Nezařazené

Sony RX10

Zatímco levné kompakty pomalu mizí z výroby, výkonným kompaktům se daří. Svoji řadu RX doplnil Sony přístrojem, který nese prvky ultrazoomu s tou výhradou, že jeho objektiv má rozumný rozsah 8,3x při skvělé průběžné světelnosti F2.8.

Zatímco levné kompakty pomalu mizí z výroby, výkonným kompaktům se daří. Svoji řadu RX doplnil Sony přístrojem, který nese prvky ultrazoomu s tou výhradou, že jeho objektiv má rozumný rozsah 8,3x při skvělé průběžné světelnosti F2.8.

Průběžná světelnost je vždy známka vynikající optické kvality, takže máme na co se těšit s objektivem Vario – Sonnar od Zeisse, který má ekvivalent 24 až 200 mm. Objektiv je stabilizovaný, to je v přístrojích tohoto typu fakticky norma, jeho clona se ovládá prstencem na objektivu, to potěší tradicionalisty a na – de facto – kompaktu je to zcela neobvyklé (ono vůbec, v dnešní době…) .. Jeho obraz zpracuje palcový snímač, což je rozměr známý třeba i z posledního modelu RX 100 II (recenzoval jsem ho v září). Jeto snímač s předním osvitem a jeho rozlišení je 21 Mpx (5472×3648 v největším rozlišení). Procesor je Sonyho Bionz. Expoziční časy mají rozsah 30 sec až 1/3200. Přístroj vypadá jako zrcadlovka, má dokonce i stavový displej na horní stěně, dedikovaný kruhový volič expoziční korekce a na kruhovém voliči vidíme čtveřici PASM (Program, priorita clony / času a plný manuál), dále dvě pozice pro uživatelské nastavení, video, plynulé panorama, scénické režimy a plný automat. I v tomto přístroji nabízí Sony své fotografické efekty (Dětský fotoaparát, popové barvy, pasterizace, retro foto, světlé podání, zvýrazněná barva, jednobarevně – vysoký kontrast, měkké zaostření, velký dynamický rozsah – malba (HDR Pain, jednobarevně – syté tóny, miniatura, vodové barvy, ilustrace) . Elektronický hledáček má rozlišení 1,4 mega (škoda, že ne 2,4…), třípalcový výklopný displej má 1,3 mega. Video je full HD 1920, výstup HDMI a USB. Akumulátor NP-FW20 vydrží 420 snímků, zápis je na karty rodiny SD nemo Memory Stick Duo. Přístroj měří 129 x 88 x 102 mm a váží 813 g.

Stojí 30 tisíc (leden 2014),  cena vysoká, ale vysoká je kvalita jeho objektivu s vysokým rozsahem, nahrazujícím dva superkvalitní výměnné objektivy. On samozřejmě i ten RX 100 II není s cenou 19 tisíc korun zrovna levný. Je určen lidem, kteří dovedou fotit a stojí o vysokou kvalitu na úrovni zrcadlovky, avšak odmítají rozměry a váhu zrcadlovky a starost o výměnnou optiku.