Nezařazené

Sony NEX 5R

Model označený 5N jsem tu recenzoval loni v listopadu. Model R jde s dobou a proto nás nepřekvapí jeho konektivita s internetem přes wi-fi a hlavně, schopnost stahovat si aplikace. Na tuto vlastnost se nyní zaměřím především, nicméně připomenu vše důležité, co lze na přístroji nalézt.

Model označený 5N jsem tu recenzoval loni v listopadu. Model R jde s dobou a proto nás nepřekvapí jeho konektivita s internetem přes wi-fi a hlavně, schopnost stahovat si aplikace. Na tuto vlastnost se nyní zaměřím především, nicméně připomenu vše důležité, co lze na přístroji nalézt.

Přístroje řady NEX jsou systémové kompakty s výměnnými objektivy specifického bajonetu Sony E. Tělo mají vyrobené z hořčíkové slitiny s plastovými doplňky. Tato řada se hrdě hlásí k formátu APS-C, jsou tedy vybavené snímačem Exmor APS HD CMOS s rozměry 23.4 x 15.6 mm. S adaptérem lze používat i další objektivy s bajonetem Sony (Minolta) a přes adaptér je možné používat i další objektivy, pravda, za cenu ztráty automatiky. Prodlužovací faktor ohniska objektivu je 1,5 krát. Model NEX 5R je poměrně malý přístroj, měří 111 x 59 x 39 mm , takže je na šířku doslova o milimetr větší než NEX 5N. Mnohé parametry má na chlup stejné. Efektivní počet pixelů 16,1 milionů, obrázky s poměrem stran 3:2 nebo 16:9, rozsah ISO 100 až 25600, 25 zaostřovacích bodů měření na kontrast, ovšem na rozdíl od 5N má tento přístroj do snímače zabudované ještě speciální fotodiody schopné posuzovat fázový posun světelných vln a vykonávají jakousi poradní funkci, což urychluje proces ostření. A to není nikdy na závadu, ba dokonce bych řekl, že je to v praxi ta nejdůležitější inovace tohoto modelu.

Displej je vyklápěcí ( velká pochvala celé řadě NEX), u modelu 5R lze displej vyklopit nahoru o 180 stupňů, takže můžete vyfotit sami sebe. Lze dokoupit elektronický hledáček, je možno použít i externí blesk. Video je full HD 1920×1080, stereozvuk a mono přehrávání. Fotí do RAW i JPEG a ukládá je na karty rodiny SD anebo MS Duo Sonyho, výstupy jsou USB 2.0 a HDMI, napájení akumulátor li-ion NPFW50.


Od modelu 5N se na první pohled liší ovládacím kolečkem na horní stěně, v pravém jejím rohu. Už to je důvod k radosti, ovladatelnost nepatří k silným stránkám řady NEX, každou maličkost musíme lovit v menu, takže toto kolečko, roller, snižuje míru utrpení.

Komu je určen
Nemohu než opakovat svůj názor vyslovený v souvislosti s předchozím modelem. Systémové kompakty obecně vzato míří na dvě skupiny: na majitele zrcadlovek, které nebaví vláčet velký foťák, a majitele kompaktů, které nebaví mít malý foťák. Přístroj je malý a lehký, pohotový a rychlý – umí 10 oken za vteřinu, oplývá zábavnými funkcemi, HDR počínaje po kreativní filtry a plynulé panorama, a dá se s ním seriózně fotit. Navíc je nenápadný a lidi na něm nepoznají, že je to velmi vážně myšlený přístroj.

Ovládání a menu
Zde si leccos vypůjčím z rok staré recenze. Pravda, změnila se horní stěna, jak jsem se už zmínil – vypínač je teď u spouště a přibyl roller a velmi vítané Fn tlačítko, které je volitelné. Na zadní stěně je trojice tlačítek, nazývají je A, B a C, A je nahoře, B uprostřed čtyřcestného kruhového voliče a C je dole. Není u nich nic napsáno.


Princip je v tom, že za různých okolností mají různé funkce a ty si čteme na displeji. Loni jsem neskrblil sarkasmem a žerty o slečně Pikulíkové, dnes jen poznamenám: musíte si na to zvyknout a hlavně, tento model je zásadně vylepšen a jeho ovladatelnost silně stoupla.


Když přístroj zapneme, A znamená vstup do menu, B do „mode“, C zapíná wi-fi režim. Pokud si nastavíte spojení s chytrým telefonem, komunikace je blesková a bezproblémová, k nastavení se dostanu.


Podstatné je Fn tlačítko. na horní stěně. Ve výchozím nastavení se jím dostanete do zkráceného funkčního menu, v němž lze nastavit režim autofokusu, vyvážení bílé, způsob měření expozice a zde se dá přistoupit k obrazovým efektům, které má Sony velmi pěkné. Na čtyřcestném voliči jsou ve čtyřech směrech dedikované funkce displeje, ISO, korekce expozice expozice a typ snímání, tedy jednotlivé obrázky, série a samospoušť. Navíc má volič kolem sebe plochý roller.

V expertním režimu PASM (programovatelná automatika, priorita času / clony a plný manuál) horní roller ovládá v P poměr clony a času, v režimu A ovlivňuje clonu, v režimu S čas, v režimu M clonu a plochý roller kolem čtyřcestného voliče nastavuje čas. Je to velmi jednoduché, žádné problémy s tím nejsou.

Přes tlačítko B, které fakticky mění zadní roller v kruhový volič režimů, se dostaneme kromě PASM bloku k plnému automatu i chytrému automatu – kdy přístroj nejen volí správnou expozici, ale je schopen volit scénický režim a když je potřeba, nastaví i vhodné HDR ( v silně kontrastních scénách pořídí snímek s prokreslenými stíny, snímek s prokreslenými jasy a obé spojí do jednoho výsledného obrázku). Chytrý automat je velmi příjemný a efektivní a mohu ho doporučit každému, kdo si nechce opravdu s ničím lámat hlavu. Režim PASM je pro pokusníky a experty. Nejenže můžeme ovlivňovat expozici a barevnost. Mnohé vymoženosti skrývá velké menu.

Menu
Má sedm oddílů, režim snímání, fotoaparát, velikost snímku, jas/barva, přehrávání a nastavení, tedy setup, to bylo i dřív, přibyla položka aplikace.

Pod položkou fotoaparát najdeme především vše týkající se zaostření. Těmto částem menu je třeba věnovat pozornost. Výběr AF / MF je vcelku jasný (autofokus nebo ruční ostření), oblast zaostřovacího bodu je také obvyklá. Je ale třeba nechat vypnuté „sledování“, pak dotykový displej skvěle ostří tam, kam klepnete, kdežto když to zapnete, zapne se cosi jako tracking, tedy sledování objektu, a fotoaparát je puštěn z vodítka. Zde také lze zapnout až 10x digitální zoom (nedoporučuji) a je tu skupina nastavení stran detekce obličeje (registrace preferovaných tváří, aktivace přes úsměv apod.). Zde ale je také konfigurace pozice DISP čtyřcestného voliče, kde si určíte, jak má vypadat za jakých okolností LCD displej, což očividně patří do setupu. Položka velikost snímku je celkem jasná, krom velikosti lze nastavit i kvalitu (JPEG a RAW) a kvalitu a typ videa. Ovšem, zde se nastavuje směr panoramatu, což je zase něco, co bych hledal spíš ve fotomenu. Jas a barva, to je oblast týkající se fotky jako takové. Je zde kompenzace expozice (lze i čtyřcestným voličem), ISO (totéž) a pak tu jsou poněkud se vzájemně peroucí, avšak velmi zajímavé položky, D-R, což je projasňování stínů a HDR, což je skládání fotek s různou expozicí. Obě užitečnosti jsou vynikající a věnuji se jim níže. Poslední položka je Vlastní nastavení, což jsou v podstatě styly (živý, černobílý atd.). Jakmile s tím začneme pracovat, tlačítko C změní svoji funkci a stane se z ní Option, totiž nastavení variant efektu. Pak se dá aparát opravdu vyladit do podivuhodných detailů a individualizovat ho podle svého.

V setupu se pak dá nastavit jazyk a čas a jas displeje a podobné samozřejmosti, ale především je tu vlastní nastavení kláves a to je ta pravá pytlákova radost, protože si můžete aparát přetvořit k vlastnímu obrazu.

Kdo chce fotit s cizími objektivy přes adaptér, musí zde aktivovat položku „Uvoln. bez obj.“ Zde se nastavují i korekce pro vady objektivů, respektive stupeň eliminace šumu. Mimochodem, cizí objektivy musíme ostřit ručně, ale Sony nabízí skvělou pomůcku pro ruční zostření, lze nastavit světelné zvýraznění obrysů zaostřených objektů.

Důležitá je možnost definování funkčních kláves, počínaje Fn na horní stěně. Osobně si myslím, že jak je to ve výchozím nastavení je to rozumné, ale každý můžeme mít jiné preference. Dobře řešená je i možnost ukládání do specifické složky – v éře čtyřiašedesátigigových karet si dovedu představit, že si někdo vytvoří adresářovou strukturu rovnou na kartě a toto mu umožní fotit kam se mu zachce.

Wi-fi a aplikace
Nainstalování Memory Apps je jednoduché jako rozebrání čínského hlavolamu. Nejdříve musíme z CD nainstalovat software nazvaný Play Memories Home. V průběhu instalace je třeba přístroj připojit dodaným USB kabelem k počítači.

Zapneme Apps a ukáže se nabídka národních distribučních center aplikací. Česko mezi nimi není, vybral jsem tedy Británii jako jazykově mně nejbližší místo. Následuje výzva k registraci na Sony Entertainment Network. Pečlivě volíte registraci, půvabná je volba roku narození, neboť se počítá i s registrací zákazníků Sony narozených roku 2012. Opíšete klikyháky z pojistky, načež vám sdělí, že se s naší zemí nepočítá. Zkusíte to znovu, zapřete vlast a prohlásíte se Angličanem. Odmítne vás to, že už account máte, tak si uvědomíte, že jste Čech a napíšete to na manželku a pak to funguje. Systém se tváří, že funguje i ta první odmítnutá registrace, ale není tomu tak, momentálně (2.12.2012) je Česká republika ještě mezi plebejskými státy nehodnými pozoru firmy Sony, takže nadále musíte lhát a cpát se mezi západní nadlidi.

Aplikace zatím jdou stáhnout tři, stáhnul jsem si dvě. Jednak je to Obrazový efekt+. To je soubor kreativních filtrů, pokud jsem něco nepřehlédl tak totožný s tím, co ve foťáku už máme. Smysl to ale přece jenom nějaký má. Velmi snadno se z toho vyskočí, protože po zapnutí aplikace se tlačítko A (to horní) změní v EXIT.

Druhá aplikace je Chytré dálkové ovládání. Musíme si do chytrého telefonu stáhnout od Sonyho příslušnou aplikace a pak opravdu, když telefon naváže spojení, můžeme fotit. Moc velký dosah to nemá, na přímou viditelnost to fotilo tak na pět metrů. Na ukázce je ovládání z iPhonu


Třetí aplikace je Direct upload, ta přibyla během listopadu. Jak funguje dovedu jen odhadnout, zapomněl jsem heslo „na manželku“, takže mě to vyhazuje. Snad někdy jindy.

Jak se s ním fotí
Leccos převezmu z minulé recenze, protože „erko“ se chová prakticky stejně jako „enko“. Přístroj svižně startuje a za běžného světla velmi rychle ostří. Má vynikající kresbu a přirozené barvy – používal jsem setový objektiv 18-55. Objektiv však má na 18 mm dosti značnou soudkovou vadu.


Ergonomie přístroje je zajímavá. Objektiv je hodně excentricky umístěný, vyvažuje mohutný úchop, avšak objektiv a úchop mají mezi sebou jen malý prostor a je trochu těžké tam strčit prsty. LCD je jak řečeno výklopný, to je další ohromná výhoda tohoto vysoce výkonného přístroje. Vyvrátit ho o 180 stupňů jsem zkoušel, obraz se pochopitelně otočí hlavou dolů, jde to snadno, pant se nevyrve z těla. Neměl jsem ten skvělý OLED EVF hledáček, který stojí sedm tisíc. Do stejného slotu lze vsadit externí blesk – vnitřní blesk přístroj nemá. Ovšem znamená to, že nelze použít současně blesk a EVF. Není možné připojit externí mikrofon, což asi těžce ponesou videisté.

Přístroje Sony mě fascinují efekty. Je jich tu požehnaně. Je tu velmi dobrý HDR, ale také tónový HDR, který posouvá barevnost do nebývalé malebnosti. Každý z těch efektů je konfigurovatelný – např. HDR má volitelné odstupy expozice od 1 EV do 6 EV! Pozoruhodný je i výkon při vysokých ISO, kdy je velmi dobře možno použít 3200 ISO a dokonce 6400, což je podle mého názoru v podstatě maximum, co v normální praxi potřebujeme. Co se týká výkonu, jde naprosto o špičkový přístroj schopný plnit i velmi náročné úkoly.

Shrnutí
Sony NEX 5R je systémový kompakt s čipem o velikosti APS-C, s výměnnou optikou a výklopným displejem. Disponuje i konektivitu s wi-fi a lze do něho instalovat aplikace původu Sony z Sony Entertainment Network, musíte ale předstírat, že jste Zápaďák a ne prašivý východní pes. Má vynikající inteligentní automatiku, ovšem i rozsáhlou nabídku funkcí pro kontrolu obrazu zkušeným fotografem. Výrazně se mu zlepšila ovladatelnost přidáním rolleru na horní stěnu a funkčního Fn tlačítka. Cena ale stoupla. Model NEX 5N stál coby novinka 16 500 Kč (listopad 2011), dnes se cena pohybuje kolem 14 tisíc.

Ukázky:
1 a 2 rozsah zoomu

1 2
3 4
5 6
7 8
9 10
11 12
13 14
15 16



Zjistěte aktuální cenu, dostupnost a také podrobné parametry digitálního fotoaparátu Sony NEX 5R .