Nezařazené

Sony Alpha 7S

Full frame systémový kompakt od Sonyho vyvolal oprávněnou pozornost, dá se říci senzaci. Kompaktní přístroj se snímačem o rozměru kinofilmového okénka, to je na trhu unikát. Model označený písmenem S je výjimkou v této výjimečné řadě: hlavně proto, že jeho rozlišení kleslo na 12 mega – ve prospěch dynamického rozsahu a nízké hladiny šumu. Měl jsem příležitost ho provětrat v praxi při vyhlášení největší fotografické soutěže světa Sony World Photography Awards v Londýně. Na důkladnější prohlídku zbyl čas po návratu.


Jaký je a komu je určen
Je to přístroj v kovovém těle, utěsněném proti prachu a vlhkosti, s výměnnými objektivy a elektronickým hledáčkem. Jeho snímač ke CMOS s 12 megapixely, procesor je Bionz X. Na rozdíl od modelu A7II není snímač stabilizovaný. Elektronický hledáček OLED má rozlišením 2,4 mega se 100% krytím plochy obrazu a zvětšením 0,71x. Snímač má RGB Bayerovu masku, disponuje barevnými prostory sRGB a AdobeRGB. Třípalcový LCD displej je vyklápěcí s 0,9 mega pixely, nedotykový. Ostření je hybridní, je tu 117 bodů – fotodiod s fázovou detekcí, a 25 bodů pro analýzu kontrastu. Díky tomuto systému přístroj ví, kterým směrem doostřovat, tím se zkracuje doba ostření o 30%. Citlivost se uvádí 100 až 25600 ISO, nicméně lze volit i 50 ISO; rozsah závěrky od 30 sec do 1/8000. Synchronizace blesku je při až 1/250 sec. Sériové focení je buď 3 nebo 5 fps. Zapisuje na SD nebo MS Duo karty, nabíjí se USB kabelem (lze dokoupit nabíječku). Má vestavěnou wifinu včetně NFC, je ovladatelný přes PlayMemories Mobile, avšak lze použít i dálkové ovládání Sony. Měří 127 x 94 x 48 mm, a váží 489g.

Sony ho nasadil s důrazem na video. Video je HD 1080/60p v novém formátu XAVC S, přístroj má vstupy pro sluchátka a externí mikrofon, nicméně při propojení na externí záznam snímá ve 4K rozlišení. Umí zapisovat videokód (časové údaje – time code). Je zde možnost snímat i zpomalené sekvence 720/120 oken za vteřinu. Pro optimální snímání videa je uzpůsobené i načítání dat ze snímače. Na ukázce je tento model přizpůsobený k profi studiové práci.


Jako notorický ne-videista nemám k výše uvedenému odstavci nic k doplnění, můj zájem zůstává u fotografie a i v tomto ohledu je atraktivita Alphy 7S vysoká. Ovšem vysoká je i cena přístroje, skoro 68 tisíc za tělo, je nejdražší z celé modelové řady. Já ho měl osazený objektivem Vario-Tessar 24-70/4.0 a ten jde za dalších skoro 35 tisíc, zvýhodněné ceny kombinace těla a vybraných objektiv§ zde nejsou. Jde tedy o značně vysokou investici.

Ovládání a menu Přístroj se zapíná páčkou u spouště. Uspořádání ovládacích prvků je v podstatě totožné jako na Sony Alpha 7R, referoval jsem zde o něm v prosinci 2013. Přední roller je při pohledu shora pěkně vysunutý dopředu na úchopu. Stěžoval jsem si na to, že se špatně nahmatává, teď napodruhé mi to už nepřišlo, jde o zvyk. Další roller je pod zadní hranou, přesně vám na něj padne palec. V menu pak lze definovat jejich chování, zvláště pak co má přední a zadní roller ovládat při manuálním nastavení expozice. Na horní stěně ještě najdeme výrazný volič korekce expozice. Tlačítko C1 je definovatelné. Navolil jsem si tam nastavení pohyblivého ostřicího bodu. Ve výchozím nastavení se totiž musí kvůli přesunu bohu jít do menu a to je hodně nešikovné – ovšem toto nastavení to řeší.


Na zadní stěně pod hranou je vlevo od hledáčku tlačítko pro menu a vpravo definovatelné C2 tlačítko, dále pak kombinované tlačítko AF/MF a AEL. V menu lze nastavit jeho chování, například volbu focus peaking (zaostřené objekty mají zvýrazněnou hranu, obvykle bílou konturou). Důležité je tlačítko Fn, tedy funkční menu. Ve dvou řadách je tam po šesti pozicích důležitých funkcí, takže do velkého menu se v podstatě nemusí chodit, jen pro základní nastavení funkcí přístroje. Kruhový volič má na třech pozicích definované funkce, režim pohonu (singl, série, samospoušť)), nahoru je to režim displeje (vodováha, informace, histogram) a vpravo je WB. Spodní pozice je neobsazená a lze ji v menu doplnit. Kruhový volič kolem tohoto čtyřcestného voliče slouží v základním nastavení na volbu ISO, ale to je nešikovné, protože si to snadno rozhodíte. Lépe je nastavit ISO na třetí uživatelské tlačítko C3, které v režimu prohlížení slouží k mazání. No a vlevo dole je tlačítko pro prohlížení.


Menu má šest oddílů, fotomenu s osmi obrazovkami, setup – ozubené kolečko se sedmi, setup – aktovka se šesti. Menu pro wi-fi má dvě obrazovky, menu pro aplikace jednu a pro prohlížení dvě. Ve fotomenu jsou dvě atraktivní položky na 4. obrazovce. Jsou to tradiční Sony funkce DRO, Kreativní styl a Obrazový efekt. DRO je nastavení dynamického rozsahu s pěti úrovněmi a lze zde nastavit i HDR. Nad nimi vcelku nelze dumat, je třeba to vyzkoušet. HDR umožňuje rozestup až 6 EV a to je opravdu hodně. Kreativní styly jsou zde standard, vivid jde o zvýšenou sytost, neutrální, čirý. hloubka, světlý, portrét, krajina, západ slunce, noční scéna,podzimní listy a černobílá. Zábavné jsou Obrazové efekty. Ty jsou: Dětský fotoaparát, pop artové barvy, posterizace, retrofotografie, měkký high-key, částečná barva (červené, zelená, modrá, žlutá), vysoce kontrastní černobilá, měkké zaostření, malování HDR, mono s bohatými tóny, miniatura, akvarel a ilustrace.

Začnu s mono s bohatými tóny. To je totiž černobílý HDR Image, sloučenina tří snímků s různou hodnotou expozice. Černobílá je tu zastoupena ještě jednou, čb s vysoký kontrastem. Tuto variantu vnímám jako vhodnou pro drsné fotky industriálního typu, ale jistě se tím dá fotit i živá fotka. Zajímavá je retrofotografie. Není to sépie, tedy hnědá fotka, tu najdete pod jinou položkou menu,jako kreativní styl – Sépie. Od běžné hnědé fotky se liší utlumením barevnosti a jejím přiblížením hnědé fotce. Není to hnědé v pravém slova smyslu. Má to zajímavou barevnost větší efekt to má na motivech se sníženou barevností. Měkké zaostření ke zajímavé změkčení. Fotograficky nejefektnější mi připadá toy camera neboli dětský fotoaparát. Tento filtr aplikuje silnou vinětaci, tedy tmavé okrajové partie. Rozhodně vynulujte korekci expozice, obrázek celkově ztmavne. V ukázkách dole je dílčí barva (červená).

Jak se s ním fotí
Kdybych to měl říci souhrnně, pak plusem je obrazová kvalita a mínusem pomalost. Ta se projevuje i u ostatních modelů Alpha 7. Start není okamžitý, a občas se projeví i váhavost při ostření. Hláška o ostření při -3EV dlužno odkázat do humoristické rubriky Kvítko z čertovy zahrádky. To je ale vcelku jediné, co bych mohl uvést jako výhradu.

Ovladatelnost je po zácviku perfektní, tím spíš, když si uživatel upraví některé prvky k obrazu svému – zde bych znovu upozornil na nastavení ISO, které je v základním režimu alokováno na kroužek kolem čtyřcestného voliče. Přiznám se, že jsem to tak nakonec nechal, ale kdyby byl můj, asi bych volil ovládání přes roller.

Kresba samozřejmě závisí na použité optice. Jde o přístroj nejvyšší cenové kategorie a zasluhuje perfektní optiku. Měl jsem k disposici objektiv Sony-Zeiss 24-70/4.0. Tento rozsah ohnisek pokládám za ideální pro full frame a také zde odvedl znamenitou práci. Nabídka objektivů pro E bajonet tohoto přístroje je zatím chudá, rozhodně by ve výbavě neměla chybět 70-200/4.0. Zajímavým obohacením je i Samyang 14/2.8.

Přístroj nezklame očekávání pokud jde o dynamický rozsah. Nemá sklony k přepalům, spíš se projeví slité stíny, ovšem bavíme se o naprosto základním nastavení. Dynamický rozsah lze rozšiřovat příslušnou funkcí přístroje a pokud by kdo fotil v RAW, nemusí si s dynamickým rozsahem vůbec lámat hlavu. K tomu podotknu, že takto nároční přístroj si RAW zaslouží. Výkon ve vysokých oblastech ISO je udivující a s maličkou nadsázkou si troufnu prohlásit, že zde snad není žádný limit v citlivosti. Pravda, 400 tisíc ISO je přece jen přes čáru, ale 20 tisíc ISO jsem používal k plné spokojenosti. Na ukázce je tradiční srovnání v běžných úrovních ISO, ukázka č. 16 je ale 51200 ISO.


Shrnutí Sony Alpha 7S je systémový kompakt s výměnnou optikou a čipem velkým jako okno kinofilmu, tedy 24 x 36 mm. Je to nejnákladnější přístroj z modelové řady Alpha 7. Jeho poměrně malé rozlišení 12 megapixelů zaručuje znamenité zvládání světelných rozdílů a značnou odolnost proti vzniku nežádoucího šumu při vyšších citlivostech. Je relativně malý a tudíž nenápadný a jeho operativnost navyšuje i výklopný displej. Je uzpůsoben k natáčení videa v profi kvalitě, včetně 4K na externí médium.

Ukázky:

5 rozsah jasů, 15 částečná barva, 14 až 16 vysoké ISO

1 2
3 4
5 6
7 8
9 10
11 12
13 14
15 16


Zjistěte aktuální cenu, dostupnost a také podrobné parametry digitálního fotoaparátu Sony Alpha 7S.