Nezařazené

Sony Alpha A5000 krátce v ruce

Na NEX zapomeňte, od tohoto modelu název řady končí, ale řada pokračuje. Tentokrát je to malý a velmi dobře ovladatelný přístroj. Možná zastříháte ušima. Cože, NEX a dobře ovladatelný? Však je to Alfa, nikoli NEX!

Jaký je a komu je určen

Na NEX zapomeňte, od tohoto modelu název řady končí, ale řada pokračuje. Tentokrát je to malý a velmi dobře ovladatelný přístroj. Možná zastříháte ušima. Cože, NEX a dobře ovladatelný? Však je to Alfa, nikoli NEX!

Jaký je a komu je určen

Začátkem ledna Sony odtroubilo řadu NEX. Přitom E-bajonet trvá dál, tedy všechny stávající nexácké objektivy lze použít na novém mirrorless přístroji. Ten je vybaven dvacetimegovým snímačem velikosti APS-C (23.2 x 15.4 mm ) a procesorem Bionz X (je ve full frame A7/A7R a v kompaktu RX10). Došlo tedy k navýšení rozlišení takřka na úroveň pětadvacetimegového modelu NEX7. Jeho řešené navazuje na dosavadní řadu, lze uvítat mohutný úchop (grip), který slouží jako spolehlivá opora pro prsty. Na zadní stěně najdeme příjemnou oporu pro palec, takže se přístroj velmi dobře drží v ruce.

Rozsah ISO je 100 až 16000, počet zaostřovacích bodů (na principu analýzy kontrastu) je nadále 25. Třípalcový vyklápěcí displej má jen 460 tisíc bodů – v praxi to ale není žádná zásadní nevýhoda, tím spíš, že LCD lze vyklopit nahoru (180 stupňů) – to usnadňuje focení „na dlouhou ruku“ sama sebe. Rozsah časů je 30 sec až 1/4000. Přístroj má vestavěný fleš, synchronizace při 1/160 sec. K nevýhodám patří ne moc pochopitelné snížení frekvence sériového focení na 4 fps, přičemž už klasická trojka měla 7 fps. Video je ve full HD 1920 ve formátech MPEG-4 a AVCHD, wi-fi a NFC patří k dobrému tónu. Zápis je na karty SD a MS ProDuo, baterka je klasická Lithium-Ion NP-FW50 . Přístroj váží 360 g a měří 120 x 67 x 43 mm, tím pádem je to nejmenší kompakt třídy APS-C v současné nabídce . Přístroj bude na trhu v březnu 2014, výchozí kit je s objektivem E 18-50/3.5-5.6, cena je třináct tisíc (únor 2014).


sony a5000

Přístroj splňuje požadavky, které čekáme od systémových kompaktů. Má výměnnou optiku, objektivy dodává Sony, ale taky existuje Sigma 30/2.8 a dvě další pevná skla dodává Zeiss (s autofokusem!), a sice 12/2.8 a 32/1.8. Lehký přístroj, velký čip a prvotřídní optika, pokud půjdeme jednou cestou, anebo něco kompromisního, univerzálního, jako je třebas 18-200/3.5-5.6 od Sonyho. Zklamán nebude ani ten, kdo se přidrží kitového zaklapávacího zoomu 16-50, s nímž se přístroj standardně bude dodávat. Samozřejmě, je to přístroj náležící do nižší třídy. Především nemá hybridní čip (jako NEX 5T), nemá ani vestavěný, ani dodatečný elektronický hledáček, jeho displej má malé rozlišení; sice je výklopný, ale nahoru, nikoli dolů, takže neusnadňuje focení s rukama nad hlavou. Výrobce přístroj staví na úroveň NEX3N a Alpha A3000, kdežto NEX-5T je o stupínek výš. Také nemá aktivní sáňky pro externí blesk, respektive další příslušenství, jako mikrofon. Je tedy velmi prostý ve srovnání s jinými, ale zase – stojí míň než leckterý špičkový kompakt. Třináct tisíc i s objektivem, to je opravdu hodně dobrá cena. Čímž chci naznačit, že je zde výhodný poměr ceny a výkonu. Jde o novinku a recenzenti si ji rvou z ruky. Mohu se tedy svěřit se zkušenostmi z několika hodin používání


sony a5000

Ovládání a foťák v praxi
Svůj pohled bych rozdělil na dva směry.
Čistě technicky vzato, je to NEX se vším všudy, přičemž řada NEX i SLT Alfy mají mnoho společného, především firmware doslova nabitý zábavnými vychytávkami, nad nimiž se rozplývám kdykoli o těchto přístrojích píšu. Je zde možnost rozšíření dynamického rozsahu, je tu výtečné HDR, kdy můžeme nastavit odstup jednotlivých expozic od 1 do 6 EV, jsou zde kreativní filtry – nejraději mám filtr „černobílá fotka s bohatými tóny“, což je fakticky černobílé HDR. To vše je zde v plném rozsahu.


sony a5000

Druhý směr zkoumání se týká ovladatelnosti. V současné produkci je vyhranily dvě základní tendence. Jedna směřuje k přímému ovládání jaksi z vnějšku, přes tlačítka a další ovládací vrky, jako jsou kolečka a rollery. Druhý směřuje v vzhledovému minimalismu (na foťáku nic není) a ovládáme přístroj dotykovým displejem anebo tlačítky, které za různých okolností plní specifické role. Touto cestou šel NEX od začátku a já se nad tím od začátku vztekal – můžete si to prověřit na mých recenzích.

Jaká úleva, že to zde není! Přístroj se zapíná páčkou vedle spouště. Druhá páčka slouží k ovládání zoomu – pokud je elektricky ovladatelný objektiv. Což je příklad kitového 16-50/3.5-5.6. Ten totiž nemá jiné ovládání než elektrické, buď zmíněnou páčkou, anebo ovladačem na těle objektivu. Ten naštěstí lze vypnout. Nepokládám za šťastné řešení nechat v chodu oba způsoby. Dochází k nechtěnému přezoomování. Navíc má zoom sice malý, nicméně markantní doběh a to stěžuje přesné zarámování záběru.


sony a5000

K té ovladatelnosti dále. Pracoviště je na zadní stěně. Nahoře je spoušť pro video. Tlačítek je málo, jsou ale označená. Vlevo nahoře je menu. Pod ním je čtyřcestný volič s kruhovým rollerem kolem sebe. Stiskem středního tlačítka zapneme volbu režimů – to plně nahrazuje obvyklý kruhový volič režimů . Zde zvolíte co potřebujete a pak už postupujete standardním způsobem.

Pořád ještě atrakcí je wi-fi připojení. Nechybí ani zde, jednak standardní, jednak přes NFC, tedy „přitulení“ – dovedou to androidí přístroje, Apple zde fatálně zaspal. Nicméně to standardní připojení není žádná sláva, procedura je uživatelsky nepříjemná a podivuhodně zastaralá s ohledem na vývoj pozorovaný u konkurence. Sony se chlubí, že lze do přístrojů nahrávat aplikace, tedy apps. Lze to i zde, aplikací je celkem jedenáct k současnému dni. Inovovaná byla časosběrná TimeLapse, takže přístroj sám reguluje osvit během časosběru, což je pěkné. Nicméně sama procedura instalace celé věci je natolik šílená, že se mi protiví ji popisovat a doporučovat, podívejte se, jak jsem ji popsal před dvěma lety, nezměnila se.

Po obrazové stránce je přístroj na výši řady NEX. Není důvod, proč by neměl být, má perfektní čip a nejmodernější procesor. Do sféry nižší třídy ho sráží firmwarové omezení, to se týká hlavně frekvence sériového snímání, kde si myslím, že Sonymu trochu ujela ruka a že těch 45 fps je fakt málo. Docela by si zasloužil, aby nějací hackeři prolomili firmware a frekvenci navýšili, protože 4 fps u takového aparátu je celkem trapná věc.

Přístroj není ještě všude na trhu. V úvahu bude přicházet s kitovým objektivem. Jeho kresba je naprosto vyhovující.


sony a5000

Ukázka je z rohu obrázku ve zvětšení 100%. Ani aberací není třeba se zabývat.


sony a5000

Podstatná je, myslím, velmi příznivá rovnováha ceny a výkonu. Model NEXT-5T stojí o tři a půl tisíce víc a o tolik písní víc nezazpívá. Umožňuje vstup do světa vysokého fotografického výkonu, s možností budovat systém tělo + soustava objektivů, za velmi rozumnou cenu. A jeho příjemná ovladatelnost je významný pokrok při vývoji řady NEX, nyní Alfa.

Shrnutí
Sony Alpha A5000 je systémový kompakt s čipem APS-C, podpořený procesorem nejnovější generace. Je nabízen v relativně nejnižší cenové hladině za cenu některých omezení, jako je menší rozlišení displeje a pomalejší sériové focení. Oproti jiným modelům řady se mnohem lépe ovládá díky zjednodušení celého procesu. K jeho přednostem patří výborný poměr cena / výkon, k omezením patří pak pomalejší frekvence sériového focení, omezení výkyvu displeje a jeho rozlišení a absence sáněk pro blesk a další zařízení.

Ukázky:

Číslo 7 je filtrem černobílý s bohatými tóny

1 2
3 4
5 6
7 8
9 10
11 12
13 14


Zjistěte aktuální cenu, dostupnost a také podrobné parametry digitálního fotoaparátu Sony Alpha A5000.