Aktuality, Fotografická technika

Sony Alpha 7R IV

Je to tak, Sony má pekelné inovační tempo: velkoformátová varianta jeho plnoformátu 7R má novou inkarnaci dva roky po římské trojce a tak to skáče až do roku 2013, kdy se A 7R objevila poprvé. Novinka se chlubí především 61 megapixelovým čipem s hybridním autofokusem, přičemž AF detektory jsou rozprostřeny a 74% ploše snímače 24 x 36 mm; 567 pracuje na principu fázového posunu, 425 na kontrastu. Systém ostří v režimu průběžného ostření i při frekvenci 10 fps. Sledování objektu, včetně ostření na oko (lidské i zvířecí) je samozřejmostí.


Na první pohled novinka zaujme mohutným gripem. V tiskové zprávě se mluví o pozměněných ovládacích prvcích na zadní stěně, tj. tlačítka a joystick, z fotek ale žádné velké změny vidět nejsou. Titěrnost tlačítek AF-ON a AEL je snad jediné, co mi na stávajících Sony A7 vadí , zdá se ale, že přinejmenším AF-ON trochu víc vystupuje. Doposud čtyřmegový elektronický hledáček je teď 5,76, čili nová generace. Pěkné, nikoli nezbytné.


Baterie NP-FZ1000 vydrží 670/530 podle toho, zda fotíme displej/hledáček: zajímavé je, že hledáček spotřebuje víc enerýže než displej, holt má víc pixelů. Snímač je stabilizovaný v pěti osách. PO ořezu na APS-C formát dává 26 megapixelů a AF body kryjí prakticky celou plochu.

Také tato novinka má Pixel Shift v několika režimech, posunem čipu lze pořídit až 240 MP snímek, Režim posunu o jeden pixel zbaví nevýhody Bayerovy masky (nutnost demozaikování).

Novinka počítá i s pokročilým videem. Zde je dobře se zmínit o digitálním audiovstupu, k němu je určen směrový mikrofon ECM-B1M taktéž dnes oznámený, který už má v sobě analog – digitální převodník, takže do foťáku pak už tečou jenom nuly a jedničky.

Názor Digineffu
Už v tom roce 2017 s modely A7 R III a A 9 se řada plnoformátů Alpha zbavila svého hlavního hendikepu, totiž nepříjemného zpoždění spouště. To byl historický mezník a jím se FF Alphy staly plně použitelným fotografickým nástrojem bez výhrady: ne snad, že by prodlení bylo u předchozích modelů fatální, nicméně je tam. V tomto smyslu A 7R IV převrat nepřinese, protože bylo dosaženo fyziologické hranice vnímání zpoždění. Pokud jde o rychlost, svoje řeknou sportovní fotografové, ale ti dodnes dávají přednost FF Canonům 1 DX a Nikonům D5. Položíme si otázku: je třeba šedesátimegového rozlišení? Fakt je, že už těch 50 Mpx je znát, s kvalitním objektivem (a nemusí to být ultradrahá půldruhakilová obluda) jsou obrázky úchvatně ostré. Novinka slibuje ještě větší dynamický rozsah. Ten je vždy vítaný, nicméně už A7 R III ho má zcela vyhovující. Podle odhadu tedy bude rozdíl asi jako – dejme tomu – mezi Canonem 5D III a 5D IV: rozdíl tam je, ale ztrátovým prodejem starého a akvizicí nového si zas tak moc nepolepšíme. Bude záležet na ceně. Byla oznámena cena 3500 dolarů, což prakticky je cena dosavadního 7R III. Pak ovšem by byl pošetilec ten, kdo by kupoval starý model. Zlevní ho Sony, a jak? Na trhu je velký výběr plnoformátových přístrojů Alpha, původní sedmička stojí skvělých 22 tisíc. Je tam tedy těsno v té cenové nabídce. Shrnu – novinka je to pěkná, konkurovat bude hlavně zájemcům o přechod na FF bezzrcadlovku. Při váhání mezi Canonem R a Nikonem R nabízí řešení: no přece A7R IV!