Aktuality, Fotografická technika

Sony Alpha 9 II

Pouhé dva roky a pár drobných uplynulo od uvedení profi bezzrcadlovky devítky: znamenala přelom, protože to byl první přístroj z řady plnoformátových bezzrcadlovek Sony, kde zpoždění spouště nebyl problém. Následovaly dvě sedmičky, 7 III a 7 R III, také s rychlým ostřením. Nová devítka navazuje na svého předchůdce a dodává malé, leč vítané změny.

Zůstává tu snímač j 24 Mpx a 693 zaostřovacími body, nicméně rychlejší procesor Bionz X zrychlil ostření a zlepšil vykreslování v elektronickém čtyřmegového hledáčku. Při použití elektronického hledáčku přístroj dosahuje rychlosti 20 fps, mechanická závěrka ustíhá 10 fps. Změnila se trochu ergonomie. Grip neboli úchop se zvětšil, zadní roller je teď na horní stěně a tlačítko autofokusu jakož i joystick se zvětšily. Baterku lze dobíjet přes USB-C 3.2 a oba sloty pro SD kartu komunikují s vysokorychlostními kartami UHS-II. Profi sportovní fotografové ocení gigabitový Ethernet a 5GHz wifinu.

Co k tomu dodat? Původní devítka stojí sto tisíc korun. Novinka má doporučenou cenu 4500 dolarů. Americké BH Photo-video nabízí devítku za 3500 dolarů. Teď už je i česká cena, činí 141 tisíc. Profi zrcadlovka Canon 1D X Mk II je o šest tisíc levnější. Navíc nový sportovní profi Canon i Nikon jsou na cestě, olympiáda už ťuká na dveře. Když to všechno shrnu, tak si nemyslím, že uslyším příliš mnoho jásotu nad novinkou od Sonyho.