Nezařazené

Sony Alfa 300 a 350 (info)


Poznámka DN:
Obvykle si poznámky nechávám až na konec, teď ale jí začnu. Live view, to je nejnovější tendence digitálních zrcadlovek. Připomenu, že jde o způsob ffotografování „přes displej“, kdy na displeji vidíme to, co bude na obrázku. LCD u těchto zrcadlovek tedy slouží jako hledáček. Funkčně se v režimu live view fotoaparát blíží kompaktu. Probém ale je v tom, že v kompaktech se snímač používá i k ostření, kdežto zrcadlovky mají speciální senzory určené k ostření a potřebují, aby bylo sklopené zrcátko. Při live view pak dochází k problémům s rychlostí ostření. Tyto dvě zrcadlovky slibují, že jejich ostření i při live view je stejně rychlé, jako při tradičním snímání skrz hledáček. Live view by pak bylo možno použít i při živé fotografii. Další výhoda spočívá v tom, že LCD displej se dá vyklápět – tím se použitelnost live view ještě zvyšuje.

Podotkněme, že oba modely jsou takřka shodné, používají CCD (nikoli CMOS), liší se hlavně rozlišením (14,2 oproti 10,5 Mpx a rychlostí sériového snímání (2 fps oproti 3 fps).

Tisková zpráva Sonyho
Řada digitálních zrcadlovek ? se rozšiřuje o dva nové fotoaparáty Sony, které kombinují fotografování ‘ve volném stylu’ s funkcí Live View pro pohotové fotografování, špičkovou kvalitou obrazu a výkonnými, snadno použitelnými funkcemi.

Model 350 využívá zcela nový CCD snímač formátu APS-C s efektivním rozlišením 14,2 megapixelu pro neuvěřitelně prokreslené obrazy. Model ?300 nabízí téměř stejnou funkční výbavu, jen snímač je jiný, s rozlišením 10,2 megapixelu.
Oba nové fotoaparáty rozšiřují řadu Alfa na čtyři snadno použitelné a funkcemi nabité modely, od úvodního ?200 po odolný a rychle reagující ?700 pro skutečné nadšence a poloprofesionály. Řada Alfa také nabízí více než 24 kompatibilních objektivů a navíc osvětlovací systémy a řadu dalšího příslušenství.

  • Funkce živého náhledu fotografované scény Live View s velmi rychým AF
  • Velmi vysoké efektivní rozlišení 14,2 megapixelu, formát CCD snímače APS-C pro – v této kategorii – nevídaný výkon
  • 2,7palcový výklopný LCD displej
  • Vylepšená stabilizace obrazu SuperSteadyShot™ nabízí prodloužení expozice až o 2,5-3,5 EV u všech kompatibilních objektivů
  • Citlivost až ISO 3200 s funkcí „High ISO Noise Reduction“ zaručující extrémě nízkou hladinu šumů i při vysokém ISO

Funkce Live View s velmi rychlým AF pro ‚akční‘ focení
350 a 300 jsou první digitální zrcadlovky, které nabízejí technologii Live View. Jde o jedinečný systém od společnosti Sony, který kombinuje živý náhled obrazu s rychle reagujícím systémem „TTL phase detection“ a rychlé sekvenčního snímání, který jistě ocení každý uživatel. Systém rychlého ostření Live View vůbec poprvé překonává technická omezení, která dříve znemožňovala ultrarychlé fotografování a přehrávání s živým náhledem obrazu.

Kromě toho je díky novému 9bodovému snímači AF zajištěna rychlejší a přesnější funkce AF při fotografování pomocí živého náhledu na LCD displeji i pomocí optického hledáčku.
Fotografové mohou díky 2,7palcovému LCD displeji komfortněji a rychleji komponovat záběry. Díky možnosti naklápění displeje o 130 stupňů nahoru a 40 stupňů dolů se nemusíte za fotoaparátem hrbit ani si stoupat na špičky. Vliv kompenzace expozice i vyvážení bílé lze sledovat přímo v živém náhledu obrazu. Alternativou k fotografování pomocí „Live View“ je jasný a čistý optický hledáček.

Dokonalá kvalita obrazu Alfa 350 využívá nejnovější generaci obrazového procesoru Sony BIONZ umožňujícího optimální využití výjimečného výkonu CCD snímače s vysokým rozlišením.

Procesor BIONZ obsahuje optimalizátor dynamického rozsahu, který automaticky vyvažuje expozici záběrů s bohatým prokreslením světel i stínů. Díky zlepšené detekci protisvětla jsou výsledky ještě lepší než dříve, a to i u problematických scén, v nichž jsou subjekty osvětleny zezadu.

Citlivost byla zvýšena až na maximální hodnotu ISO 3200, takže lze fotografovat z ruky i při slabém osvětlení a bez blesku. Speciální režim snížení obrazového šumu při vysoké hodnotě ISO (High ISO Noise Reduction) dále zlepšuje kvalitu obrazu při vyšších nastaveních citlivosti.

Zabudovaná stabilizace obrazu Super SteadyShot™ nyní nabízí lepší ochranu proti rozmazání při fotografování z ruky se všemi objektivy Alfa. Nový ovládací algoritmus nyní nabízí prodloužení expozice o 2,5 až 3,5 EV, v porovnání s rozsahem 2,0 – 3,5 u modelu ?100.

Pohodlnější fotografování i prohlížení
Modely 350 a 300 byly navrženy pro zlepšení komfortu a rozšíření kreativních možností při fotografování, a to i pro začínající fotografy, kteří s digitální zrcadlovkou nikdy dříve nepracovali.

V režimu Live View je k dispozici funkce Smart Teleconverter, která umožňuje prodloužení ohniska vybraného objektivu digitálním zoomem 1,4x nebo 2x. I po aktivaci digitálního zoomu je díky vysokému rozlišení 14,2 megapixelu zajištěno dokonalé prokreslení obrazu.

Ovládání obou fotoaparátů je velmi usnadněno intuitivním displejem, který umožňuje snadno vyvolat často používané funkce pouhým stiskem funkčního tlačítka.

Nové modely mají stejně jako ostatní členové řady ? sytémy zabraňující vnikání prachu a ochrannou vrstvu na obrazovém snímači, což omezuje problém s vniknutím prachu do fotoaparátu při výměně objektivu.

Oba modely také nabízejí špičkovou výdrž akumulátorů, až 730* snímků (410 v režimu Live View) na jedno nabití akumulátoru InfoLITHIUM™ (NP-FM500H). Přitom se na 2,7palcovém LCD displeji přesně zobrazuje stav zbývající energie v akumulátoru v %, takže nemusíte mít strach, zda vám během fotografování nedojde energie.
*dle normy CIPA

Volitelný blesk HVL-F42AM ideálně pokrývá potřeby zkušených digitálních fotografů i začátečníků. Kromě možnosti měření ADI a bezdrátového dálkového ovládání podporuje automatické nastavení vyvážení bílé pomocí přenosu informací o barevné teplotě, a také propracovaný systém natočení směrem nahoru až o 90?, doleva až o 90? a doprava až o 180?, pokud chcete využít nepřímý (odražený) záblesk.

Další volitelnou položkou je battery grip VG-B30AM, který umožní pohodlně fotit na výšku. Grip lze osadit až dvěma akumulátory NP-FM500H pro pořízení až 1460* snímků (820 v režimu Live View) na jedno nabití akumulátorů.
*dle normy CIPA

S GPS jednotkou budete vždy vědět původ snímku Oba fotoaparáty mohou spolupracovat s novou GPS jednotkou GPS-CS1KASP. Ta má velmi malé rozměry, je slučitelná se všemi modely Sony Alfa, Cyber-shot a Handycam a umožňuje ukládání polohových údajů po dobu až jednoho měsíce, takže vždy víte, kde jste pořídili který snímek. K fotografiím mohou být doplněny údaje o poloze a lze zobrazovat webové mapy nebo vytvořit \’stopu\‘ vašeho pohybu.

Dostupnost Digitální pravá zrcadlovka Alfa 350 bude k dispozici od začátku března, v následujících sadách:
jen tělo Alfa350
350 s objektivem DT 18 – 70 mm F3.5 – 5.6
350 s objektivy DT 18 – 70 mm F3.5 – 5.6 a DT 55-200 mm F4-5.6

Digitální zrcadlovka ?300 bude k dispozici od začátku dubna, v následujících sadách:
jen tělo ?300
300 s objektivem DT 18 – 70 mm F3.5 – 5.6
300 s objektivy DT 18 – 70 mm F3.5 – 5.6 a DT 55 – 200 mm F4 – 5.6

Hlavní rysy Alfa 350/300
Typ fotoaparátu Digitální pravá zrcadlovka se zabudovaným bleskem a výměnnými objektivy
Držák objektivu Pro všechny objektivy Sony ? a Konica Minolta MAXXUM / DYNAX
Obrazový snímač Rozměr APS-C, CCD s ochranou proti prachu
Rozlišení snímače 350: efektivní 14,2 megapixelu / 300: efektivní 10,2 megapixelu
Obrazový procesor Sony BIONZ
Stabilizace obrazu Super SteadyShot s korekcí přibl. 2,5 – 3,5 clonového čísla (skutečná účinnost stabilizace závisí na použitém objektivu a podmínkách při fotografování)
Potlačení šumu Potlačení šumu při dlouhé expozici a vysoké citlivosti ISO 1600 / 3200
Kreativní styly Přednastavené režimy: Standard, Vivid, Portrait, Landscape, Night View, Sunset, B/W, Adobe RGB. Nastavitelné parametry: kontrast, sytost, ostrost
Optimalizátor dyn. rozsahu Režimy: vypnut, standardní, pokročilý
* Pokročilý optimalizátor dyn. rozsahu využívá technologii společnosti Apical Limited.
Scénické režimy Portrét, krajina, makro, sport, západ slunce, noční portrét / noční záběr
Hledáček Vykrytí záběru: 95% / Zvětšení: 0,74x / Korekce dioptrií: -3/+1
Systém AF TTL s detekcí fáze a 9 body ostření
Citlivost Ekvivalent ISO100 – 3200
Zabudovaný blesk Směrné číslo 12 / Automatický vyskakovací blesk v režimech Auto a scénických režimech / Ruční tlačítko pro vyskočení blesku v ostatních režimech
Čas závěrky 1/4000 s – 30 s, čas B (synchronizace s bleskem při 1/160 s)
Sekvenční expozice 350: max. 2 snímky za sekundu v režimu Live view / max. 2,5 snímku za sekundu při použití optického hledáčku
300: max. 2 snímky za sekundu v režimu Live view / max. 3 snímky za sekundu při použití optického hledáčku
Max počet snímků JPEG Fine/Std: bez omezení (do zaplnění karty), RAW+JPEG: 3, (sekvenč. expozice) RAW (?350): 4, RAW (?300): 6
Monitor 2,7palcový TFT Clear Photo LCD (230 000 bodů) s AR vrstvou
Zobrazení histogramu RGB
Menu funkcí Zobrazení funkcí fotoaparátu s přímým ovládání režimu blesku, AF, WB, měření, oblasti AF Area, DRO
Typ akumulátoru NP-FM500H se zobrazením zbývajícího % energie InfoLITHIUM
Výdrž akumulátoru Přibl. 730 snímků při fotografování pomocí hledáčku / 410 při zobrazení Live View (dle normy CIPA)
Svislá rukojeť VG-B30AM (volitelné příslušenství) pro až 2 akumulátory NP-FM500H
Záznamové médium Karta CompactFlash: Type I, Type II (Microdrive)
S volitelným adaptérem: Memory Stick Duo, Memory Stick PRO Duo, Memory Stick PRO-HG Duo
Rozměry: (š x v x h) Přibl. 130,8 x 98,5 x 74,7 mm (bez vystupujících částí)
Hmotnost Přibl. 582 g (bez akumulátorů a paměťové karty)

Poznámka DN:
Obvykle si poznámky nechávám až na konec, teď ale jí začnu. Live view, to je nejnovější tendence digitálních zrcadlovek. Připomenu, že jde o způsob ffotografování „přes displej“, kdy na displeji vidíme to, co bude na obrázku. LCD u těchto zrcadlovek tedy slouží jako hledáček. Funkčně se v režimu live view fotoaparát blíží kompaktu. Probém ale je v tom, že v kompaktech se snímač používá i k ostření, kdežto zrcadlovky mají speciální senzory určené k ostření a potřebují, aby bylo sklopené zrcátko. Při live view pak dochází k problémům s rychlostí ostření. Tyto dvě zrcadlovky slibují, že jejich ostření i při live view je stejně rychlé, jako při tradičním snímání skrz hledáček. Live view by pak bylo možno použít i při živé fotografii. Další výhoda spočívá v tom, že LCD displej se dá vyklápět – tím se použitelnost live view ještě zvyšuje.

Podotkněme, že oba modely jsou takřka shodné, používají CCD (nikoli CMOS), liší se hlavně rozlišením (14,2 oproti 10,5 Mpx a rychlostí sériového snímání (2 fps oproti 3 fps).

Tisková zpráva Sonyho
Řada digitálních zrcadlovek ? se rozšiřuje o dva nové fotoaparáty Sony, které kombinují fotografování ‘ve volném stylu’ s funkcí Live View pro pohotové fotografování, špičkovou kvalitou obrazu a výkonnými, snadno použitelnými funkcemi.

Model 350 využívá zcela nový CCD snímač formátu APS-C s efektivním rozlišením 14,2 megapixelu pro neuvěřitelně prokreslené obrazy. Model ?300 nabízí téměř stejnou funkční výbavu, jen snímač je jiný, s rozlišením 10,2 megapixelu.
Oba nové fotoaparáty rozšiřují řadu Alfa na čtyři snadno použitelné a funkcemi nabité modely, od úvodního ?200 po odolný a rychle reagující ?700 pro skutečné nadšence a poloprofesionály. Řada Alfa také nabízí více než 24 kompatibilních objektivů a navíc osvětlovací systémy a řadu dalšího příslušenství.

  • Funkce živého náhledu fotografované scény Live View s velmi rychým AF
  • Velmi vysoké efektivní rozlišení 14,2 megapixelu, formát CCD snímače APS-C pro – v této kategorii – nevídaný výkon
  • 2,7palcový výklopný LCD displej
  • Vylepšená stabilizace obrazu SuperSteadyShot™ nabízí prodloužení expozice až o 2,5-3,5 EV u všech kompatibilních objektivů
  • Citlivost až ISO 3200 s funkcí „High ISO Noise Reduction“ zaručující extrémě nízkou hladinu šumů i při vysokém ISO

Funkce Live View s velmi rychlým AF pro ‚akční‘ focení
350 a 300 jsou první digitální zrcadlovky, které nabízejí technologii Live View. Jde o jedinečný systém od společnosti Sony, který kombinuje živý náhled obrazu s rychle reagujícím systémem „TTL phase detection“ a rychlé sekvenčního snímání, který jistě ocení každý uživatel. Systém rychlého ostření Live View vůbec poprvé překonává technická omezení, která dříve znemožňovala ultrarychlé fotografování a přehrávání s živým náhledem obrazu.

Kromě toho je díky novému 9bodovému snímači AF zajištěna rychlejší a přesnější funkce AF při fotografování pomocí živého náhledu na LCD displeji i pomocí optického hledáčku.
Fotografové mohou díky 2,7palcovému LCD displeji komfortněji a rychleji komponovat záběry. Díky možnosti naklápění displeje o 130 stupňů nahoru a 40 stupňů dolů se nemusíte za fotoaparátem hrbit ani si stoupat na špičky. Vliv kompenzace expozice i vyvážení bílé lze sledovat přímo v živém náhledu obrazu. Alternativou k fotografování pomocí „Live View“ je jasný a čistý optický hledáček.

Dokonalá kvalita obrazu Alfa 350 využívá nejnovější generaci obrazového procesoru Sony BIONZ umožňujícího optimální využití výjimečného výkonu CCD snímače s vysokým rozlišením.

Procesor BIONZ obsahuje optimalizátor dynamického rozsahu, který automaticky vyvažuje expozici záběrů s bohatým prokreslením světel i stínů. Díky zlepšené detekci protisvětla jsou výsledky ještě lepší než dříve, a to i u problematických scén, v nichž jsou subjekty osvětleny zezadu.

Citlivost byla zvýšena až na maximální hodnotu ISO 3200, takže lze fotografovat z ruky i při slabém osvětlení a bez blesku. Speciální režim snížení obrazového šumu při vysoké hodnotě ISO (High ISO Noise Reduction) dále zlepšuje kvalitu obrazu při vyšších nastaveních citlivosti.

Zabudovaná stabilizace obrazu Super SteadyShot™ nyní nabízí lepší ochranu proti rozmazání při fotografování z ruky se všemi objektivy Alfa. Nový ovládací algoritmus nyní nabízí prodloužení expozice o 2,5 až 3,5 EV, v porovnání s rozsahem 2,0 – 3,5 u modelu ?100.

Pohodlnější fotografování i prohlížení
Modely 350 a 300 byly navrženy pro zlepšení komfortu a rozšíření kreativních možností při fotografování, a to i pro začínající fotografy, kteří s digitální zrcadlovkou nikdy dříve nepracovali.

V režimu Live View je k dispozici funkce Smart Teleconverter, která umožňuje prodloužení ohniska vybraného objektivu digitálním zoomem 1,4x nebo 2x. I po aktivaci digitálního zoomu je díky vysokému rozlišení 14,2 megapixelu zajištěno dokonalé prokreslení obrazu.

Ovládání obou fotoaparátů je velmi usnadněno intuitivním displejem, který umožňuje snadno vyvolat často používané funkce pouhým stiskem funkčního tlačítka.

Nové modely mají stejně jako ostatní členové řady ? sytémy zabraňující vnikání prachu a ochrannou vrstvu na obrazovém snímači, což omezuje problém s vniknutím prachu do fotoaparátu při výměně objektivu.

Oba modely také nabízejí špičkovou výdrž akumulátorů, až 730* snímků (410 v režimu Live View) na jedno nabití akumulátoru InfoLITHIUM™ (NP-FM500H). Přitom se na 2,7palcovém LCD displeji přesně zobrazuje stav zbývající energie v akumulátoru v %, takže nemusíte mít strach, zda vám během fotografování nedojde energie.
*dle normy CIPA

Volitelný blesk HVL-F42AM ideálně pokrývá potřeby zkušených digitálních fotografů i začátečníků. Kromě možnosti měření ADI a bezdrátového dálkového ovládání podporuje automatické nastavení vyvážení bílé pomocí přenosu informací o barevné teplotě, a také propracovaný systém natočení směrem nahoru až o 90?, doleva až o 90? a doprava až o 180?, pokud chcete využít nepřímý (odražený) záblesk.

Další volitelnou položkou je battery grip VG-B30AM, který umožní pohodlně fotit na výšku. Grip lze osadit až dvěma akumulátory NP-FM500H pro pořízení až 1460* snímků (820 v režimu Live View) na jedno nabití akumulátorů.
*dle normy CIPA

S GPS jednotkou budete vždy vědět původ snímku Oba fotoaparáty mohou spolupracovat s novou GPS jednotkou GPS-CS1KASP. Ta má velmi malé rozměry, je slučitelná se všemi modely Sony Alfa, Cyber-shot a Handycam a umožňuje ukládání polohových údajů po dobu až jednoho měsíce, takže vždy víte, kde jste pořídili který snímek. K fotografiím mohou být doplněny údaje o poloze a lze zobrazovat webové mapy nebo vytvořit \’stopu\‘ vašeho pohybu.

Dostupnost Digitální pravá zrcadlovka Alfa 350 bude k dispozici od začátku března, v následujících sadách:
jen tělo Alfa350
350 s objektivem DT 18 – 70 mm F3.5 – 5.6
350 s objektivy DT 18 – 70 mm F3.5 – 5.6 a DT 55-200 mm F4-5.6

Digitální zrcadlovka ?300 bude k dispozici od začátku dubna, v následujících sadách:
jen tělo ?300
300 s objektivem DT 18 – 70 mm F3.5 – 5.6
300 s objektivy DT 18 – 70 mm F3.5 – 5.6 a DT 55 – 200 mm F4 – 5.6

Hlavní rysy Alfa 350/300
Typ fotoaparátu Digitální pravá zrcadlovka se zabudovaným bleskem a výměnnými objektivy
Držák objektivu Pro všechny objektivy Sony ? a Konica Minolta MAXXUM / DYNAX
Obrazový snímač Rozměr APS-C, CCD s ochranou proti prachu
Rozlišení snímače 350: efektivní 14,2 megapixelu / 300: efektivní 10,2 megapixelu
Obrazový procesor Sony BIONZ
Stabilizace obrazu Super SteadyShot s korekcí přibl. 2,5 – 3,5 clonového čísla (skutečná účinnost stabilizace závisí na použitém objektivu a podmínkách při fotografování)
Potlačení šumu Potlačení šumu při dlouhé expozici a vysoké citlivosti ISO 1600 / 3200
Kreativní styly Přednastavené režimy: Standard, Vivid, Portrait, Landscape, Night View, Sunset, B/W, Adobe RGB. Nastavitelné parametry: kontrast, sytost, ostrost
Optimalizátor dyn. rozsahu Režimy: vypnut, standardní, pokročilý
* Pokročilý optimalizátor dyn. rozsahu využívá technologii společnosti Apical Limited.
Scénické režimy Portrét, krajina, makro, sport, západ slunce, noční portrét / noční záběr
Hledáček Vykrytí záběru: 95% / Zvětšení: 0,74x / Korekce dioptrií: -3/+1
Systém AF TTL s detekcí fáze a 9 body ostření
Citlivost Ekvivalent ISO100 – 3200
Zabudovaný blesk Směrné číslo 12 / Automatický vyskakovací blesk v režimech Auto a scénických režimech / Ruční tlačítko pro vyskočení blesku v ostatních režimech
Čas závěrky 1/4000 s – 30 s, čas B (synchronizace s bleskem při 1/160 s)
Sekvenční expozice 350: max. 2 snímky za sekundu v režimu Live view / max. 2,5 snímku za sekundu při použití optického hledáčku
300: max. 2 snímky za sekundu v režimu Live view / max. 3 snímky za sekundu při použití optického hledáčku
Max počet snímků JPEG Fine/Std: bez omezení (do zaplnění karty), RAW+JPEG: 3, (sekvenč. expozice) RAW (?350): 4, RAW (?300): 6
Monitor 2,7palcový TFT Clear Photo LCD (230 000 bodů) s AR vrstvou
Zobrazení histogramu RGB
Menu funkcí Zobrazení funkcí fotoaparátu s přímým ovládání režimu blesku, AF, WB, měření, oblasti AF Area, DRO
Typ akumulátoru NP-FM500H se zobrazením zbývajícího % energie InfoLITHIUM
Výdrž akumulátoru Přibl. 730 snímků při fotografování pomocí hledáčku / 410 při zobrazení Live View (dle normy CIPA)
Svislá rukojeť VG-B30AM (volitelné příslušenství) pro až 2 akumulátory NP-FM500H
Záznamové médium Karta CompactFlash: Type I, Type II (Microdrive)
S volitelným adaptérem: Memory Stick Duo, Memory Stick PRO Duo, Memory Stick PRO-HG Duo
Rozměry: (š x v x h) Přibl. 130,8 x 98,5 x 74,7 mm (bez vystupujících částí)
Hmotnost Přibl. 582 g (bez akumulátorů a paměťové karty)