Nezařazené

Sony RX100 II a jeho kreativní filtry

Ne, nejnovější model špičkového kompaktu od Sonyho nemá žádné nečekané novinky v tomto směru. Jenže mám ho v testu a v pátek bylo bídné počasí a napadlo mě si ty filtry vyzkoušet. V podstatě jde o softwarovou úpravu fotky, kterou můžete snadno udělat doma na počítači taky. Ale je tu velké AL a JENŽE: ruku na srdce, kolik máte času na úpravu fotek v počítači? Kreativní filtry mají v přístrojích Sony dlouhou tradici a jejich nabídka je v podstatě stálá a nabízí je pod hlavičkou Obrazový efekt, ikonka palety. Zde jsou ukázky, na proklik jsou neupravované fotky, jak vypadly z foťáku, v plné velikosti.


Osobně mám nejradši filtr Mono s bohatými tóny. Je to HDR (slyšíte, jak přístroj třikrát exponuje) a snímky pak mají zvláštní nostalgický tón.


Zajímavý je filtr TOY. Zdaleka to není specialita Sonyho, najdeme ho v nabídce filtrů mnoha dalších výrobců. Je to vždycky silná vinětace (toy, anglicky „hračka“, myslí se tím optika nějakého laciného aparátku pro děti). Sony přidává saturaci a výsledek může příjemně překvapit.


Bohatá černobílá a toy, to jsou tedy podle mě běžně použitelné filtry. Docela zajímavý je filtr miniatura. Ten se také hodně často vyskytuje, ovšem Sony ho ve svých lepších modelech nabízí hodně vychytaný. Jde o to, že filtr vynechá v obraze pásmo ostrého snímku a zbytek rozostří. V návodu se dočtete, že to „dělá dojem makrosnímku“, ale ono se to dá k vyrobení malé hloubky ostrosti – a to se dobře hodí, když kupříkladu tento snímek je pořízen širokým úhlem záběru. Zase je tu zvýšená saturace a tomu nelze zabránit, zase až na počítači. Sony nabízí vodorovné i svislé umístění ostrého pruhu a to zase ve třech variantách, kde v obraze je pruh umístěn. Zde je varianta „vodorovně dole“.


Následují filtry, dejme tomu, problematičtější. Toto je akvarel, je to klasické „umění ze stroje“, hezké, ale vygenerované.


V současnosti je hodně oblíbený tonal mapping a ten nechybí ani v nabídce Sonyho pod položkou Malování HDR ve třech stupních, toto je stupeň Vysoké.


Režim filtru Ilustrace také vytváří zajímavé kreace – může to sloužit jako grafický prvek. Toto je pohled na hodně mělký potůček a na kameny, poznali byste to?


Impresionistický výsledek nabízí filtr Měkké zaostření, opět ve třech stupních, toto je nejvyšší.


Prohlídku uzavřu Posterizací, tedy silnou redukcí barevných a jasových stupňů. Taky to může vést k zajímavým grafickým výsledkům.


Myslím si, že na užití filtrů není nic špatného. Jsou zábavné a když se výsledek povede, mohou potěšit. Ale pozor na podlehnutí iluzi, že jde o cosi uměleckého. Nikoli. Je to prostě filtr.