Nezařazené

Sony Alpha A5000

Už jsem tu pokračovatele řady NEX představoval, tentokrát byl čas na důkladnější prohlížení tohoto nejmenšího systémového kompaktu s vestavěnou wi-finou. Je v tom samozřejmě trochu trik. A5000 následuje po NEX 3N a je o milimetr vyšší a širší než předchůdce, nicméně má wifinu, kdežto 3N ji nemá. Ve stručnosti: Má 220 mega čip (5456 x 3632 bodů) APS-C (23.2 x 15.4 mm) CMOS s procesorem Bionz X. Rozsah ISO je do 16 tisíc, 9 předvoleb bílé. Ostří na kontrast a umí digitální zoom (2 x fyzické ohnisko). Třípalcový displej s 460800 body je vyklápěcí směrem nahoru až o 180 stupňů. Rozsah závěrky je 30 sec až 1/4000. Přístroj má vestavěný fleš, synchronizace při 1/160 sec., sáňky na externí blesk nemá. Sériové focení jako NEX 3N,. tedy 4 fps. Video je ve full HD 1920 ve formátech MPEG-4 a AVCHD, wi-fi a NFC patří k dobrému tónu. Zápis je na karty SD a MS ProDuo, baterka je klasická Lithium-Ion NP-FW50 . Přístroj váží 360 g a měří 120 x 67 x 43 mm.


Zkoumaný přístroj byl vybavený zoomem E 16-50/3.5-5.6 s elektrickým pohonem, zoomovat pak lze i z těla přístroje zobáčkem u spouště a naštěstí i ručně. Ještě se k tomu dostanu.
Příbuznost s řadou NEX se tento aparát nesnaží zakrývat. Je to stroze designovaný kvádřík s jemně vroubkovaným úchopem. Nechce uživatele děsit kruhovými voliči a množstvím tlačítek. Strohost narušuje jen malý výstupek nad objektivem, v něm je schovaný vyskakovací blesk. V podstatě je nejrozměrnější na něm jeho objektiv, což je charakteristická vlastnost systémových kompaktů APS-C. Tělo mohou mít malé, tedy menší než zrcadlovka, ale co naplat, objektiv určitou váhu a rozměry mít musí. Ale s tímto setovým objektivem se pohodlně vešel do kapsy cyklistické bundy a tahal jsem ho na kole, aniž bych pociťoval nějakou újmu. Podstatná je cena, ta činí 13 tisíc i se zde zkoumaným objektivem a to je cena lepšího obyčejného kompaktu. Co je to platné, větší čip vede k lepším výsledkům a poměr cena / výkon vzhledem k velikosti čipuje tu neobyčejně výhodná.


Ovládání a menu
Už při prvním seznámení jsem chválil zjednodušené ovládání oproti tradičním NEX přístrojům. Pravda, chybí u volič režimů. A těch je celkem dost – automat, ještě větší automat, program, priorita clony a času, manuál, scény, plynulé panorama a video. Ale na volbu přes středové tlačítko čtyřcestného voliče si člověk rychle zvykne. Šílené je u starých NEXů, že to či ono tlačítko dělá za různých okolností různé věci.

Přístroj se zapíná páčkou u spouště, u spouště je zobáček na zoomování, pokud je nastaven power zoom objektiv. Vlevo je tlačítko pro aktivaci blesku, na pravém rožku spoušť videa.
Na zadní stěně je nahoře tlačítko pro menu, následuje čtyřcestný volič, dole je prohlížení a nápověda. Vlastní nastavení kláves je velmi příjemná vlastnost. Oproti defaultu lze nastavit střed a směry vlevo – vpravo a dolů čtyřcestného voliče a tlačítko otazník vpravo dole. Já si nechal default, tedy režim snímání prostředek, režim pohonu vlevo, ISO vpravo a korekce expozice dolů. Na otazník jsem si dal obrazové efekty, ty jsou na přístrojích Sony tradičně velmi příjemné, nejinak je to tady a věnuji jim brzy samostatný článek. Mrzí mě, že nelze dedikovat nějakou funkci spoušti videa, myslím že je hodně uživatelů, kteří video netočí a kdyby chtěli, zapnou si video a stisknou normální spoušť.


Menu má šest oddílů, foto, nastavení, wi-fi, aplikace, prohlížení a „aktovka“ čili setup. Menu jsou velmi přehledná a snadno pochopitelná. To je důležité, protože v krabici jsem našel jeden tlustý manuál, pro spoustu jazyků a ne češtinu a pak jeden česko – slovenský tenkomanuál, ve kterém není lautr nic. Manuál jsem nalezl až na webu v angličtině, nic kloudného jsem se z něho nepoučil, asi proto, že je tak stupidní, že jsem ztratil trpělivost ho zkoumat. Snažil jsem se dopátrat, jak přivést zaostřovací bod k pohybu, aniž bych v menu musel volit „pohyblivý bod M“. Dopadl jsem jako rádcové z pohádky, nenašel jsem. Pozornosti doporučuji obrazovku 4, ta se nastavuje dynamický rozsah, kreativní styl a obrazové efekty. Na obr. 6 se zapíná / vypíná stabilizace.
Menu nastavení má čtyři obrazovky, na obr. 3 je zajímavá funkce „uvolnění bez objektivu“ – tu je třeba povolit, pokud s redukcí chceme fotit cizími objektivy. Na obrazovce 1 se zapíná Zebra – ta vyznačí nezaostřené oblasti zebrováním – proužky. Asistent MF zvýrazňuje obrysy při ručním ostření – velmi užitečné, pokud fotíme s nestandardními objektivy přes redukci.
Wifi je užitečná věc, bohužel spárování se smartfonem je složité – ovšem bolí to, pokud jste postiženi iPhonem, který neumí NFC, jako třeba já. Androidi tedy spojení neřeší, stačí ji přiložit tělo na tělo, kdežto iPhonisté se musí trápit hesly typu BfLM123PsVz. Což mi v třetině roku 2014 připadá absurdní a neudržitelné. O nesnázích se získáváním aplikací jsem už několikrát psal, Sony nás východoevropskou pakáž nemá rádo a instalaci rozšiřujících aplikací velmi znesnadňuje.
Menu prohlížení je prostinké, škoda že tu nelze aplikovat filtry a ukládat fotky .Je tu položka Přehrávání fotografií 4K, pokud máte televizi 4K. Což nemám, nemohu posoudit.
Menu setup má sedm obrazovek, na obr 1 lze vypnout „dlaždice“, obrázkové ikonky, a nahradit je psaným textem. Záleží na gustu uživatele, někdo to má rád, někdo ne. Na trojce nastavujete jazyk a čas, na čtyřce formátujete kartu. Záhad zde není, jen je škoda, že není žádné funkční menu, zkrácené, s podstatnými položkami.

Jak se s ním fotí
K řešení tohoto tématu je třeba vycházet z toho, že je to v podstatě kompakt, ovšem vybavený čipem velikosti APS-C, se všemi výhodami z toho vyplývajícími, především tedy kresbou a dynamickým rozsahem. Dokud panují ideální světelné podmínky, je z hlediska kvality snímku skoro jedno, čím fotíte. Odstupem od ideálu se situace mění a ujímá se práva silnější, v našem případě větší čip. Takže znovu, je to kompakt s velkým čipem. Tento dojem umocňuje i setový objektiv s power zoomem. Ten je powerový dokonce dvojnásob, jak už jsem upozornil, lze ho elektricky ovládat od spouště a pak šoupátkem na těle objektivu. Toto šoupátko se bohužel nedá vypnout, takže musíte opatrně, abyste nezazoomovali v nevhodném okamžiku. Je ideální pro poklidné fotografování. Výklopný displej usnadňuje focení ze žabí perspektivy a otočení o 180 stupňů je vhodné pro dnes oblíbené selfies, autoportréty na dlouhou ruku. Autofokus je rozumně rychlý, na opravdu akční fotografii ale nestačí – na to ale není tento přístroj určený. Asi v jistém smyslu ideální objektiv by byl Sony E 16/2.8 pancake, velmi plochý a tudíž vhodný do kapsy, ale nechci nikomu mluvit do jeho výběru.

Není důvod proč se bát plně automatických režimů, starají se o výsledek velmi dobře. Výborné je panorama, v něm je Sony průkopník a překonal doby, kdy plynulé panorama dobře zvládaly malé kompakty, ale přístroje APS-C měly potíže. Teď už žádné potíže nejsou, bviz ukázku č. 11.

V nabídce funkcí najdeme všechny způsoby zvládání dynamického rozsahu a všechny kreativní filtry nabízené Sonym, jsou tak zajímavé, že jim příští týden věnují článek. Chybí tu skládání expozic za účelem odstranění šumu při focení ve velmi špatných světelných podmínkách. Sony má tuto technologii zvládnutou a tentokrát ji nechal doma. Naštěstí šum zvládá tento přístroj výtečně.


Velký obrázek z této série při 4000 ISO uvidíte dole a zároveň se přesvědčíte o perfektním zvládání nastavení bílé ve WB Auto. Scéna byla osvětlena běžnou ilegální žárovkou.

Shrnutí
Atraktivita přístroje Sony A5000 má několik poloh – v předních pozicích je to rozumná cena a malé rozměry. Je to kompakt s výkonem velkého foťáku, pokud jde o kresbu, dynamický rozsah, barvy a šum. Je limitovaný tím, že se fotí na displej se všemi nesnázemi, které nastávají při slunečném počasí a také autofokus není ideálně řešen, už nešikovností manipulace se zaostřovacím bodem A samozřejmě neschopností zvládat akční scény. Poklidné scény pojedná s výbornými výsledky, jako rodinný společník náročného uživatele je ideální a vylepšenou ovladatelností nás určitě už nepotrápí. Profi prvky (manuální režimy atd.) jsou zde bonus, síla je v automatice, na ni se můžeme spolehnout a kdo chce, může si ji pohodlně ladit k obrazu svému.

Ukázky:

12 při 3200 ISO.

1 2
3 4
5 6
7 8
9 10
11 12


Zjistěte aktuální cenu, dostupnost a také podrobné parametry digitálního fotoaparátu Sony Alfa 5000.