Nezařazené

Sony HX200V

Sony vyrábí svoji řadu HX v dvou a trojciferném provedení. Zatím poslední jsou HX20V, běžný kompakt, a HX200V, ultrazoom s elektronickým hledáčkem. Navazuje na HX100V, o němž jsem referoval loni v únoru s povzdechem, že s šestnáctimegovým rozlišením se nám vrátil nesmyslný hon za megapixely. Nuže, dvoustovka má 18,2 mega na témž 6.17 x 4.55 mm čipu CMOS se zpětným osvitem. ISO se zvýšilo na 12800, to je oproti 3200 razantní navýšení, důvod k jásotu není, jak uvidíme. Zoom zůstal třicetinásobný s ekvivalentem 27 – 810 s možností ostřit od 1 cm. Objektiv má velmi dobrou světelnost F2.8 – F5.6, o kvalitu obrazu se stará i účinný stabilizátor. Přístroj je vybaven GPS zařízením, za zmínku stojí i jeho výklopný displej s vysokým rozlišením. Sériové focení dosahuje rychlosti až 10 oken / sec, video ve formátech MPEG-4 a AVCHD je v HD kvalitě 1920 x 1080 (60 fps) a nižších.


Přístroj je robustní, 122 x 87 x 93 mm a váží 583, podotknu k tomu, že třeba Sony SLT – A35, pravda, jenom tělo, váží 415 g. Rozměry tedy přesahují leckterou zrcadlovku, totéž platí o váze. Je určen lidem, kteří si přejí mít elektronický hledáček a „all in one“, tedy vše pod jednou střechou a láká je ten gargantuovský rozsah zoomu. Zapisuje na SD karty, ale také na karty formátů Sony.

Ovládání a menu
Přístroj je příznivý hlavně automatickému režimu. Ty jsou dokonce dva, jeden je normální inteligentní automat, druhý se výrazněji stará o šum – využívá rychlé sekvence, jak jsme to viděli na mnohých jiných modelech Sony, a spojí obrázek dohromady. Dodejme ještě, že výsledek není oslnivý, výkon přístroje je velmi problematický už při 800 ISO, což je zřejmě nejvyšší jakž takž použitelné ISO tohoto přístroje. Inzerovaných 12800 je opravdu jen nejapný reklamní trik.

Ovladatelný je dobře. Zapíná se tlačítkem na horní stěně, ovládání zoomu je hned u spouště, nebo lze zoomovat polo-ručně, což je asi lepší řešení, protože zoom nad 300 mm ekvivalentu, neřku-li nad půl metru ekvivalentu se miniaturní páčkou ovládá velmi obtížně. U spouště je tlačítko Focus, jím lze navolit režim ostření, nejlepší je zvolit bodové, pohyblivé. Tlačítko Custom je funkční tlačítko, v menu lze navolit, aby dělalo to co potřebujete, nejlepší je dát si na něj WB, tedy vyvážení bílé 🙂 .


Na horní stěně je kruhový volič režimů, kromě obou iA automatů je tu PASM, tedy čtveřice program, priorita času / clony a plný manuál, dále pak MR pozice, to jsou tři pozice pro uživatelské nastavení, následuje sweep panorama, tedy plynulé panorama, silná stránka Sonyho, video, 3D focení a scénické režimy.


Na zadní stěně velmi dobře umístěn je roller, To je velmi důležitý ovládací prvek. Jeho namáčknutím se totiž dostaneme k ovládání expoziční kompenzace, ISO a času eventuálně clony, podle zvoleného režimu. To je velmi příjemný a vtipný ovládací prvek. Na zadní stěně je menu, v něm je dobře upozornit na nápovědu, která je abecedně a supluje tedy rejstřík, který kupodivu chybí v návodu, což kvituji nevrlým arrgh. Byl jsem zvědav na  Sweep Multi Angle , o kterém jsem psal v souvislosti s modelem HX100V, avšak neměl jsem to potěšení. V české verzi se to jmenuje plynule z více úhlů, což by mělo znamenat, že přístroj pořídí 15 obrázků z různých úhlů, spojí je dohromady a pak nakláněním přístroje se díváte na „jakoby plastický“ objekt.  Nicméně, ať jsem dělal co jsem dělal, nezískal jsem nic než normální plynulé panorama.


Zábavné jsou obrazové efekty, HDR s vysokým stupněm lokálního kontrastu (mapování tónů), černobílé HDR, ale i „efekt ilustrace“, což je zvýraznění kontur, obvykle se tomu říká comics – efekt. V menu lze volit i různé stupně citlivosti k detekci úsměvu a navolit rozpoznávání tváře. Rozpoznávání tváře se vyskytuje i v samospoušti – po detekci obličeje by měla spustit samospoušť, ale nefungovalo top, musí se to ještě vychytat. Menu je zaměřené zcela na laickou veřejnost, je velmi přehledné, dobře pochopitelné, s nápovědou, nedělá žádné problémy.

Jak se s ním fotí
Startuje standardně do dvou vteřin, překvapivě pomalu však ukládá nafocené obrázky, i v normálních režimech, kdy není třeba zvláštního zpracování. Objektiv je velmi kvalitní v tom smyslu, že má minimální soudkovou vadu (řekl bych že nulovou…)


a neznatelnou vinětaci (tmavé rohy – lze ji ale vyvolat obrazovým efektem „toy“, tedy foťák na hraní).


Problémy nedělá ani aberace – na ukázce je nejhorší situace, která může nastat, je to z rohu fotky 100% výřez v prudkém protisvětle. Kresba je velmi slušná a fialové kontury zde nejsou žádné.

Kresba je velmi dobrá, samozřejmě problémy začínají při delších ohniscích. Hodnoty nad 300 mm ekvivalentu jsou vyvolány nerozumným tlakem veřejnosti a v praxi jsou těžko použitelné. V krátkých ohniscích je objektiv vynikající a kresba by měla uspokojit i náročného pídila, který rejdí nosem po monitoru a pátrá po rozmydlených pixelech. Slabina je ve vyšších hodnotách ISO, hodnota 800 jje hraniční, ale zase: záleží na kritériích. Jsou to 18megové obrázky a jestli je někdo stáhne do mobilu a ukazuje kamarádům, pak nebude zklamán.

Shrnutí
Sony HX200V je představitel nejnovější generace ultrazoomů s rozsahem 27 – 810 mm. Disponuje velmi spolehlivou automatikou a je určen lidem, kteří se o ni rádi opřou. Obsahuje vše, co běžný nenáročný uživatel potřebuje, včetně zábavných efektů, 3D panorama nevyjímaje. Nicméně je třeba vzít v úvahu i jeho značné rozměry a váhu, v té souvislosti bych doporučoval upřít pozornost na jeho příbuzného HX20V, který váží míň než polovic a vejde se do kapsy a umí prakticky totéž, až na to, že nemá elektronický hledáček.

Ukázky:
1 a 2 rozsah zoomu, 3 až 10 běžné světlo, 11 „ilustrace“, 12 při 800 ISO.

1 2
3 4
5 6
7 8
9 10
11 12



Chcete znát názor prodejce, zhlédnout krátkou video-prezentaci prodejního balení, znát aktuální prodejní cenu a vidět nové snímky z digitálního fotoaparátu Sony CyberShot DSC-HX200V?