Nezařazené

Sony FE 100-400mm F4.5-5.6 GM OSS

Řada špičkových objektivů Sony G je doplněna o telezoom určený především pro plnoformátové systémové kompakty Sony. Zveřejněné specifikace naznačují, že jde o mimořádné dílo. Objektiv sestává z 22 členů v 16 skupinách, jeden je Super ED (mimořádně nízký rozptyl) a 2 ED (nízký rozptyl). Vnitřní reflexy omezují nano vrstvy optických členů. Složitý je systém pohonu autofokusu – dva lineární a jeden sonický motor. Zdvojený lineární motor slibuje okamžitou reakci, vítanou zejména při sportovní fotografii.

Řada špičkových objektivů Sony G je doplněna o telezoom určený především pro plnoformátové systémové kompakty Sony. Zveřejněné specifikace naznačují, že jde o mimořádné dílo. Objektiv sestává z 22 členů v 16 skupinách, jeden je Super ED (mimořádně nízký rozptyl) a 2 ED (nízký rozptyl). Vnitřní reflexy omezují nano vrstvy optických členů. Složitý je systém pohonu autofokusu – dva lineární a jeden sonický motor. Zdvojený lineární motor slibuje okamžitou reakci, vítanou zejména při sportovní fotografii.Objektiv váží 1395, o něco méně než poslední model Canonu 100-400 a Nikon 80-400 s obdobnými základními parametry. Objektiv je utěsněn proti vlhkosti a prachu a přední čočka má fluorinové krytí pro snadnější očištění od otisků prstů. K výbavě patří prstenec k upevnění na stativ. Prstenec pro zoomování má nastavitelný odpor chodu – lze nastavit, aby šel míň nebo více ztuha. Je zde o tlačítko pro aretaci autofokusu, které je ale programovatelné a lze ho použít i pro jiné funkce (režim ostření, velikost oblasti zaostření, ostření na oko). Objektiv je stabilizovaný a ostří od 98 cm. Clona má devět lamel. K objektivu lze použít 1,4x a 2x telekonvertor, takže na APS-C přístroji tak lze dosáhnout až 1200 ekv. ohniskové délky. Na objektiv bude třeba čekat do půle července a bude stát 2500 dolarů.

Poznámka Digineffu
Je to objektiv určený především pro bezzrcadlovky A7 a nyní A9. Na plnoformátech jsou zkušenosti s tímto rozsahem ohniska výtečné – takový objektiv nabízí skutečně univerzální pokrytí od portrétního ohniska až po silný teleobjektv. Na telekonvertor bych moc nespoléhal a když, tak 1,4x, který sníží světelnost na F8.0. To je jakž takž rozumná hranice, při F11 už budou problémy s ostřením, jak se dá čekat podle dosavadní praxe. Zatímní objektivy řady G jsou skvělé a pokud tohle géčko bude tak rychlé, jak slibuje tuplované ostření, nedivil bych se, kdyby na tribunách sportovních fotografů začaly převládat bílé objektivy s červenozlatým logem G. Při této příležitosti si vzpomínám, jak jsme se potutelně usmívali na tiskovce, když Sony oznámil před 11 lety svoji první Alfu a prezentátor podotkl, že má Sony ambici proniknout do profi sféry. Kdo se směje naposled, ten se směje nejlépe…