Nezařazené

Sony Alpha 68 SLT

Sony dává v poslední době přednost mirrorless přístrojům, i na našem trhu jsou v nabídce jen tři zrcadlovky, jedna full frame a dvě APS-C. K těm dvěma přibyla dnes třetí, svým konceptem vklíněná mezi A58 a A77 II. Sony Alpha 68 SLT je též charakteristická unikátním systémem Sony, kdy zrcátko není sklopné, nýbrž pevné, avšak polopropustné. Část světla pochytaného objektivem se tedy přes zrcátko odráží na modul automatického ostření, větší část (cca 2/3) prochází skrz na snímač, zde 24 Mpx, stabilizovaný. Ostřicí automatika je odvozena od přístroje A77 II (recenzoval jsem s velkým nadšením zde), je označena bombastickým názvem 4S FOCUS a má 79 AF bodů – momentální rekord u tohoto druhu přístrojů. Výrobce slibuje, že nový AF systém je schopen spolehlivého průběžného sledování i při rychlosti sériového focení 8 oken za vteřinu: chytíte se pohybujícího se objektu a pak už jen fotíte a systém, díky hustotě AF bodů, si objekt podává z jednoho bodu na druhý. Navíc je systém AF schopen ostřit – píše se ve zprávě – až při -2EV , rozumějte: tma jak v pytli. Vyzkoušíme , poreferujeme, zatím se nikdy hrdinská prohlášení tohoto typu neslučovala s realitou. Hodnota -2EV je opravdu tma jak v pytli.

24megový čip APS-C Exmor je v péči procesoru Bionz-X, výsledkem je citlivost v rozmezí 100 – 25000 ISO. To dnes není nic rekordního, ovšem tyto STL přístroje nejsou šampioni vysokých citlivostí právě kvůli třetinové ztrátě světelného toku skrze polopropustné zrcátko. Hledáček je elektronický s 1.4 miliony body. Právě ten – a kompozitové tělo – tlačí model A68 blíže k modelu A58.

Úsudek si dělám zatím jen z tiskové zprávy. Oznámená cena je 600 éček za tělo, krát 27 plus trest za příslušnost k trhu druhé kategorie a budeme na ceně, odhaduji, kolem 20 tisíc za tělo, když to bude 18, bylo by to příjemnější. Sony A58 stojí 12 tisíc a cena špičkové A77 II klesla na 27500 (jsme v listopadu 2015). Kvalita obrazu bude jistě špičková, byť odvozená od použité optiky. A jestli je přístroj aspoň přibližně rychlý jako A77 II, pak to bude hodně dobrá koupě. Zvláštní ovšem je, že na trhu bude až od příštího března. Oznámit celkem běžný přístroj čtyři měsíce dopředu, hm… některé strategické tahy nemusím chápat. Třeba se v tom projevuje určitá váhavost ze strany Sony vůči SLT systému. Vždyť i na nástupce full frame A99 čekáme tři roky.