Nezařazené

Sony Alpha 7S II

Modelová řada plnoformátových zrcadlovek Sony Alpha 7 budí oprávněnou pozornost od roku 2013, kdy výrobce přišel s prvním modelem. Tato první sedmička je dodnes v prodeji a svou cenou 34 tisíc je nejlevnějším plnoformátovým přístrojem na trhu. V současné době jich je na trhu pět ve velkém cenovém rozpětí. Tato 7S II patří cenově i výkonově ke špičce.

Modelová řada plnoformátových zrcadlovek Sony Alpha 7 budí oprávněnou pozornost od roku 2013, kdy výrobce přišel s prvním modelem. Tato první sedmička je dodnes v prodeji a svou cenou 34 tisíc je nejlevnějším plnoformátovým přístrojem na trhu. V současné době jich je na trhu pět ve velkém cenovém rozpětí. Tato 7S II patří cenově i výkonově ke špičce.

Jaký je a komu je určen
Všechny tyto sedmičky mají velký čip s rozměrem 24×36 mm. Modely 7S a 7S II patří k těm dražším, avšak nemají nejvyšší rozlišení: v těle z hořčíkové slitiny je zabudován čip s 12 megapixely, tedy s menším počtem fotodiod, než kolik jich má leckdo z nás v mobilu. Je jich méně avšak jsou větší – v tom je celý vtip. Sedmičky eska jsou mimořádně výkonné za nízkých světelných hladin, přičemž model 7S II podle očekávání je ještě citlivější, než původní 7S.

Na prvním pohled přístroj vypadá jako malá zrcadlovka, má typickou kapličku na horní stěně, ovšem v ní není žádný hranol nebo soustava zrcadel, avšak elektronický hledáček s 2,4 miliony pixely. U modelu 7S II je čip stabilizovaný, přičemž stabilizace je zde pětiosá. Čip je bez nízkofrekvenčního filtru a je opatřen vrstvou „gapless“ čoček, tedy čoček bez mezer, které navíc jsou v okrajových oblastech směrové, aby soustředily maximum světla na fotodiodu. Obraz je v péči procesoru poslední generace Bionz X. V základním módu je rozsah ISO od 100 do 102400, ze rozšířit od 50 ISO do 409600 ISO. Autofokus je zde na analýzu kontrastu, čip není hybridní, jak se stalo v poslední době trendem. Displej je třípalcový výklopný nedotykový, hledáček elektronický. Rozsah časů je od 30 sec do 1/8000. Sériové focení je 5 fps, výrobce slibuje velkokapacitní vyrovnávací paměť (buffer), zápis obrázků ve formátu RAW (komprimovaný nebo nekomprimovaný) nebo JPEG (tři stupně komprese) je na karty formátu SD nebo MS Duo, sloty tu jsou dva. Video je až 4K, to je další vylepšení oproti původnímu modelu 7S. Je zde vestavěná wi-fi a akumulátor je NP-FW50, vydrží 320 fotek, tedy málo. rozměry 127x94x48 a váha těla 489 g.


To jsou základní data. To nejzákladnější ale zní, že stojí 94 tisíc, dražší už je jen Alpha 7R II, která má 42megapixelový snímač s předním osvitem – ta je tedy zaměřena na ultravysoké rozlišení a tato 7S II na ultravysokou citlivost. Jsou to tedy profi přístroje, výkonné, odolné, dobře ovladatelné, jak ještě uvidíme. Tím, že zde není složitý zrcadlový mechanismus, jsou tyto přístroje mnohem menší a lehčí, než fullframe zrcadlovky klasického typu. Nemá smysl klást otázku, který z těchto dvou přístrojů je lepší. Nicméně je těžké být absolutně neutrální a proto si neodpustím osobní názor. Ony ty problematické světelné podmínky jsou vlastně… každou chvíli. Zajdeme do interiéru a máme je. Vejdeme do lesa a jsou zde – na živou fotku i za jasnějšího dne potřebujeme nějakých 12 tisíc ISO. Potřebujeme fotit tisícinou, dvoutisícinou – a na to potřebujeme zase vysoké ISO. Z toho všeho mi vychází, že rekordně vysoké rozlišení je třeba spíš na fotografii ateliérového typu, kdežto na živou fotku je výhodnější mít rezervu v citlivosti. No a relativně malý a lehký přístroj je na živou fotku dělaný.

Ovládání a menu
Přístroj se zapíná páčkou u spouště. Přední roller je zapuštěný do přední stěny gripu. Další roller je pod zadní hranou, přesně vám na něj padne palec. V menu pak lze definovat jejich chování, zvláště pak co má přední a zadní roller ovládat při manuálním nastavení expozice. Na horní stěně ještě najdeme výrazný volič korekce expozic a volitelná tlačítka C1 a C2. Pro pořádek: C3 a C4 jsou na zadní stěně a lze na ně naložit cokoli ze širokého výběru funkcí.
Podstatný je kruhový volič režimů – je zde zelené AUTO, dále pak scénické režimy, panorama a video a nezbytné PASM – režimy Program (automatika s možností korekcí a nastavení), priorita clony a času a plný manuál. Nabídku uzavírají dvě pozice pro uživatelské nastavení. Volič má aretaci zabraňující náhodnému přesunutí.


Pod hranou na zadní stěně je tlačítko pro menu vlevo a vpravo a definovatelné C3 tlačítko, dále pak kombinované tlačítko AF/MF a AEL. V menu lze nastavit jeho chování, například volbu focus peaking. Důležité je tlačítko Fn, tedy funkční menu. Ve dvou řadách je tam po šesti pozicích důležitých funkcí, takže do velkého menu se v podstatě nemusí chodit, jen pro základní nastavení funkcí přístroje. Čtyřcestný volič má na třech pozicích definované funkce, režim pohonu (singl, série, samospoušť)), nahoru je to režim displeje (vodováha, informace, histogram) a vpravo je ISO. Automatika funguje bezvadně. Spodní pozice je ve výchozím nastavení neobsazená a lze ji v menu doplnit. Kruhový volič kolem tohoto čtyřcestného voliče lze také navolit, například na kreativní filtry. Musí se s tím ale opatrně, protože ať tam dáte cokoli, můžete nechtěným dotykem nastavit něco, o co nestojíte. Vlevo dole je tlačítko pro prohlížení a vedle něho tlačítko pro mazání, které v režimu foto slouží jako volitelné tlačítko C4.


Menu má šest oddílů, fotomenu s devíti obrazovkami, setup – ozubené kolečko se sedmi, setup – aktovka se šesti. Menu pro wi-fi má dvě obrazovky, pro aplikace jednu a pro prohlížení dvě. Kdo měl někdy přístroj Sony bude tu brzy jako doma. Pokud jde o aplikace, i tento přístroj umí natahovat aplikace z internetu Sony nadále s českým zákazníkem nepočítá a je třeba se k odběru aplikací přihlásit coby cizinec. Samo připojení k wi-fi je skvěle jednoduché, do smartfonu je třeba instalovat free app PlayMemories Mobile a spojení je snadné a standardní.

Menu neskrývá žádné záhady. Pozornost je dobře věnovat ozubenému kolečku. Na obrazovce 4 je dobře povolit Uvolnění bez objektivu – pak lze používat s redukcí i všelijaké exotické objektivy. Na ovrazovce 6 nastavujeme Nabídku funkcí to je obsah funkčního Fn menu, a definujeme Vlastní nastavení kláves, tedy obsah C1 až C4. Trochu nešikovně je umístěno formátování – přitom je to něco, co potřebujeme často. Zde musíme do setupu Aktovka na obrazovku č. 5, bohužel není v nabídce pro funkční Fn menu.

Jak se s ním fotí
Poněkud zdlouhavě startuje. Už původní model Alpha 7S startoval za dvě vteřiny, zde ke zlepšení nedošlo. Chvilku to trvá, než se obraz na displeji ustálí, nejdřív je příliš jasný. Vysoké ISO je zřejmě to, na co bude většina zájemců nejvíc zvědavá. Věnoval jsem pokusům v tomto směru samostatný článek. Než ho shrnu do několika vět, podotýkám, že jde o individuální posuzování – co ještě je snesitelné a co už je na závadu. Záleží i na světelných podmínkách, je totiž rozdíl, když nastavíme 12800 ISO na slušného světla, když potřebujeme ultrakrátký čas – je to vidět i na této srovnávací ukázce, vlevo v nízké, vpravo ve vyšší světelné hladině, 100% výřez při 12800. Tato hodnota 12800, eventuálně s přimhouřením oka 25600 mi připadá jako hraniční hodnota běžné použitelnosti. Což je samo o sobě obrovská citlivost, už 6400 ISO nám dovoluje fotit prakticky kdekoli. V tomto pohledu tedy varianta 7S, eventuálně 7S II uživatele nezklame.


Stabilizovaný čip je novinkou této varianty. Je pozoruhodně účinná, na ukázce vidíte 100% výřez ze záběru pořízeném 1/10 sec na 70 mm s nataženýma rukama, přičemž ukázka vlevo nahoře je nejméně ostrá ze série 10 snímků. To tedy klobouk dolů.


Některé recenze se zmiňují o poněkud mdlé rychlosti ostření. Používal jsem přístroj s objektivem 24-70/4.0, ale nepřišlo mi, že by to byl nějaký louda. AF systém je na bázi analýzy kontrastu, jistě si lze představit rychlejší systém.

Shrnutí
Leccos jsem vyjádřil už v úvodu. Je to přístroj určený především k pořizování fotografií a videa za nepříznivého světla. Kromě kombinace s objektivem 24-70/4.0 se nabízí i kit tělo + FE 35/2.8 ZA Sonnar T, pravda, za 114 tisíc. Drahé, ale pro použití tohoto přístroje asi ideální z běžně nabízeného. Fotografický svět uvítal už model Alpha 7S a myslím, že stejné vřelosti si zaslouží i SII – ta stabilizace je opravdu funkční a výrazně zvyšuje použitelnost přístroje za těch podmínek, pro něž je určen.

 

Ukázky:

1 až 8 rozsah zoomu, 17 při 3200 ISO, 18 při 12800 ISO.

1 2
3 4
5 6
7 8
9 10
11 12
13 14
15 16
17 18


Zjistěte aktuální cenu, dostupnost a také podrobné parametry digitálního fotoaparátu Sony Alpha 7S II tělo.