Nezařazené

Sony DSC-W130 (recenze)

Řada označená „dablvé“ reprezentuje u Sonyho velmi slušný standard za velmi přijatelnou cenu – tenhle stabilizovaný osmimegový kompakt se čtyřnásobným zoomem od Zeisse stojí 5600 Kč! Podívejme se, jak vypadá moderní kompakt určený k běžnému rodinnému používání.

Jaký je a komu je určen
Už na první pohled je to přístroj střízlivě řešený po stránce vzhledové – tyhle kovové kvádříky s výrazným okružím kolem objektivu se nikdy neomrzí, nikdy nevyjdou z módy, solidně zpracovaný dílensky, vše je v kovu; kus který jsem měl k disposici byl stříbrný. dodává se i v černém „profi“

provedení. Přístroj má 1/2,5 CCD s 8,3 Mpx fyzicky, efektivně 8,1 Mpx, vytváří obrázky velké 3264 x 2448, 3264 x 2176, 2592 x 1944, 2048 x 1536, 1920 x 1080 a 640 x 480 pixelů v poměrech stran 16:9, 4:3 a 3:2. Zvláště ten poměr 3:2 je výhodný pro ty, kdo chtějí mít obrázky na pohlednici – to je poměr stran pohlednice 10:15; kdo dává přednost širokoúhlé televizi, zvolí 16:9 – ve spolupráci s TV Bravia to jde v HD kvalitě. Procesor je typu Bionz. Objektiv má rozsah odpovídající 32-128 mm, tedy mírně širokoúhlý až po portrétní ohnisko, objektiv je stabilizovaný, šestičlenný v pěti skupinách. Rozsah světelnosti (podle vyzoomování) je F 2,8-5,8. Přístroj je vybaven i optickým hledáčkem. Rozsah citlivosti je 100, 200, 400, 800, 1600 a 3200 ISO, scénické režimy Soumrak, Portrét za soumraku, Měkký záběr, Krajina, Pláž, Sníh, Ohňostroj, Vysoká citlivost, Smile Shutter. Nastavení bílé je automaticky, Denní světlo, Zataženo, Zářivka1, Zářivka2, Zářivka3, Žárovka a Blesk. LCD displej má úhlopříčku 2,5 palce se 115 px. Zápis je na všechny druhy MemoryStick Duo, interní paměť 15 MB. Na jedno nabití akumulátoru li-ion se pořídí cca 420 snímků. Přístroj je velký 88,2 x 57,2 x 22,9 mm a váží 123 g.

Ovládání a menu
Přístroj se zapíná tlačítkem na horní stěně, hned vedle spouště. Pod horní hranou zadní stěny je kolébkové ovládání zoomu a pod ním důležitý kruhový volič. Možností je na něm nabízeno opravdu hodně. Abychom se v tom vyznali, musíme ale nejdřív jinam: pod tímto voličem jsou dvě tlačítka, manu a home. Důležité je toto tlačítko home. Zde se totiž dostaneme k setupu, v němž nastavujeme hodiny (po prvním zapnutí přístroje se nastavení data a času nabídne automaticky) a hlavně tu nastavíme „jednací jazyk“ (language setting), v němž si zvolíme češtinu. Pak je vše jasnější.
Při každé volbě se na displeji objeví krátká informace s charakteristikou volené funkce.
Easy ocení ti co si opravdu nechtějí zatěžovat ničím hlavu. Vše je automatické a menu je redukované na dvě položky: velikost obrazu velká/malá a blesk zapnut/vypnut, jinak tu nic není. Jenom si musejí pamatovat, že „easy“ znamená snadné…
Zelený foťáček je ikonka označující automat – nicméně menu je bohatší, dá se tu volit velikost obrazu, detekce obličeje včetně priority, zdali se ostří na dospělé nebo dětské obličeje. Volí se tu snímání jednotlivých obrázků a série, dokonce i expoziční kompenzace (to v čistě automatických režimech nebývá zvykem), redukce červených očí a vstup do setupu snímání. V něm se nastavuje pomocné světlo autofokusu, vodicí mřížka na displeji, autofokus jednorázový nebo průběžný (kontinuální ostření – drží pohybující se objekt v rovině ostrosti), digitální zoom „smart“, což je výřez, tedy menší rozlišení, „přesný“ což je normální digitální zoom a vypnutý, pak korekci pro optickou předsádku (musí se dokoupit), automatické srovnání při držení na šířku a na výšku a náhled po pořízení snímku.

P – program je též automat, ale přibude zde ještě nastavení ISO, režim měření (celoplošné, středové a bodové), režim ostření – celoplošné, středové plošné, středové bodové, natvrdo nastaveno na 0,5 m, na jeden, na tři metry a na sedm a na nekonečno. Následuje vyvážení bílé, výkon blesku (do mínusu a do plusu), redukce červených očí a barevný režim (normální, „v“ je živé barvy, s=hnědé fotky, bw=černobílé, nakonec se volí stabilizace a setup, stejný jako v předešlém případě. Zvláštní je, že tu není nastavení kvality snímku ve smyslu komprese, je zde volba
SCN označuje volbu scény, tu volíme v menu a po vypnutí přístroje je nastavena poslední zvolená scéna. Zde je málo voleb, soumrak, modrá voda, sníh a ohňostroj. Ostatní scény se volí z kruhového voliče.
Portrét za soumraku je prakticky „slow flash“, tedy blesk do pomalého času: nicméně přístroj nenastaví vysoké ISO, čili spoléhá na dlouhý čas a přisvícení bleskem. To je doře vědět – a volit, zda jít do vysokého ISO (volbou z menu v programu P a volbou blesku do pomalého času na čtyřcestném voliči.
Krajina s nastavením ostření na nekonečno bez blesku
Portrét s rozmazaným pozadím. Trik je v odclonění, ovšem vzhledem ke krátkému fyzickému ohnisku nečekejme zázraky – doporučuji ovšem použít při snímání portrétu delší ohniskovou vzdálenost.
Detekce úsměvu je fakticky rozpoznání obličeje, avšak po stisknutí spouště dochází k expozici až když se fotografovaný usměje. V tomto režimu se v menu objeví možnost volit jednu ze tří citlivostí. V tomto režimu je na displeji stupnice, kde je ukazatel „míru úsměvu“. Při zkoušce v koupelně mě to chvilku bavilo… 🙂
ISO nastaví 1600 ISO. Zde se na snímku samozřejmě projeví šum, ale všechna čest procesoru Bionz a firmwaru, jeho devastující účinek je rozumně minimalizován na snesitelnou míru. Zde nelze měnit nastavení blesku, blesk je trvale vypnut.

Menu jsem fakticky probrali v předešlém bloku,probrali jsme i tlačítko Home. Zbývá
čtyřcestný volič používaný k listování v menu, ale také k nastavení režimu displeje (nahoru) – zde je možno navolit i živý histogram. Stiskem vpravo se volí režim blesku – automat, trvale zapnut, do pomalého času a vypnut. Doporučuji zvláště variantu do pomalého času, dává nejlepší výsledky zvláště při sníženém výkonu blesku. Dolů je samospoušť (10 a 2 sec a vypnout) a vlevo je makro – buď „normální“ anebo makro umožňující ostření od makra do nekonečně. To je zvláštní přístup… ale proč bych měl namítat?
Úplně dole je prohlížení a prezentace -ta je doslova vymazlená, lze tu dělat přechody, „švenkování“ v obrázku a vše je za doprovodu hudby! Při propojení s televizorem to může být velmi příjemná věcička.

Jak se s ním fotí
Přístroj na dnešní poměry poněkud pomaleji startuje, za 1,4 sec, jistě, není to žádná katastrofa. Při namáčknutí spouště je zpoždění fakticky neměřitelné digitálními stopkami na monitoru, bez namáčknutí za 0,4 sec, to je pěkný výkon. Při nastavení „na tvrdo“ na 0,5 m jsem naměřil zpoždění bez namáčknutí 0,2 sec. Takže pokud byste fotili venku za běžného denního osvětlení s nastavením 3 m, budete mít ostré prakticky všechno díky hloubce ostrosti a přístroj bude pěkně svižný i bez namáčknutí.

Kvalita obrazu odpovídá představě nenáročného amatérského přístroje. Objektiv vykazuje poměrně výraznou soudkovou vadu při krátkém ohnisku (malé přiblížení) a poduškovou vadu při dlouhém ohnisku (velké přiblížení). U horního okraje vykazoval neostrost. Zvláštní je i chování automatiky, která volí kombinaci času a clony – přeskakuje z krajních poloh, od největší clony (na př. F7.1) do plné světelnosti F2.8. Nepodařilo se mi navodit situaci, abych měl clonupři krátkém ohnisku dejme tomu F5.6, tedy clonu, při které objektivy kreslí obvykle nejlépe. Kresba je výrazně lepší při krátkém ohnisku.

Vlevo krátké ohnisko a soudková vada, vpravo dlouhé ohnisko a podušková vada.



Rozsah jasů je v mezích normálu, samozřejmě pokus typu „bílý pes na zeleném trávníku“ vyžaduje expoziční kompenzaci až -1 EV, aby bílý kožich nebyl vypálený. Ale to není nic, co by vedlo k neklidu, je to normální.

 
    Histogram snímku pořízeném při
  žárovkovém osvětlení
  s předvolbou WB žárovka


Vyvážení bílé v automatickém režimu při žárovkovém světle bylo velmi špatné, při nastavení předvolba žárovka to bylo lepší, ale i pak byla červená složka podstatně silnější než modrá (viz histogram zde vpravo.
Vysoké ISO je příjemné překvapení, i při 1600 ISO jsou obrázky velmi dobře použitelné, samozřejmě 3200 ISO je nouzovka, ale s tak vysokou hodnotou mají problémy i zrcadlovky.
Digitální zoom je zde ve dvojím provedení, normální s interpolací (tedy výřez, interpolovaný na 8 megapixelů) a „smart“, což je výřez bez převzorkování. Ten je samozřejmě bez problému a lze bez obav ho používat, ovšem za cenu menšího rozlišení – až 3 Mpx.
Stabilizace je výkonná, pracovala bez problémů.

 
  ISO od 400 a 800 (nahoře) po 1600 a 3200 (dole). Na proklik porovnání výřezů 1:1.


Průhledový hledáček je jen orientační, na fotce toho bude víc, asi o 8% na každé straně. Je ale užitečný v prudkém slunci, kde na displeji toho moc nevidíme.

Shrnutí
Sony DSC-W130 je solidní osmimegový kompakt pro domácí použití se čtyřnásobným, opticky stabilizovaným zoomem. Má příjemně jednoduché ovládání a ke své obsluze nevyžaduje žádné znalosti. K přednostem patří elegance a solidnost, k slabinám obrazový výkon – od tak fešácky vyhlížejícího přístroje bychom čekali lepší.

Pro a proti:

Pro:
Elegantní vzhled, pečlivé zpracování
Stabilizace objektivu
Nízká hladina šumu
Proti:
ne moc kvalitní obraz

Ukázky:
1 a 2 rozsah zoomu, 3 až 5 běžné osvětlení, 6 a 7 makro, 8 kompenzace -1 EV, 9 – bílý roh vpravo nebyl v hledáčku vidět, 10 běžné makro, 11 makro v digitálním smart zoomu, 12 při 3200 ISO a předvolbě žárovka

1 2
3 4
5 6
7 8
9 10
11 12


Řada označená „dablvé“ reprezentuje u Sonyho velmi slušný standard za velmi přijatelnou cenu – tenhle stabilizovaný osmimegový kompakt se čtyřnásobným zoomem od Zeisse stojí 5600 Kč! Podívejme se, jak vypadá moderní kompakt určený k běžnému rodinnému používání.

Jaký je a komu je určen
Už na první pohled je to přístroj střízlivě řešený po stránce vzhledové – tyhle kovové kvádříky s výrazným okružím kolem objektivu se nikdy neomrzí, nikdy nevyjdou z módy, solidně zpracovaný dílensky, vše je v kovu; kus který jsem měl k disposici byl stříbrný. dodává se i v černém „profi“

provedení. Přístroj má 1/2,5 CCD s 8,3 Mpx fyzicky, efektivně 8,1 Mpx, vytváří obrázky velké 3264 x 2448, 3264 x 2176, 2592 x 1944, 2048 x 1536, 1920 x 1080 a 640 x 480 pixelů v poměrech stran 16:9, 4:3 a 3:2. Zvláště ten poměr 3:2 je výhodný pro ty, kdo chtějí mít obrázky na pohlednici – to je poměr stran pohlednice 10:15; kdo dává přednost širokoúhlé televizi, zvolí 16:9 – ve spolupráci s TV Bravia to jde v HD kvalitě. Procesor je typu Bionz. Objektiv má rozsah odpovídající 32-128 mm, tedy mírně širokoúhlý až po portrétní ohnisko, objektiv je stabilizovaný, šestičlenný v pěti skupinách. Rozsah světelnosti (podle vyzoomování) je F 2,8-5,8. Přístroj je vybaven i optickým hledáčkem. Rozsah citlivosti je 100, 200, 400, 800, 1600 a 3200 ISO, scénické režimy Soumrak, Portrét za soumraku, Měkký záběr, Krajina, Pláž, Sníh, Ohňostroj, Vysoká citlivost, Smile Shutter. Nastavení bílé je automaticky, Denní světlo, Zataženo, Zářivka1, Zářivka2, Zářivka3, Žárovka a Blesk. LCD displej má úhlopříčku 2,5 palce se 115 px. Zápis je na všechny druhy MemoryStick Duo, interní paměť 15 MB. Na jedno nabití akumulátoru li-ion se pořídí cca 420 snímků. Přístroj je velký 88,2 x 57,2 x 22,9 mm a váží 123 g.

Ovládání a menu
Přístroj se zapíná tlačítkem na horní stěně, hned vedle spouště. Pod horní hranou zadní stěny je kolébkové ovládání zoomu a pod ním důležitý kruhový volič. Možností je na něm nabízeno opravdu hodně. Abychom se v tom vyznali, musíme ale nejdřív jinam: pod tímto voličem jsou dvě tlačítka, manu a home. Důležité je toto tlačítko home. Zde se totiž dostaneme k setupu, v němž nastavujeme hodiny (po prvním zapnutí přístroje se nastavení data a času nabídne automaticky) a hlavně tu nastavíme „jednací jazyk“ (language setting), v němž si zvolíme češtinu. Pak je vše jasnější.
Při každé volbě se na displeji objeví krátká informace s charakteristikou volené funkce.
Easy ocení ti co si opravdu nechtějí zatěžovat ničím hlavu. Vše je automatické a menu je redukované na dvě položky: velikost obrazu velká/malá a blesk zapnut/vypnut, jinak tu nic není. Jenom si musejí pamatovat, že „easy“ znamená snadné…
Zelený foťáček je ikonka označující automat – nicméně menu je bohatší, dá se tu volit velikost obrazu, detekce obličeje včetně priority, zdali se ostří na dospělé nebo dětské obličeje. Volí se tu snímání jednotlivých obrázků a série, dokonce i expoziční kompenzace (to v čistě automatických režimech nebývá zvykem), redukce červených očí a vstup do setupu snímání. V něm se nastavuje pomocné světlo autofokusu, vodicí mřížka na displeji, autofokus jednorázový nebo průběžný (kontinuální ostření – drží pohybující se objekt v rovině ostrosti), digitální zoom „smart“, což je výřez, tedy menší rozlišení, „přesný“ což je normální digitální zoom a vypnutý, pak korekci pro optickou předsádku (musí se dokoupit), automatické srovnání při držení na šířku a na výšku a náhled po pořízení snímku.

P – program je též automat, ale přibude zde ještě nastavení ISO, režim měření (celoplošné, středové a bodové), režim ostření – celoplošné, středové plošné, středové bodové, natvrdo nastaveno na 0,5 m, na jeden, na tři metry a na sedm a na nekonečno. Následuje vyvážení bílé, výkon blesku (do mínusu a do plusu), redukce červených očí a barevný režim (normální, „v“ je živé barvy, s=hnědé fotky, bw=černobílé, nakonec se volí stabilizace a setup, stejný jako v předešlém případě. Zvláštní je, že tu není nastavení kvality snímku ve smyslu komprese, je zde volba
SCN označuje volbu scény, tu volíme v menu a po vypnutí přístroje je nastavena poslední zvolená scéna. Zde je málo voleb, soumrak, modrá voda, sníh a ohňostroj. Ostatní scény se volí z kruhového voliče.
Portrét za soumraku je prakticky „slow flash“, tedy blesk do pomalého času: nicméně přístroj nenastaví vysoké ISO, čili spoléhá na dlouhý čas a přisvícení bleskem. To je doře vědět – a volit, zda jít do vysokého ISO (volbou z menu v programu P a volbou blesku do pomalého času na čtyřcestném voliči.
Krajina s nastavením ostření na nekonečno bez blesku
Portrét s rozmazaným pozadím. Trik je v odclonění, ovšem vzhledem ke krátkému fyzickému ohnisku nečekejme zázraky – doporučuji ovšem použít při snímání portrétu delší ohniskovou vzdálenost.
Detekce úsměvu je fakticky rozpoznání obličeje, avšak po stisknutí spouště dochází k expozici až když se fotografovaný usměje. V tomto režimu se v menu objeví možnost volit jednu ze tří citlivostí. V tomto režimu je na displeji stupnice, kde je ukazatel „míru úsměvu“. Při zkoušce v koupelně mě to chvilku bavilo… 🙂
ISO nastaví 1600 ISO. Zde se na snímku samozřejmě projeví šum, ale všechna čest procesoru Bionz a firmwaru, jeho devastující účinek je rozumně minimalizován na snesitelnou míru. Zde nelze měnit nastavení blesku, blesk je trvale vypnut.

Menu jsem fakticky probrali v předešlém bloku,probrali jsme i tlačítko Home. Zbývá
čtyřcestný volič používaný k listování v menu, ale také k nastavení režimu displeje (nahoru) – zde je možno navolit i živý histogram. Stiskem vpravo se volí režim blesku – automat, trvale zapnut, do pomalého času a vypnut. Doporučuji zvláště variantu do pomalého času, dává nejlepší výsledky zvláště při sníženém výkonu blesku. Dolů je samospoušť (10 a 2 sec a vypnout) a vlevo je makro – buď „normální“ anebo makro umožňující ostření od makra do nekonečně. To je zvláštní přístup… ale proč bych měl namítat?
Úplně dole je prohlížení a prezentace -ta je doslova vymazlená, lze tu dělat přechody, „švenkování“ v obrázku a vše je za doprovodu hudby! Při propojení s televizorem to může být velmi příjemná věcička.

Jak se s ním fotí
Přístroj na dnešní poměry poněkud pomaleji startuje, za 1,4 sec, jistě, není to žádná katastrofa. Při namáčknutí spouště je zpoždění fakticky neměřitelné digitálními stopkami na monitoru, bez namáčknutí za 0,4 sec, to je pěkný výkon. Při nastavení „na tvrdo“ na 0,5 m jsem naměřil zpoždění bez namáčknutí 0,2 sec. Takže pokud byste fotili venku za běžného denního osvětlení s nastavením 3 m, budete mít ostré prakticky všechno díky hloubce ostrosti a přístroj bude pěkně svižný i bez namáčknutí.

Kvalita obrazu odpovídá představě nenáročného amatérského přístroje. Objektiv vykazuje poměrně výraznou soudkovou vadu při krátkém ohnisku (malé přiblížení) a poduškovou vadu při dlouhém ohnisku (velké přiblížení). U horního okraje vykazoval neostrost. Zvláštní je i chování automatiky, která volí kombinaci času a clony – přeskakuje z krajních poloh, od největší clony (na př. F7.1) do plné světelnosti F2.8. Nepodařilo se mi navodit situaci, abych měl clonupři krátkém ohnisku dejme tomu F5.6, tedy clonu, při které objektivy kreslí obvykle nejlépe. Kresba je výrazně lepší při krátkém ohnisku.

Vlevo krátké ohnisko a soudková vada, vpravo dlouhé ohnisko a podušková vada.



Rozsah jasů je v mezích normálu, samozřejmě pokus typu „bílý pes na zeleném trávníku“ vyžaduje expoziční kompenzaci až -1 EV, aby bílý kožich nebyl vypálený. Ale to není nic, co by vedlo k neklidu, je to normální.

 
    Histogram snímku pořízeném při
  žárovkovém osvětlení
  s předvolbou WB žárovka


Vyvážení bílé v automatickém režimu při žárovkovém světle bylo velmi špatné, při nastavení předvolba žárovka to bylo lepší, ale i pak byla červená složka podstatně silnější než modrá (viz histogram zde vpravo.
Vysoké ISO je příjemné překvapení, i při 1600 ISO jsou obrázky velmi dobře použitelné, samozřejmě 3200 ISO je nouzovka, ale s tak vysokou hodnotou mají problémy i zrcadlovky.
Digitální zoom je zde ve dvojím provedení, normální s interpolací (tedy výřez, interpolovaný na 8 megapixelů) a „smart“, což je výřez bez převzorkování. Ten je samozřejmě bez problému a lze bez obav ho používat, ovšem za cenu menšího rozlišení – až 3 Mpx.
Stabilizace je výkonná, pracovala bez problémů.

 
  ISO od 400 a 800 (nahoře) po 1600 a 3200 (dole). Na proklik porovnání výřezů 1:1.


Průhledový hledáček je jen orientační, na fotce toho bude víc, asi o 8% na každé straně. Je ale užitečný v prudkém slunci, kde na displeji toho moc nevidíme.

Shrnutí
Sony DSC-W130 je solidní osmimegový kompakt pro domácí použití se čtyřnásobným, opticky stabilizovaným zoomem. Má příjemně jednoduché ovládání a ke své obsluze nevyžaduje žádné znalosti. K přednostem patří elegance a solidnost, k slabinám obrazový výkon – od tak fešácky vyhlížejícího přístroje bychom čekali lepší.

Pro a proti:

Pro:
Elegantní vzhled, pečlivé zpracování
Stabilizace objektivu
Nízká hladina šumu
Proti:
ne moc kvalitní obraz

Ukázky:
1 a 2 rozsah zoomu, 3 až 5 běžné osvětlení, 6 a 7 makro, 8 kompenzace -1 EV, 9 – bílý roh vpravo nebyl v hledáčku vidět, 10 běžné makro, 11 makro v digitálním smart zoomu, 12 při 3200 ISO a předvolbě žárovka

1 2
3 4
5 6
7 8
9 10
11 12