Nezařazené

Sony Alfa 57 – info

Nejnovější přírůstek modelové řady s polopropustným zrcátkem nahradí dosavadní klasickou zrcadlovku A55. Šestnáct mega a hlavně – dvanáct oken za vteřinu, to už je opravdu rachot! Připomenu, že systém Sony SLT je postaven na principu jednooké zrcadlovky (SL = single lens) s polopropustným zrcátkem (T =translucent), které propouští 2/3 světla na snímač (ten je zde šestnáctimegapixelový, stabilizovaný) a 1 / 3 pouští na zaostřovací modul na bázi fázového posunu, který je bleskurychlý a používá se v zrcadlovkách. Hledáček je elektronický s vysokým rozlišením. Výhodou je rychlost ostření, což je slabá stránka všech kompaktů s ostřením na principu analýzy kotrastu na čipu.

Snímač je Exmor APS HD CMOS , procesor BIONZ. Rozsah časů je od 30 sec do 1/4000 sec, série až 12 oken / sec. Video ve formátech MPEG-4, AVCI-D a H.264 má až 1920 x 1080 při 60 fps, stereozvuk.

K novinkám patří Tele-zoom Continuous Advance Priority AE mode. Při vysokorychlostním snímání tento režim drží při zoomování clonu a hlavně – průběžně doostřuje. Není to tedy tak, že zaostří na první okno a pak se děj vůle boží, pokud se objekt pohybuje směrem k přístroji nebo od přístroje – tento režim by měl rovinu zaostření udržet. Budu to zkoušet ano… na naší Noře.

Sony je velmi silný v softwarových vychytávkách a k těm patří i další novinka, Auto Portrait Framing. Vychází ze známé technologie vyhledávání tváře. Vyhledá tvář a ořeže záběr tak, aby obličej byl tam, kam v dobře komponovaném portrétu patří, podle pravidla třetin.

Režim 2x Clear Image Zoom si vysvětluji jako nějaký vychytaný digitální zoom, z tiskové zprávy není moc jasné, jak to funguje, budu pátrat.

Elektronický hledáček ale není vrcholný, má 1,44 Mpx (na př. NEX 7 má 2,4 Mpx), takže odpovídá hledáčkům z micro 4 / 3 přístrojů Olympus a Panasonic. LCD je výklopný, třípalcový, 921 tisíc bodů. Přístroj má vestavěný blesk, aktivní sáňky a zdá se, že je schopen bezdrátového řízení.

Zápis je na karty SD, eventuálně MS Pro Duo, baterka NP-FM500H by měla vydržet 550 fotek podle standardu CIPA. Přístroj váží i s baterkou 618 g, měří 132 x 98 x 81 mm . Na trh přijde v dubnu, cena s kitovým objektivem 18-50 cca 800 dolarů, samotné tělo 700 dolarů.