Nezařazené

Sony Cyber-shot DSC-V3

Do arény vyhrazené nejvyšší třídě digitálních kompaktů vstoupil Sony s modelem V3. Přeskočil „fau cvaj“ a zanechal za sebou vé jedničku skoro v nedohlednu. Serval z této ¨dosavadní vlajkové lodě prapor a vetknul si ho sám na stěžeň – hodně vysoko.
Tento sedmimegový kompakt nám zapůjčila pražská firma Megapixel, která ho má jako jedna z prvních firem v Česku na skladě.

Jaký je a komu je určen
Sedmimegový kompakt s objektivem 1:4 Vario-Sonnar od Zeisse, to není nic pro začátečníky nebo sváteční fotografy. Je to pracovní nástroj určený k pořizování technicky vysoce kvalitních fotografií. Zkušenému fotografovi četné manuálně ovládané funkce umožňují plnou kontrolu nad tvorbou obrazu.

Design přístroje je strohý, technický. Mohutné černé tělo (120 x 57 x 69 mm, 390 g) se nepodobá modelu V1. Z něho je převzat objektiv odpovídající 34 – 136 mm (fyzicky 7 – 28 mm ), ale jinak je řešení originální. Přístroj má mohutný úchop po pravé

straně, v něm je prostor pro akumulátor (Lithium-Ion NP-FR1) a karty – zápis je na Memory Stick / Memory Stick Pro a Compact Flash I. Obrázky lze ukládat v RAW, TIFF a JPEG, výběr velikostí je 3072 x 2304, 1280 x 960, 2048 x 1536, 2592 x 1944, 3072 x 2048, 640 x 480, video 160 x 120, 320 x 240, 640 x 480 při frekvenci 30 fps (MPEG) se zvukem. Je to teprve druhý model od Sonyho, který umožňuje práci s typem karty, který je pokládán za univerzální „profi“ formát. Při pohledu zezadu nás zaujme veliký LCD displej – je to 2.5″ TFT LCD se 123,000 pixely, škoda, že není výklopný (nemůžeme chtít všechno). Na horní stěně jsou aktivní sáňky pro externí blesk, pokud jde o ovládací prvky, najdeme tu volicí kotouč pro režimy (auto, program, priorita závěrky, clony a plný manuál, scény, video a prohlížení), dále je zde tlačítko pro „soňáckou specialitu“, fotografování v noci (přisvícení v infrarežimu a holografický obrazec pro ostření třeba i v absolutní tmě). Kromě toho je tu hlavní vypínač.
Maximum ovládacích prvků je vzadu, nejvíce po pravé straně. Nahoře je volicí kolečko, tedy prvek na nějž jsme zvyklí u profi přístrojů. Pod ním je kolébka pro ovládání zoomu a vedle ní je přepínání zápisu z CF na MS karty. Menu, klasicky „soňácké“ s „pop up“ volbami se ovládá pěticí tlačítek v kruhu, které navíc slouží k ovládání blesku, makra, samospouště a okamžitému přehrání posledního obrázku. Vlevo nahoře je zapínání displeje a volba režimu displeje (lze zapnout/vypnout údaje, vodicí mřížku, histogram), vlevo dole je tlačítko pro aktivaci menu, vpravo dole je tlačítko pro volbu rozlišení, eventuálně volbu koše (mazání obrázku). Další čtveřice tlačítek je vpravo od průhledového hledáčku: nahoře závěr ostření, pod ním od leva volba expoziční kompenzace (/ovládá se oním „profi“ kolečkem), pak volba režimu ostření FOCUS (AF a manuální) a režimu zaostřování FRAME (automat vybírá z 5 bodů, středové ostření a volitelný bod).

Jak se s ním fotí
Je to bezesporu přístroj určený k vážně míněnému fotografování. Vynikající obraz sedmimegového snímače je použitelný i pro zvětšeniny ve vyšším rozměru. Ostatně si už delší dobu myslím, že tento 7 Mpx snímač je mimořádně povedený – nejsou na něj slyšet žádné stížnosti, kdežto s o něco starším 8 Mpx Sony snímačem byly ze začátku patálie.
Náběh za 2,7 sec dnes už není oslnivě rychlý, ale v praxi je to rychlost snesitelná. Zato je skvěle rychlý, co se zpoždění spouště týká – stopkami neměřitelné je zpoždění při namáčknuté spoušti a bez namáčknutí 0,2 sec, to je vynikající výkon. Snímky lze pořizovat s odstupem cca 1 sec, samozřejmě v JPEG módu. Jakmile fotíme v RAW nebo TIFF, trvá to kolem 10 sec, než můžeme pořídit další snímek. Totéž platí, když fotíme s dlouhou expozicí a přístroj zapne funkci „redukce šumu“. Ještě k TIFF a RAW – v tomto režimu přístroj ukládá ještě týž snímek v JPEG formátu.

Obrazová kvalita je podle očekávání velmi dobrá. Automatika má zřejmě nejraději čas 1/250 sec, takže při ISO 100 vychází za slunečného počasí obvykle clona F8.0. Zde se už poněkud projevuje difrakce, proto je lepší fotit s prioritou clony a tu držet na hodnotě mezi 4.0 – 6,3. Rozumí se, že toto platí, pokud nám záleží na absolutně nejvyšší kvalitě obrazu. Za zmínku stojí i velmi pěkné podání rozpětí jasů a stínů. Rozumně je nastavena i funkce snížení/zvýšení kontrastu. Tuto funkci, podobně jako snížení/zvýšení saturace (barevnosti) doporučuji používat. Citlivost sahá až do ISO 800, tam musíme počítat s šumem. Při ISO 400 je šum též patrný, ale nepůsobí rušivě. Velmi příjemné jsou výsledky při použití blesku v režimu SLOW (= zachovaná dlouhá expozice a blesk jen „doblýskne“).
Ostření souvisí s metodikou záběru. Průhledový hledáček není moc vhodně umístěn – je uprostřed, takže si budete malovat nosem po displeji. Navíc hledáček nemá korekci oční vady a jeho přesnost je víc než sporná – na každé straně je o cca 250 pixelů víc na obrázku, než vidíte v hledáčku, to je 16% vertikálně a víc než 20% horizontálně, takový hledáček je skutečně jen velmi orientační nástroj. Samo ostření je bezproblémové, tím spíš že přístroj si dovede pomoci, jako tradičně u vyšších modelů Sonyho, holografickou projekcí v naprosté tmě v režimu Night Framing (s použitím blesku). V režimu Night shot se fotografuje s použitím infračerveného přisvětlování. Kupodivu lze takto fotit jen v režimu automat nebo program (a video), takže nelze nastavit delší expozici než 1 sec. Proč tvůrce firmwaru znemožní dlouhé expozice pro fotografování ve tmě – to , prosím, nechápu. Od infra tedy nečekejte zázraky, nejlépe je fotit asi tak z 1 až 2 metrů. Vestavěný blesk má korigovatelný výkon, ten ale není valný, cca 2,5 – 3 m.
Zaostřovací oblast je volitelná, základním nastavením je vícebodový AF, tlačítkem FRAME přenastavujeme na středový autofokus, eventuálně pohyblivý zaoostřovací bod. Osobně doporučuji středové ostření s individuální kontrolou místa, na něž budu ostřit. Lze ostřit i ručně, zase tím „kouzelným kolečkem“. Bohužel při přepnutí do manuálního režimu se na displeji se objeví zvěšená oblast (=lupa), která by usnadňovala ostření „na matnici“. Ostříme tedy více méně odhadem.
Expozice je buď plně automatická (symbol zeleného foťáčku), nebo automatická s možností ovlivňovat (Program), anebo priorita času, clony nebo plný manuál. Funkce program shift umožňuje měnit poměr clona/čas pomocí ovládacího kolečka. To je velice užitečné, protože máte plnou kontrolu jak nad časem, tak clonou, záleží na tom, co si hlídáte, zda dáváte přednost volbě času nebo clony. Přirozeně že lze kompenzovat expozici +-2 EV po 1/3 po stisknutí tlačítka vlevo nahoře nad displejem (symbol +/-).
Nastavení bílé se dělá přes menu, je zde volba automat + 5 předvoleb anebo manuální nastaveni. V návodu je manuální nastavení bílé vysvětlenou značně matoucím způsobem. Tato funkce má dva režimy – režim nastavování (horní pozice ikon) a režim volby (spodní pozice ikon). Vy si zvolíte režim volby – a tím se nastaví naposledy zvolená hodnota bílé. Když ji chcete změnit, vyjedete „o ikonu výš“ a bez jakéhokoli mačkání čehokoli se nastaví nová hodnota bílé.
Sériové fotografování má režimy Speed Burst s intervaly 0,4 sec, lze pořídit 8 fotek bez ohledu na volený stupeň komprese (fine nebo normal) a velikost snímku. V Burst jsou intervaly cca 1 sec a lze pořídit od 15 snímků (7 Mpx) až 100 (VGA). Multiburst zaznamená 16 snímků na jeden záběr a lze volit intervaly od 1/7,5´po 1/30´, to je mimořádně zajímavé vylepšení této zajímavé funkce, která se vyskytovala dříve hlavně ve výrobcích fy Nikon.
Prohlížení snímků se nastavuje na kruhovém voliči. Zde stojí za zmínku, že Sony už tradičně nabízí mazání v „select“ režimu: spustíte prohlížení, kolébkovým voličem zoomu si nastavte prohlížení náhledů ( v setupu lze nastavit 9 nebo 16 fotek, přehlednější je 9) a pak stisknete tlačítko s ikonou koše (vpravo dole od čtyřcestného voliče na zadní stěně). Z nafotografovaných snímků si pak můžete zvolit ty, které nechcete – třebas na přeskáčku a pak je smazat naráz. To velmi urychluje a usnadňuje práci v terénu. V tiomto režimu lze trošku i editovat – například generovat menší obrázky (původní zůstane zachovaný), dělat střih ve videu nebo dělat výřezy.

Akumulátor je typu InfoLithium, model NP-FR1 se 4.4 Wh. Tyto akumulátory patří tradičně k silným stránkám fotoaparátu Sony – na displeji vidíme, kolik času ještě zbývá k vybití. Je to sice informativní, ne zcela exaktní údaj, důležité je, že bez problému nafotíme přes 250 snímků v plném rozlišení s použitím displeje. Použití blesku samozřejmě tento čas zkracuje. Nabíjí se přímo ve fotoaparátu. Konektor pro nabíječku je kryt ne moc šťastně tvarovaným gumovým krytem. Samozřejmě, že v tomto přístroji nelze používat běžné AA články.

Příslušenství se k V3 dodává bohaté, důležité jsou konvertory, širokoúhlý, který jde s ekvivalentem na cca 24 mm a „tele“, to prodlouží ohnisko na cca 230 mm.

Shrnutí
Sony Cyber-shot DSC-V3 je kompaktní fotoaparát, sedmimegový přístroj se čtyřnásobným zoomem vysoké kvality a se zápisem na FC a MS karty (volitelné). K jeho přednostem patří především vysoký obrazový výkon a rychlost zpracování obrazu. Je snadno ovladatelný, pokud si zvykneme na ovládací kolečko nahoře nad kolébkou pro zoom. Má pěkný velký displej, bohužel ne vyklápěcí a natáčecí. Budeme ho potřebovat, protože průhledový hledáček je nevhodně umístěný a je nepřesný a chybí mu korekce oční vady.

Tento sedmimegový kompakt nám zapůjčila pražská firma Megapixel, která ho má jako jedna z prvních firem v Česku na skladě.

Ukázky:
V druhé řadě vedle makrosnímku je ukázka obrázku s rozpětím jasů. Obrázek vlevo v třetí řadě upozorňuje na malou polštářkovou vadu (opak soudkové, obrázek se do středu jakoby propadá). Vedle něho snímek při 100 ISO, pak při 400 a 800, pořízeno dlouhými časy v hustém lijáku. Třebaže při 800 ISO je největší šum, obrázek vypadá nejostřejší. Snímek hračky – robota je v infra režimu. Vedle něho naše klasická Marie při 400 ISO.

Specifikace
Efektivní rozlišení 7,200,000 pixels
Fyzické rozlišení snímače – 7,400,000
Velikost snímače – 1/1.8″
Typ snímače – CCD
Citlivost – ISO 100, ISO 200, ISO 400
Obrazové formáty – RAW, JPEG, TIFF
Světelnost- F/2.8-4.0
Kontakt pro externí blesk – aktivní sáňky
Měření – Multi-segment
Expoziční kompenzace – ±2 EV po 1/3 EV
LCD – TFT – 2.5 ´´
Napájení – Lithium ion akumulátor

Do arény vyhrazené nejvyšší třídě digitálních kompaktů vstoupil Sony s modelem V3. Přeskočil „fau cvaj“ a zanechal za sebou vé jedničku skoro v nedohlednu. Serval z této ¨dosavadní vlajkové lodě prapor a vetknul si ho sám na stěžeň – hodně vysoko.
Tento sedmimegový kompakt nám zapůjčila pražská firma Megapixel, která ho má jako jedna z prvních firem v Česku na skladě.

Jaký je a komu je určen
Sedmimegový kompakt s objektivem 1:4 Vario-Sonnar od Zeisse, to není nic pro začátečníky nebo sváteční fotografy. Je to pracovní nástroj určený k pořizování technicky vysoce kvalitních fotografií. Zkušenému fotografovi četné manuálně ovládané funkce umožňují plnou kontrolu nad tvorbou obrazu.

Design přístroje je strohý, technický. Mohutné černé tělo (120 x 57 x 69 mm, 390 g) se nepodobá modelu V1. Z něho je převzat objektiv odpovídající 34 – 136 mm (fyzicky 7 – 28 mm ), ale jinak je řešení originální. Přístroj má mohutný úchop po pravé

straně, v něm je prostor pro akumulátor (Lithium-Ion NP-FR1) a karty – zápis je na Memory Stick / Memory Stick Pro a Compact Flash I. Obrázky lze ukládat v RAW, TIFF a JPEG, výběr velikostí je 3072 x 2304, 1280 x 960, 2048 x 1536, 2592 x 1944, 3072 x 2048, 640 x 480, video 160 x 120, 320 x 240, 640 x 480 při frekvenci 30 fps (MPEG) se zvukem. Je to teprve druhý model od Sonyho, který umožňuje práci s typem karty, který je pokládán za univerzální „profi“ formát. Při pohledu zezadu nás zaujme veliký LCD displej – je to 2.5″ TFT LCD se 123,000 pixely, škoda, že není výklopný (nemůžeme chtít všechno). Na horní stěně jsou aktivní sáňky pro externí blesk, pokud jde o ovládací prvky, najdeme tu volicí kotouč pro režimy (auto, program, priorita závěrky, clony a plný manuál, scény, video a prohlížení), dále je zde tlačítko pro „soňáckou specialitu“, fotografování v noci (přisvícení v infrarežimu a holografický obrazec pro ostření třeba i v absolutní tmě). Kromě toho je tu hlavní vypínač.
Maximum ovládacích prvků je vzadu, nejvíce po pravé straně. Nahoře je volicí kolečko, tedy prvek na nějž jsme zvyklí u profi přístrojů. Pod ním je kolébka pro ovládání zoomu a vedle ní je přepínání zápisu z CF na MS karty. Menu, klasicky „soňácké“ s „pop up“ volbami se ovládá pěticí tlačítek v kruhu, které navíc slouží k ovládání blesku, makra, samospouště a okamžitému přehrání posledního obrázku. Vlevo nahoře je zapínání displeje a volba režimu displeje (lze zapnout/vypnout údaje, vodicí mřížku, histogram), vlevo dole je tlačítko pro aktivaci menu, vpravo dole je tlačítko pro volbu rozlišení, eventuálně volbu koše (mazání obrázku). Další čtveřice tlačítek je vpravo od průhledového hledáčku: nahoře závěr ostření, pod ním od leva volba expoziční kompenzace (/ovládá se oním „profi“ kolečkem), pak volba režimu ostření FOCUS (AF a manuální) a režimu zaostřování FRAME (automat vybírá z 5 bodů, středové ostření a volitelný bod).

Jak se s ním fotí
Je to bezesporu přístroj určený k vážně míněnému fotografování. Vynikající obraz sedmimegového snímače je použitelný i pro zvětšeniny ve vyšším rozměru. Ostatně si už delší dobu myslím, že tento 7 Mpx snímač je mimořádně povedený – nejsou na něj slyšet žádné stížnosti, kdežto s o něco starším 8 Mpx Sony snímačem byly ze začátku patálie.
Náběh za 2,7 sec dnes už není oslnivě rychlý, ale v praxi je to rychlost snesitelná. Zato je skvěle rychlý, co se zpoždění spouště týká – stopkami neměřitelné je zpoždění při namáčknuté spoušti a bez namáčknutí 0,2 sec, to je vynikající výkon. Snímky lze pořizovat s odstupem cca 1 sec, samozřejmě v JPEG módu. Jakmile fotíme v RAW nebo TIFF, trvá to kolem 10 sec, než můžeme pořídit další snímek. Totéž platí, když fotíme s dlouhou expozicí a přístroj zapne funkci „redukce šumu“. Ještě k TIFF a RAW – v tomto režimu přístroj ukládá ještě týž snímek v JPEG formátu.

Obrazová kvalita je podle očekávání velmi dobrá. Automatika má zřejmě nejraději čas 1/250 sec, takže při ISO 100 vychází za slunečného počasí obvykle clona F8.0. Zde se už poněkud projevuje difrakce, proto je lepší fotit s prioritou clony a tu držet na hodnotě mezi 4.0 – 6,3. Rozumí se, že toto platí, pokud nám záleží na absolutně nejvyšší kvalitě obrazu. Za zmínku stojí i velmi pěkné podání rozpětí jasů a stínů. Rozumně je nastavena i funkce snížení/zvýšení kontrastu. Tuto funkci, podobně jako snížení/zvýšení saturace (barevnosti) doporučuji používat. Citlivost sahá až do ISO 800, tam musíme počítat s šumem. Při ISO 400 je šum též patrný, ale nepůsobí rušivě. Velmi příjemné jsou výsledky při použití blesku v režimu SLOW (= zachovaná dlouhá expozice a blesk jen „doblýskne“).
Ostření souvisí s metodikou záběru. Průhledový hledáček není moc vhodně umístěn – je uprostřed, takže si budete malovat nosem po displeji. Navíc hledáček nemá korekci oční vady a jeho přesnost je víc než sporná – na každé straně je o cca 250 pixelů víc na obrázku, než vidíte v hledáčku, to je 16% vertikálně a víc než 20% horizontálně, takový hledáček je skutečně jen velmi orientační nástroj. Samo ostření je bezproblémové, tím spíš že přístroj si dovede pomoci, jako tradičně u vyšších modelů Sonyho, holografickou projekcí v naprosté tmě v režimu Night Framing (s použitím blesku). V režimu Night shot se fotografuje s použitím infračerveného přisvětlování. Kupodivu lze takto fotit jen v režimu automat nebo program (a video), takže nelze nastavit delší expozici než 1 sec. Proč tvůrce firmwaru znemožní dlouhé expozice pro fotografování ve tmě – to , prosím, nechápu. Od infra tedy nečekejte zázraky, nejlépe je fotit asi tak z 1 až 2 metrů. Vestavěný blesk má korigovatelný výkon, ten ale není valný, cca 2,5 – 3 m.
Zaostřovací oblast je volitelná, základním nastavením je vícebodový AF, tlačítkem FRAME přenastavujeme na středový autofokus, eventuálně pohyblivý zaoostřovací bod. Osobně doporučuji středové ostření s individuální kontrolou místa, na něž budu ostřit. Lze ostřit i ručně, zase tím „kouzelným kolečkem“. Bohužel při přepnutí do manuálního režimu se na displeji se objeví zvěšená oblast (=lupa), která by usnadňovala ostření „na matnici“. Ostříme tedy více méně odhadem.
Expozice je buď plně automatická (symbol zeleného foťáčku), nebo automatická s možností ovlivňovat (Program), anebo priorita času, clony nebo plný manuál. Funkce program shift umožňuje měnit poměr clona/čas pomocí ovládacího kolečka. To je velice užitečné, protože máte plnou kontrolu jak nad časem, tak clonou, záleží na tom, co si hlídáte, zda dáváte přednost volbě času nebo clony. Přirozeně že lze kompenzovat expozici +-2 EV po 1/3 po stisknutí tlačítka vlevo nahoře nad displejem (symbol +/-).
Nastavení bílé se dělá přes menu, je zde volba automat + 5 předvoleb anebo manuální nastaveni. V návodu je manuální nastavení bílé vysvětlenou značně matoucím způsobem. Tato funkce má dva režimy – režim nastavování (horní pozice ikon) a režim volby (spodní pozice ikon). Vy si zvolíte režim volby – a tím se nastaví naposledy zvolená hodnota bílé. Když ji chcete změnit, vyjedete „o ikonu výš“ a bez jakéhokoli mačkání čehokoli se nastaví nová hodnota bílé.
Sériové fotografování má režimy Speed Burst s intervaly 0,4 sec, lze pořídit 8 fotek bez ohledu na volený stupeň komprese (fine nebo normal) a velikost snímku. V Burst jsou intervaly cca 1 sec a lze pořídit od 15 snímků (7 Mpx) až 100 (VGA). Multiburst zaznamená 16 snímků na jeden záběr a lze volit intervaly od 1/7,5´po 1/30´, to je mimořádně zajímavé vylepšení této zajímavé funkce, která se vyskytovala dříve hlavně ve výrobcích fy Nikon.
Prohlížení snímků se nastavuje na kruhovém voliči. Zde stojí za zmínku, že Sony už tradičně nabízí mazání v „select“ režimu: spustíte prohlížení, kolébkovým voličem zoomu si nastavte prohlížení náhledů ( v setupu lze nastavit 9 nebo 16 fotek, přehlednější je 9) a pak stisknete tlačítko s ikonou koše (vpravo dole od čtyřcestného voliče na zadní stěně). Z nafotografovaných snímků si pak můžete zvolit ty, které nechcete – třebas na přeskáčku a pak je smazat naráz. To velmi urychluje a usnadňuje práci v terénu. V tiomto režimu lze trošku i editovat – například generovat menší obrázky (původní zůstane zachovaný), dělat střih ve videu nebo dělat výřezy.

Akumulátor je typu InfoLithium, model NP-FR1 se 4.4 Wh. Tyto akumulátory patří tradičně k silným stránkám fotoaparátu Sony – na displeji vidíme, kolik času ještě zbývá k vybití. Je to sice informativní, ne zcela exaktní údaj, důležité je, že bez problému nafotíme přes 250 snímků v plném rozlišení s použitím displeje. Použití blesku samozřejmě tento čas zkracuje. Nabíjí se přímo ve fotoaparátu. Konektor pro nabíječku je kryt ne moc šťastně tvarovaným gumovým krytem. Samozřejmě, že v tomto přístroji nelze používat běžné AA články.

Příslušenství se k V3 dodává bohaté, důležité jsou konvertory, širokoúhlý, který jde s ekvivalentem na cca 24 mm a „tele“, to prodlouží ohnisko na cca 230 mm.

Shrnutí
Sony Cyber-shot DSC-V3 je kompaktní fotoaparát, sedmimegový přístroj se čtyřnásobným zoomem vysoké kvality a se zápisem na FC a MS karty (volitelné). K jeho přednostem patří především vysoký obrazový výkon a rychlost zpracování obrazu. Je snadno ovladatelný, pokud si zvykneme na ovládací kolečko nahoře nad kolébkou pro zoom. Má pěkný velký displej, bohužel ne vyklápěcí a natáčecí. Budeme ho potřebovat, protože průhledový hledáček je nevhodně umístěný a je nepřesný a chybí mu korekce oční vady.

Tento sedmimegový kompakt nám zapůjčila pražská firma Megapixel, která ho má jako jedna z prvních firem v Česku na skladě.

Ukázky:
V druhé řadě vedle makrosnímku je ukázka obrázku s rozpětím jasů. Obrázek vlevo v třetí řadě upozorňuje na malou polštářkovou vadu (opak soudkové, obrázek se do středu jakoby propadá). Vedle něho snímek při 100 ISO, pak při 400 a 800, pořízeno dlouhými časy v hustém lijáku. Třebaže při 800 ISO je největší šum, obrázek vypadá nejostřejší. Snímek hračky – robota je v infra režimu. Vedle něho naše klasická Marie při 400 ISO.

Specifikace
Efektivní rozlišení 7,200,000 pixels
Fyzické rozlišení snímače – 7,400,000
Velikost snímače – 1/1.8″
Typ snímače – CCD
Citlivost – ISO 100, ISO 200, ISO 400
Obrazové formáty – RAW, JPEG, TIFF
Světelnost- F/2.8-4.0
Kontakt pro externí blesk – aktivní sáňky
Měření – Multi-segment
Expoziční kompenzace – ±2 EV po 1/3 EV
LCD – TFT – 2.5 ´´
Napájení – Lithium ion akumulátor