Nezařazené

Sony HX350 – představení na procházce

Kompakt s padesátinásobným zoomem představil Sony před loňskými Vánocemi. Od modelu HX400 nepochopitelně couvnul na nižší číselnou hladinu. O Velikonocích jsem si ho mohl vyzkoušet.

Jaký je a komu je určen
Je to kompakt vybavený snímačem Exmor R CMOS s předním osvitem typu 1 / 2.3 palce (6.17 x 4.55 mm) s 20 megapixely a procesorem Bionz X.

Kompakt s padesátinásobným zoomem představil Sony před loňskými Vánocemi. Od modelu HX400 nepochopitelně couvnul na nižší číselnou hladinu. O Velikonocích jsem si ho mohl vyzkoušet.

Jaký je a komu je určen
Je to kompakt vybavený snímačem Exmor R CMOS s předním osvitem typu 1 / 2.3 palce (6.17 x 4.55 mm) s 20 megapixely a procesorem Bionz X.Zoom od Zeisse je padesátinásobný se světelností F2.8-6.3. Objektiv má fyzické ohnisko f=4,3 – 215 mm, což odpovídá ohnisku 24-1200 mm. V případě nutnosti lze nastavit 100x ClearImage Zoom, to bude buď výřez nebo digitální zoom. Objektiv je Vario Sonnar s 15 členy v 10 skupinách, 1 super ED, 2 ED a 3 asférické) a sedmilamelovou clonu. V automatickém režimu ostří od 1 cm, průměr pro filtr je 55 mm. Displej je vyklápěcí třípalcový, kupodivu ale zde není senzor na automatické přepínání displeje a elektronického hledáčku – to pro praxi pokládám za nepříjemnou chybu. Na horní stěně je dobře nahmatatelné tlačítko k přepínání, ale přiznejme, že otrava to je. Sériové focení má 10 oken za vteřinu, v nabídce je 13 kreativních filtrů. Video je Full HD 1080. Přístroj měří 130 x 93 x 103 mm a váží 625 g.Je to obrazově nenáročný přístroj – tímto eufemismem naznačuji, že lze očekávat kvalitu obrazu odpovídající snímači velkému jak nehet od malíčku. Na web skvělý, na Facebook jakbysmet, uděláíte z toho perfektní fotoknihu, ale výstavní fotky 50 x 75 cm nikoli: je pro lidi kteří NEDĚLAJÍ výstavní fotky 50 x 75 cm. Je to univerzálně použitelný cestovní fotoaparát, snadno ovladatelný – důležité je Fn tlačíko na horní stěně: to vás zavede ke všemu důležitému, tady se nastavuje ISO a režim nímání a závané kreativní filtry. Má výkonnou stabilizaci, tedy výkonnou v rámci výše řečeného – že nechcete to, co vám budou slibovat reklamní letáky, tedy brilantní fotky na úrovni – dejme tomu – plnoformátových Sony řady A7. Při vyzoomování do ekvivalentu 1200 mm byste museli fotit čtyřticícinou, abyste získali opravdu ostrou fotku. Automatika tohoto přístroje se o to vůbec nesnaží, při maximálním zoomu vám nabídne třebas 1 / 320 a basta fidli. No a fotka vypadá ostře, viz ukázkč.4.Přístroj stojí jedenáct tisíc, ta čtyřstovka je pořád v prodeji a je kupodivu o dva tisíce dražší – uvnitř je prakticky stejná, enem má v sobě GPS. To jsou ale paradoxy, pane Vaněk. Takže znovu: je to solidní foťák pro toho, kdo rád zoomuje a vyhledává motivy v kilometrových vzdálenostech, je to foťák na cesty.

Jak se s ním fotí
Už jsem prozradil, co mi na něm vadilo, tedy oční snímač na přepínání přímého náhledu na výklopném displeji a hledáčku. Podle CIPA má mít výdrž baterky 300 obrázků, počítejte spíš s 200, je dobře si nakoupit ještě náhradní baterku a externí nabíječku – standardně se nabíjí přes USB kabel. Jak se s ním fotí si nejlépe ukážeme na praktických příkladech. Toto je široký záběr, pořízeno (jako i ostatní ukázky, dodám pro pořádek) v lomu v Řeporyjích, Praha 5.Po vyzoomování vidíme, kdo se to blíží po cestě od Řeporyj.Z jednoho místa tedy pořídíme celek…… a pohodlně si vyzobeme detaily:A ještě:Dbáme na zásady širokoúhlého snímání – markant v popředí!Další markant:Když je potřeba, další objekt si z krajiny vyloupneme:Takto bych mohl pokračovat do aleluja. Na přístrojích Sony mám rád – mimo mnoha jiného – filtry. Vždycky si vyzkouším „černobílý s bohatými tóny“ – je to fakticky HDR v černobílém provedení:Sony je průkopník „sweep panorama“, tedy průběžně pořízeného panoramatu. Musíme ale počítat s tím, že užší strana bude mít jenom 1920 bodů. To je dost málo i na plnou dvoustranu větší fotoknihy.Vděčná je i zvýšená barevnost. Tady Nora sleduje naši Dominiku a její kamarádku Sáru.Z množství filtrů mám rád Dětský fotoaparát – on trochu rozostřuje a uměle ztmaví okraje a rohy (vinětace). Myslím, že ale ty fotky mají svůj půvab.Shrnutí:
Sony HX350 je novinka v rodině cestovních ultrazoomů Sony HX. Cenově je výhodnější než HX400 i než HX300, cenovou politiku nechápu, každopádně bych doporučoval tento model před jeho sourozenci s prakticky stejnými parametry. Je přátelský a zábavný, jeho ultrazoom poskytuje opradu zvídavý pohled do krajiny. Obrazová kvalita odpovídá úrovni kompaktu, pro domácí použití je naprosto dostatečná.

Ukázky:

1 až 4 rozsah zoomu, 8 a 9 filtr dětský aparát, 10 a 11 dramatický černobílý a 12 dramatické HDR – filtry.

1 2
3 4
5 6
7 8
9 10
11 12


Zjistěte aktuální cenu, dostupnost a také podrobné parametry digitálního fotoaparátu Sony HX350.