Plnoformátový kompakt bez výměnné optiky RX 1 se objevil na trhu v prosinci roku 2012 zde jsem o něm psal. Po necelém roce přišla inovace v podobě RX1 R a pak byl klid. Na tiskovce v Mnichově Sony oznámilo – po úspěšném utajení, tentokrát rumory mlčely – uvedení třetího modelu v této řadě, tentokrát s 42megovým čipem, shodným s modelem Alpha 7R Mark II.
Plnoformátový kompakt bez výměnné optiky RX 1 se objevil na trhu v prosinci roku 2012 zde jsem o něm psal. Po necelém roce přišla inovace v podobě RX1 R a pak byl klid. Na tiskovce v Mnichově Sony oznámilo – po úspěšném utajení, tentokrát rumory mlčely – uvedení třetího modelu v této řadě, tentokrát s 42megovým čipem, shodným s modelem Alpha 7R Mark II.
![](/obrdg2015/fotaky/sony_rx1ii/sony_rx1ii_tiskovka_01.jpg)
Ryoko Noguchi předvádí novinku firmy
Připomenu, že jde o zcela nový čip s předním osvitem, tedy aktivní vrstvy – čočky, RGB filtry a fotodiody jsou vpředu a všechny servisní obvody až pod aktivními vrstvami. Objektiv je Zeiss Sonnar T 35/2.0 s devítilamelovou clonou. Ten je doplněn o makro funkci – posunutím ostřicího kroužku se minimální zaostřovací vzdálenost zkrátí na 14 cm. Závěrka je centrální, uvnitř objektivu, tudíž je možno dosáhnout synchronizační rychlosti pro blesk 1/2000 sec. To samozřejmě otevírá cestu k širším možnostem využití blesku i v podmínkách denního světla. Rozsah závěrky je od 30 vteřin do 1/4000.
![](/obrdg2015/fotaky/sony_rx1ii/sony_rx1ii_a.jpg)
K dalším novinkám patří vysouvací 2,4 megový elektronický hledáček s odnímatelnou očnicí (viz nahoře) a naprostou technickou novinkou je nízkofrekvenční filtr s volitelnou funkcí: tento filtr sloužící k odstranění moiré se dá vypnout úplně, může se zapnout na standard a na maximum provoz, ale lze použít i bracketing, tedy pořídit tři snímky a teprve posléze vybrat ten optimálně vyhovující.
![](/obrdg2015/fotaky/sony_rx1ii/sony_rx1ii_tiskovka_04.jpg)
Schema nového filtru: má tři vrstvy, dvě jsou tvořeny LP filtry, prostřední z tekutých krystalů zajišťuje přepínání režimů
Přístroj má vyklápěcí nedotykový displej s 1,3 miliony pixelů. Ptal jsem se, proč Sony nemá rád dotykové displeje a dostalo se mi odpovědi, že se soustřeďuje na kvalitu výstupu.
![](/obrdg2015/fotaky/sony_rx1ii/sony_rx1ii_b.jpg)
Snímač BSI CMOS Exmor je 3,5x rychlejší než původní RX1 čip. Vykazuje vysoký dynamický rozsah při rozsahu ISO 100 – 25600. Zajímavý detail – čip je při výrobě individuálně pasován k objektivu Zeiss Sonnar pomocí tří planžet, které s přesností na mikrony zajišťují ideální usazení. IPhonem jsem si vyfotil schema na promítané prezentaci:
![](/obrdg2015/fotaky/sony_rx1ii/sony_rx1ii_tiskovka_03.jpg)
Snímky jsou ukládány i v 14bitovém RAW formátu, lze volit komprimovaný i nekomprimovaný RAW. Ten nekomprimovaný vykazuje lepší kresbu na ostrých přechodech – třeba na hranách mezi světlým a tmavým.
![](/obrdg2015/fotaky/sony_rx1ii/sony_rx1ii_c.jpg)
Autofokus je hybridní, tedy ostří se na kontrast i na fázový posun. AF bodů analyzujících fázový posun je 399 a jsou rozmístěny v obdélníku, zaujímajícím 45% plochy snímače . AF body analyzujících kontrast je 25. Systém urychlil ostření o 30%. Rychlost snímání je 5 fps i při průběžném ostření – včetně režimu sledování objektu.
Video je full HD 1920×1080 při 60, 30 i 24 oknech za vteřinu.
Záznam je na karty typu Memory Stick Duo, SD a microSSD. Přístroj je vybaven wi-fi s možností párování NFC dotykem, baterka je NP-BX1. Váha je 507g včetně baterky a karty, rozměry 113 x 65 x 72 mm.
Výkonem i cenou 3500 euro je to špičkový profesionální fotoaparát. Na tiskové konferenci nebyl dosažitelný ani na potěžkání v ruce – novináři si ho mohli prohlédnout jen ve vitrinách. Na trh by se měl dostat v prosinci letošního roku.
![](/obrdg2015/fotaky/sony_rx1ii/sony_rx1ii_tiskovka_02.jpg)
Foťáky byly fyzicky přítomny, ale jenom za sklem