Nezařazené

Sony Alpha a5100

Sony zahájil očekávanou sezónu novinek systémovým kompaktem, který do značné míry slučuje vlastnosti řady 5000 a 6000. Novinka má v kompozitovém těle snímač 24.3 MP APS-C Exmor™ CMOS a je vybavena autofokusem Fast Hybrid AF . Ten je postaven na principu duálních fotodiod na snímači, je zde 179 ostřicích bodů rozmístěných na velmi široké ploše čipu. Připomenu, že toto je výhoda oproti zrcadlovkám, které mají svoje ostřicí body vždy soustředěny v poměrně úzké oblasti kolem středu obrazu. Systém je posílen třípalcovým výklopným dotykovým displejem (921 tisíc bodů), přičemž výrobce slibuje, že odezva na dotyk má být mimořádně rychlá.

Procesor je výkonný Bionz X. Ten umožňuje snímání videa frekvencí 50 fps ve formátu AVCHD a  XAVC S2. Je též možné snímat video a souběžně ho ukládat na kartu SD jeho HD ve vysoké kvalitě i jako MP4 v nižší kvalitě. Citlivost má rozsah 100 až 25600 ISO, snímky lze ukládat jako JPEG v třech různých stupních komprese anebo v RAW (Sony ARW 2.3). Rozsah časů je 30 sec až 1/4000. Má obvyklé snímací režimy včetně dvou automatických a devět scénických režimů. Vestavěný blesk má skromný dosah 4 m při 100 ISO, externí blesk nelze použít. Sériové focení má pěknou frekvenci 6 fps. Přístroj má vestavěnou wifinu schopnou s androidími přístroji propojení NFC (přímý dotyk).

K čemu ten aparát je určený? Jakmile na přístroji nenajdete sáňky pro blesk (navíc Sony umí dělat vychytané multifunkční sáňky), je to znamení, že přístroj míří na lidi, kteří si nepřejí řešit žádné komplikace a chtějí mačkat spoušť a mít pěkné obrázky. No a ten uživatel, který bude častěji mačkat tlačítko HELP anebo – nedejbože – si přečte návod a vezme jeho poučení na vědomí, zjistí, že ten přístroj toho dovede překvapivě mnoho. Oproti modelu A5000 přibyl dotykový displej a to je bezpochyby velký krok vstříc lidem, jimž je určen. Od špičkového A6000 se liší především absencí elektronického hledáčku. Bude hodně záležet na ceně. Je stanovena 550 dolarů za tělo a 700 za kit s objektivem 16-50. Model A 5000 s týmž objektivem jde za deset tisíc (srpen 2014). Uvidíme, jak padne cena na českém trhu, ale i kdyby to bylo 14 tisíc (bude to víc), je to docela dost jako příplatek za fázovou detekci a dotykový displej. Ti, jimž je přístroj určen, netuší, k čemu by jim to bylo.