Nezařazené

Sony Alpha 9

Sice se to čekalo, ale přece je to překvapení, dodejme že příjemné. Sony navýšil svoji plnoformátovou řadu bezzrcadlovek, máme tu po sedmičce hned devítku – tím dal výrobce najevo, že jsme někde jinde. Je to přístroj s 24megovým vrstveným snímačem (ke snímači je připojen modul určený k vysokorychlostnímu přenosu dat, viz první z připojených videí – podle tiskové zprávy se rychlost zvýšila dvacetinásobně oproti předchozímu modelu!). Spolu s procesorem Bionz X lze dosáhnout rozsahu citlivosti 100 – 51200 ISO, v rozšířeném módu 50 – 204800 ISO. To souvisí s omezením šumu a s možností ukládat data ve 14 bitech nekomprimovaně.Sériové focení dosahuje 20 fps a do paměti (bufferu) se vměstná až 241 RAW a 362 JPEG obrázků. Při sériovém focení je pohled do hledáčku nepřerušený, plynulý. Hledáček typu True-Finder je čtyřmegový a je opatřený oboustranně asférickým členem, takže má 0,78x zvětšení – tisková zpráva se zmiňuje o ohromujícím zobrazení, ostrým od kraje ke kraji. Obnovovací frekvence hledáčku je volitelná mezi 60 a 120 fps.
Displej je třípalcový výklopný – a dotykový, konečně!
Stabilizace na snímači je pětiosá a slibuje ustát 5 EV. Na snímači je 693 fotodiod pro analýzu fázového posunu s kapacitou 60 výpočtů za vteřinu. Tyto fotodiody kryjí 93% obrazu. Ostření usnadňuje Registrace AF oblasti – lze zapsat do paměti často používané roviny ostrosti a rychle je vyvolávat. Z tiskové zprávy lze usuzovat, že těmto uživatelským nastavením je tu věnovaná velká pozornost.Závěrka má maximální rychlost 1/32000 a lze nastavit absolutně tichý chod. K zajímavostem patří i Ethernetový výstup pro vysokorychlostní přenosy. Přístroj je vybaven akumulátorem se zvýšenou kapacitou, zápis je na SD karty – slot je duální a jeden podporuje nejnovější UHS-II karty.
Přístroj je určen i k 4K videu, přičemž se snímá bez cropu plný 6K formát a ten se převzorkuje do 4K výsledku. Snímání lze nastavit i na Super35 mm formát. K zajímavým vlastnostem patří i Full HD při 120 fps při použití AF sledování. Přístroj přijde na trh už v květnu za cenu 4500 dolarů. To vede ke zjištění, že u nás by měl stát pěkných cca 130 tisíc korun.


V tiskové zprávě se suše konstatuje, že leckteré parametry nemohou žádné zrcadlovky napodobit. To je patrné na první pohled. Budeme zvědaví mimo jiné na automatické ostření. Pokud jde o zrcadlovky, to nejlepší s čím jsem se zatím potkal je ostření Nikonů D5 a D500. Ovšem ostření Sony A6300 (model 6500 jsem zatím neměl v ruce) je přece jen zase jinde – a tahle devítka určitě bude o pár koňských délek vpředu.

Rozhodně to není lidový fotoaparát – a uvidíme ho hlavně v rukou sportovních fotografů. Neztrácím ale optimismus. Je to přece jen elektronika. Mechanické fotoaparáty nejvyšší třídy nikdy neměly šanci nějak zlidovět – preciznost výroby, specifické materiál, to jsou limitující faktory. Elektronika stojí na jiných principech, je to v podstatě tisk…. Připomeňme si, že třebas 5 oken za vteřinu měl před 10 lety totálně profi Canon 1Ds Mark III… a nabízel plných 1600 ISO! Abych uzavřel – jsme svědky zrodu převratného fotoaparátu.