Aktuality, Fotografická technika

Sony FE 35/1.8

Pro své plnoformátové bezrcadlovky (pro APS-C lze použít také, ale není to ono) uvádí Sony přírůstek do rodinky lehkých, obrazově perfektních a nepříliš nákladných objektivů, připomenu 50/1.8 a 28/2.0, s tím druhým mám perfektní zkušenosti. Pětatřicítka, to je klasický širokoúhlý objektiv a mnozí fotografové ho používají jako své výchozí sklo. Technicky vzato, objektiv má 11 členů v 9 skupinách, jedna čočka je asférická, clona je devítilamelová. Tělo je z kovu a plastu a nechybí na něm programovatelné tlačítko, ve výchozím nastavení slouží k aktivaci autofokusu.


Ostří od 22 cm od roviny čipu lineárním motorem, lze i při autofokusu ručně doostřovat. Ostření je vnitřní, při ostření se zevně nic nepohybuje. Objektiv váží 280 g a měří 66 x 73 mm. Vyrábí se jen v černé barvě. Co mě trochu zarazilo, závit pro filtr má 55 mm, doufal jsem, že to bude 49 jako má ta jednadvacítka a padesátka.

Objektiv stojí 700 euro. Na plnoformátu se báječně osvědčí, nicméně na APS-C bude fungovat jako padesátka (po přepočtu): klidný objektiv pro uvážlivé focení. Sony buduje svoji řadu cenově přístupných, vysoce světelných, malých, lehkých a obrazově výtečných objektivů s rozmyslem. Ona ta jednočtyřková monstra jistě mají lepší hodnocení DxO a jejich MFT tabulka vyráží dech, ale tyhle objektivy se vejdou do kapsy od vesty a rozdíl v kresbě poznáte hlavně na monitoru při 100% zvětšení ze vzdálenosti deseti centimetrů.