Nezařazené

Sony Alpha 7 III

Plnoformátová bezzrcadlovka v ceně kolem čtyřiceti tisíc korun vyvolala v říjnu 2013 senzaci a vítězné tažení pokračuje – poslední inkarnací úspěšné řady je římská trojka. Předchází ji pověst, že je to zlidovělá devítka, to je odkaz na ultra profi Alphu A9 oznámenou loni. Co o novince víme?

Plnoformátová bezzrcadlovka v ceně kolem čtyřiceti tisíc korun vyvolala v říjnu 2013 senzaci a vítězné tažení pokračuje – poslední inkarnací úspěšné řady je římská trojka. Předchází ji pověst, že je to zlidovělá devítka, to je odkaz na ultra profi Alphu A9 oznámenou loni. Co o novince víme?


Přístroj by měl stát pod dva tisíce dolarů a slučuje v sobě prvky už zmíněné devítky, jakož i modelu A7R III. Nabízí 24megový stabilizovaný hybridní snímač s předním osvitem, má větší kapacitu baterky než zatímní sedmičky, má joystick na nastavování zaostřovacího bodu a umí ostřit na oko. Rozsah citlivosti je 100 – 25600 ISO s navýšením na 204800. Stabilizace by měla zvládnout 5 EV. Zaostřovacích bodů je 693, displej je vyklápěcí dotykový s 921 tisíci body. Elektronický hledáček se 100% krytím má 2,4 mega, není to tedy čtyřmegový hledáček, jaké nabízejí devítka a 7R III., nicméně má větší zvětšení obrazu než předchozí sedmičky. Sériové snímání má maximum 10 fps, do vyrovnávací paměti se vejde 127 oken. Video je až 4K s formáty MPEG-4, AVCHD, XAVC S a H.264 , jsou tu vstupy jak na mikrofon tak i sluchátka. Video 4K při 24 oknech za vteřinu snímá obraz z 6K oblasti čipu, při 30 oknech za vteřinu z oblasti 58K, je zde tedy až 1,2 x crop. Pro zvýšení dynamického rozsahu lze nastavit S-Log2 a S-Log3, funkce Hybrid Log Gamma umožní snímat v režimu vysokého dynamického rozsahu bez nutnosti následného procesování. Vestavěná wifina komunikuje i skrz NFC (párování dotykem). Tělo je hořčíkové, utěsněné, baterka je NP-FZ100 s kapacitou na 610 fotek podle CIPA. Tělo váží 650 g a měří 127 x 96 x 74 mm.

Oproti sedmičce dvojce má dvojnásobně rychlé ostření. Měl jsem v ruce všechny dosavadní modely této řady a určitá liknavost při ostření byla patrná u všech. První model absolutně bez zaznamenatelného zpoždění byla devítka za s odpuštěním 150 tisíc a následovala 7R III. Za zvýšení rychlosti vděčí nový model koprocesoru Front End LSI, odvozeného od obdobného koprocesoru v 7R III. Jestliže skutečně je AF odvozený od devítky, od definitivního zabijáka zrcadlovek tu chybí jen čtyřmegový hledáček. Oněch 693 zaostřovacích bodů kryje 93% obrazu, i to je něco, co z technických důvodů zrcadlovka nikdy nemůže mít.

Názor Digineffu
V roce 2013 udělal Sony odvážný krok a do značné míry vypálil konkurenci rybník. Na některých trzích má před 50% procent podíl ve třídě full frame 24 x 36 mm. Určitým limitem byla pomalost ostření a také omezená nabídka optiky: Sony má doslova skvělé objektivy, ovšem pekelně drahé, a pak má objektivy jakž takž dobré a ty jsou jenom drahé. Jeho E bajonetu si ale čím dál víc všímají další výrobci, přičemž Sigma vedená dědicem firmy Kazuto Yamakim právě oznámila, že chystá pro Alfy devět objektivů třídy Art a dva už předvedla, stopětku a sedmdesátku makro. Jediné, co mě na novince mrzí, je hledáček s 2,4 megapixely – kdyby měl 4 mega, byla by to pecka bez nejmenších výhrad… a další hřebík do rakve DSLR.
Ono už takhle je.