Nezařazené

Sony a7R II

Dvaačtyřicet mega na full frame, zcela nový snímač s hybridním autofokusem a pětiosá stabilizace, o 4K nemluvě, takový je nový model nové sedmičky od Sonyho, která nemá zatím konkurenci.

Dvaačtyřicet mega na full frame, zcela nový snímač s hybridním autofokusem a pětiosá stabilizace, o 4K nemluvě, takový je nový model nové sedmičky od Sonyho, která nemá zatím konkurenci.

Vzhledově a provedením se nový model od předchůdců liší jen v detailech, tělo s hliníkové slitiny má mohutnější grip (úchop) a trochu je pozměněno rozložení ovládacích prvků. Nicméně co je dobré netřeba měnit a tato zásada byla aplikována i zde. Snímač je CMOS s předním osvitem, i to je světový unikát a Sony zde využívá svoji zásadní přednost špičkového výrobce elektroniky s obrovským zázemím vývoje a výzkumu. Přední osvit, to znamená, že delikátní vrstvy čoček a filtrů které přicházejí výrobně nakonec jsou připojeny k vrstvě fotodiod, která se vyrábí jako první, to vše s mikroskopickou přesností. Na čipu je 399 ostřicích bodů na bázi fázové detekce, takže autofokus je o 40% rychlejší. Body kryjí 45% plochy snímače, což znamená 60% jak vodorovně, tak svisle. Žádný jiný FF tak velké krytí AF body v současnosti nemá. Autofokus je schopen spolupracovat i s jinými objektivy než od Sony přes adaptéry, včetně průběžného ostření. Hledáček je vybaven optikou od Zeisse, takže nabízí zvětšení 0,78X, tedy největší ze současných FF přístrojů.


Přístroj má pětiosou stabilizaci shodnou s modelem a7 II. Dokáže ustát chvění v osách X a X, dopředu a dozadu a rotační pohyby vznikající při snímání videa. Prodloužení udržitelných časů uvádí výrobce 4,5 až 5 EV. Video je 4K v rozlišení 3840 x 2160 bodů v režimu full frame anebo super 35 mm. V tomto režimu Super 35 jde o výřez cca 15 MP, který je převzorkován na 4K rozlišení. Další variantou je video z plné plochy snímače. Video lze průběžně ukládat na notebooku přes HDMI kabel.

Přepracovaná je závěrka. Ta má vydržet 500 tisíc cyklů. Je tu odstraněna „první lamela“, takže expozice začíná vždy elektronicky. V tichém režimu přechází přístroj na čistě elektronický režim, takže netřeba se obávat neostrosti vyvolané chodem lamel – při rozlišení nad 40 mega je to obava oprávněná.

Přístroj přijde na trh v srpnu za očekávanou cenu 3200 dolarů. Jeho příbuzný A7R stojí 2600 dolarů venku a u nás 54 tisíc. Což mi vychází na odhad 67 tisíc, to je cena aktuálně prodávané A7S. Tu jsem recenzoval v květnu a byl jsem jí nadšený. Na nový model jedu v pondělí se podívat do Londýna, hned zatepla podám zprávu o svých dojmech.