Nezařazené

Sony CyberShot DSC-HX90

Malý, rychlý výkonný – to je charakteristika kompaktu, který je nabízen coby nejmenší ultrazoom současné doby. Má svého příbuzného WX500, který ale nemá elektronický hledáček.

Malý, rychlý výkonný – to je charakteristika kompaktu, který je nabízen coby nejmenší ultrazoom současné doby. Má svého příbuzného WX500, který ale nemá elektronický hledáček.

Jaký je a komu je určen
Čip je CMOS s předním osvitem velký 1/2.3″ (6.17 x 4.55 mm) s 18 megapixely efektivně (4896 x 3672 a menší). Procesor je Bionz X, citlivost od 80 do 12800. Ekvivalent opticky stabilizovaného objektivu (pětiosá stabilizace – opticky dvě osy, zbytek digitálně)je 27-720 mm plus 2 a 4 x digitální zoom. Ostří od 5 cm. Třípalcový skoro-megový LCD je nedotykový vyklápěcí až o 180 stupňů kvůli selfies, hledáčekje vyskakovací elektronický. Rozsah časů je od 30 do 1/2000 sec. Vestavěný blesk má efekt do 5.4 metru. Sériové focení má frekvenci 10 oken za vteřinu. Video natáčí v rozlišení HD1920, natáčí 60 oken za vteřinu neprokládaně, to má příznivý vliv na kvalitu obrazu. Výkonný procesor umožňuje sériové focení 10 oken za vteřinu. přístroj má wi-fi včetně připojení dotykem (NFC), varianta označená písmenem V má navíc vestavěný GPS modul.


Je to autentický kompakt, měří 102 x 58 x 36 mm a váží jen 245 g. Rozhodně ale nepůsobí dojem žádného bakelitového šidítka, vypadá i chová se solidně, jako sebevědomý kompakt spíše vyšší cenové tříd a vysoké tříd obrazové. Jeho příbuzný WX500 stojí 11 tisíc, ve variantě V stojí HX90 13400 (červen 2015). Myslím si, že ten dvouapůltisícový příplatek za elektronický hledáček se vyplatí.


Displej je tu sice pěkný třípalcový vyklápěcí, ale na sluníčku obtížně čitelný (bohužel není dotykový, pro mě to je nepochopitelné opomenutí). Elektronický hledáček výrazně zvyšuje užitnou hodnotu přístroje. Přístroj zapisuje na SD karty, napájí se kabelem USB přes napáječ (je v dodávce).

Ovládání a menu
Přístroj se zapíná ne moc dobře nahmatatelným tlačítkem na horní stěně, anebo šoupátkem na levém boku, jímž se uvolní elektronický hledáček. ten vyskočí a zapne aparát. Hledáček se pak musí vysunout a je připraven k použití.


Ovládacích prvků je tu několik. Především je to prstenec kolem objektivu. V režimu A – priorita clony se jím ovládá clona, v režimu S čas, v režimu Program poměr clony a času. V režimu Auto se jím zoomuje, nicméně lze zoomovat i páčkou u spouště. V režimu scénické předvolby se volí předvolba, v režimu plynulé panorama jím přenastavíte směr, jímž se má přístroj pohybovat. Tyto režimy nastavujeme kolečkem na horní stěně přístroje. Druhý důležitý ovládací prvek je plochý roller kolem čtyřcestného voliče na zadní stěně. V manuálním expozičním režimu zde nastavuje čas, kdežto cloníme prstencem u objektivu. Ty čtyři směry pohybu v menu jsou obsazené předvolbami. Nahoře je DISP, tedy určíme, co má být vidět na displeji (= také v hledáčku), vpravo jsou parametry blesku, dolů je korekce expozice, vlevo sériové focení a samospoušť. V režimu automat stiskem dolů otevřeme možnost změny parametrů – pro laiky. Takže žádná korekce expozice, ale tmavší / světlejší. A hlavně, v režimu automat se tu dají nastavit obrazové efekty. Ty jsou silná stránka fotoaparátů Sony. Jsou zábavné, hravé a rozhodně mohu doporučit je aspoň vyzkoušet. Tahle kombinace AUTO + směr dolů je velmi rychlá a intuitivní. Pod čtyřcestným voličem je tlačítko pro přehrávání a nápovědu, nad ním je Fn menu s nabídkou nejdůležitějších funkcí a vedle je tlačítko pro menu.


Menu má šest oddílů, foto, setup, wi-fi. aplikace, přehrávání a aktovka = setup.
Ve fotomenu stojí za pozornost obrazovka 5, kde se nastavuje úroveň redukce šumu při vysokých hodnotách ISO. V druhém oddílu setup je zajímavá obrazovka 3. Tady se dá nastavit rychlost zoomu a dá se vypnout digitální zoom. Při ekvivalentu 720 mm mi přijde další digitální zoomování jako skutečná pošetilost a když bychom dovolili přejít z optického do digitálního, bude to dělat víc škody než užitku. Na obrazovce 4 lze nastavit zápis datumu do fotky, ale hlavně se tu dají nastavit funkce, které chcete mít ve Fn funkčním menu. Je tu možné přenastavit to, co dovedou jednotlivé směry na čtyřcestném menu a lze navolit funkci pro tlačítko Nápověda. Velmi šikovné. Na obrazovce 4 se dá spoušť pro video omezit na režim Video. Pro tlačítko (?) lze přiřadit i jiné funkce, já si tam nastavil ISO, abych nemusel chodit do Fn menu, je to tak rychlejší.

Jak se s ním fotí
Je to velmi výkonný kompakt. Má ruční ovládání ve velkém rozsahu, nicméně síla přístrojů tohoto typu je v režimu Auto, eventuálně Inteligentní Auto. Nastavuje optimum, v podstatě lépe než režim Program. Navíc, jak už jsem upozornil, i v tomto režimu iAuto lze korigovat expozici, třebaže je to nazváno „ztmavit / zesvětlit“. Priorita clony, která má ovlivňovat hloubku ostrosti, má při tak krátkých fyzických hodnotách ohniska iluzorní efekt. Priorita času by teoreticky mohla pomoci při používání dlouhých ohnisek – nastavili bychom si krátký čas a automatické ISO by dorovnalo správnou expozici. Potíž je v tom, že přísnější měřítka bychom měli odložit už při 800 ISO. Výkony při dlouhém ohnisku a 1000 ISO jsou už značně přibližné.

K tomu je ovšem dlužno dodat slůvko k používání kompaktů. Nelze si představovat, že fotoaparátem do kapsy s čipem velkým jak nehet malíčku budu konkurovat obrázkům full frame zrcadlovky. Je to přístroj s efektním obrazovým výkonem, pokud budeme fotky používat odpovídajícím způsobem, tedy na mobilu, Facebooku, na webu. Snímky pořízené krátkým ohniskem vypadají velmi dobře, nicméně na fotky pořízené ekv. 720 mm je třeba odložit přísná obrazová kritéria. To se pochopitelně týká všech kompaktů s podobnými parametry. Inteligentní automatika , zvláště pak režim super auto analyzuje scénu a pomáhá např. automatickým HDR při vysokém kontrastu, anebo skládáním expozice s cílem snížit šum. Daří se to, ale je to na úkor kresby, přičemž znovu poukazuji na cíl a smysl přístrojů tohoto typu.

Shrnutí
Sony CyberShot DSC-HX90 je dobře ovladatelný kompakt s extrémně vysokým rozsahem zoomu v rozmezí ekvivalentu 24 – 720 mm. Vyniká malými rozměry a váhou, nicméně ne na úkor solidnosti a dílenského zpracování. Má vynikající automatické režimy, které by při práci s přístrojem tohoto ražení by mělo být v popředí zájmu uživatele. Obrazový výkon, jak kresbou, tak i šumem a jinými vlastnostmi odpovídá standardu malého kompaktího čipu.

 

Ukázky:

1 ažý 5 rozsah zoomu, 6,7, 9 až 11 běžné osvětlení, 8 vysoké rozdíly v jasech, 12 a 13 užití nejdelšího ohniska, 15 při 800 ISO, 16 při 3200 ISO.

1 2
3 4
5 6
7 8
9 10
11 12
13 14
15 16


Zjistěte aktuální cenu, dostupnost a také podrobné parametry digitálního fotoaparátu Sony HX90V.