Nezařazené

Sony QX10 a QX100

Kdo touží po něčem neobvyklém má šanci. Sony nabízí nový koncept fotografického aparátu. Je to foťák jenom napůl, aby byl celý, potřebuje chytrý mobil. Nejen Sony. Jakýkoli, s Androidem nebo iOS. Než se pustíme do detailů, vysvětlím princip. Nejde o nějakou předsádku, jakých je na aktuální smartfony na trhu habaděj. To jenom tak vypadá jako předsádka. Je to plnohodnotný fotoaparát s velkým čipem. Sestává z objektivu plus všechno možné co k foťáku patří kromě displeje a toto se přes wi-fi spojí se smartfonem. Pokud jde o moderní androidí přístroj, snadno lze použít NFC (propojení na krátkou vzdálenost). Normální wi-fi by měla fungovat tak do pěti metrů. Sony zveřejnil dvě verze, jednu luxusní, druhou lidovou. Začněme, jak jinak, u té luxusní.

Sony QX 100
Přístroj je vybaven palcovým BSI CMOS snímačem s rozlišením 20,2 Mpx 5472 x 3648 bodů. Pokud vám to něco připomíná, ano, je to snímač ze špičkového kompaktu RX100. Rozsah ISO je od 160 do 6400, počet předvoleb bílé ke osm, ale není tu ruční nastavení bílé. Fotky jsou ve formátu JPEG, nikoli RAW – to dovedu pochopit, ono by to protlačování třicetimegové fotky přes wifinu nebyl žádný med a co pak s ní, v tom mobilu? Objektiv od Zeisse má rozsah 28-100 (3,6x) s krásnou světelností na kratším konci F1.8 a trochu slabší na delší F4.9. Nejkratší doba závěrky je 1/2000, nejdelší nebyla uvedena. Přístroj ukládá fotky na MicroSD anebo Memory Stick Micro karty. Ta věc váží 179 g a měří 63 x 63 x 56 mm .


Sony QX10
Přístroj je vybaven BSI CMOS snímačem s běžným kompaktím rozměrem 1/2.3″ a s rozlišením 18,2 Mpx 4896 x 3672 bodů. Rozsah ISO je od 160 do 3200, počet předvoleb bílé je šest. Fotky jsou ve formátu JPEG. Objektiv od Zeisse má rozsah 25-250 (10x) s rozsahem světelnosti F3.3-5.9. Nejkratší doba závěrky je 1/1600, nejdelší 4 sec. Přístroj ukládá fotky na MicroSD anebo Memory Stick Micro karty. Váží 105 a měří 62 x 62 x 33 mm .


Co si o tom všem myslet
Předesílám, že jsem neviděl ani QX10 ani QX100 a mohu tedy jenom tlumočit poznatky kolegů, kteří měli šanci si vzorky osahat. Myslím, že bude dobře začít oficiálním videem Sonyho, ze kterého je dobře vidět, jak to funguje:

Připomnělo mi to Minoltu Dimage V z roku 1998 (rok před založením Digineffu): přístroj měl oddělitelný objektiv komunikují kabelem:


Mně se to tenkrát moc líbilo, jako nápad, a bylo mi líto, že myšlenka zapadla (třebaže Minolta pak ještě s oddělitelnou optikou laborovala, model Dimage EX). Znovu se zrodila jako Fénix z popelu. Použití je zřetelně dvojí.

Zaprvé si přístroj připnete ke smartfonu a najednou máte místo nouzovky stoprocentně plnohodnotný přístroj (za předpokladu, že vývoj půjde dál a bude to mít všechny náležitosti, prioritu času, manuální nastavení atd.). Ovšem musíte s sebou nosit dva objekty, mobil a „váleček“, přičemž v případě QX100 ten váleček stojí patnáct tisíc, klap, je na smartfonu a jste na třiceti. Nějak si nedovedu moc představit tu životní situaci, ale na světě je sedm miliard člověků.

Zadruhé fotíte jaksi na volno a záběry kontrolujete přes mobil. Tohle si dovedu představit, že by mohlo fungovat zejména při pouliční fotografii, až na to, že je to morálně hodně za obzorem. Přece jen s foťákem před sebou těm lidem dáváte šanci, kdežto street s objektivem na volno je hodně podpásový. Ale budiž, lidé plní ohledů končí ve škarpě se šlápotou na zádech. Kontrolu typu „za rohem“ ale umožní jakýkoli fotoaparát vybavený wi-fi, pokud se výrobce postaral o app schopnou vzdálené kontroly.

Argument pro
Toto by mohlo vyznít hodně negativně a to jsem nepokládal za vhodné reprodukovat konkrétní kritické námitky kolegů, anžto znám oba přístroje jen z fotek a bylo by to asi nefér. Takže to pozitivum, které mě napadá, dokonce dvě pozitiva.

Především, jakmile někdo přijde s něčím, co něco umožní, pak přijde někdo jiný a ten toho kreativně využije. Určitě se brzy dočkáme skvostných fotek postavených na tom, že ten dvacetimegový foťák má… co já vím … pes na obojku anebo je na udici spuštěný do Macochy, dálkové ovládání fotoaparátu už je dobře zavedená praxe a tato novinka umožní jít zas o krůček dál.

Zadovším čili druhý argument – Sony je celosvětově fungující firma. To by v tom byl čert, aby se mezi sedmi miliardami obyvatel Země nenašlo dost movitých a technicky nadšených zájemců o něco, co je nové, zajímavé, nikdo jiný to nemá, určitě to dělá krásné fotky a je to celkově sympa.

Závěrem, co je mi obrovsky sympa: že Sony systém otevřel doširoka, že ho použije většina smartfonů. Výhodu mají samozřejmě ty s Androidem, protože NFC je pro toto zařízení jako dělané: prostě to přiklapnete k mobilu a jedete. Zaostalý Apple vás trochu zdrží, protože NFC nemá. Sony se nepokusil usyslit si novinku jen pro své mobily – je mi jasné, že nikoli z důvodů měkkého srdce. Nicméně sympatické to je a stálo mi to za zmínku.