Nezařazené

Sony 400/2.8 G-Master OSS krátce v ruce

Tento supersvětlný teleobjektiv měl krátce v ruce Michal Houdek z našeho sesterského webu F22 a nasazený na Sony A9 s ním fotil v Londýně na polygonu Mercedesu v Brooklands. Michal byl tou krátkou zkušeností nadšený. Referoval mi, že ostření je skutečně bleskové – fotil v sériích a zkoumal jsem všechny nafocené fotky… a jestli mimo ostrost padlo jedno procento, tak je to moc a to možná taky mohla být chyba obsluhy. Vyprávěl i o „slepém testu“, kdy se nesměli dívat a vkládali jim do ruky různé kombinace těla a objektivu a když padla do dlaně tahle kombinace 400-ovky a A9, myslel, že je to 70-200/2.8. Nicméně nechme referovat Michala Houdka ze serveru F22:Sony se chce fotoaparátům věnovat opravdu profesionálně a naplno. Prodeje A7 III a A7 R III jsou dobré a teď se konečně SONY dostává k vyřešení problémů, kterým tento systém trpěl – nedostatek kvalitních objektivů.Už při uvedení A9 SONY slíbilo profesionální objektiv 400mm f/2.8, který je pro focení sportu naprosto zásadní. Pozvali nás teď do Londýna na polygon Mercedesu, abychom si jej otestovali. Co si budeme povídat, za 12000EUR by si nikdo nekoupil žádnou krabičku od sirek. 400/2.8 je od začátku vymyšlené a zkonstruované dílo SONY – inženýři posunuli optiku blíže bajonetu, takže je tento objektiv mnohem lépe vyvážený, ale také se stal nejlehčí 400kou na světě v třídě 2.8 pro fullframe. Na prezentaci nám jeden z nejlepších sportovních fotografů Bob Martin ukázal, jak s tímto objektivem a A9kou nafotil olympiádu. Několikrát zdůraznil, že tradiční autofokus by zaostřil na nejbližší objekt, což velmi často bývá něco jiného, než obličej. Díky ostření na oko tak dokázal pořídit záběry, které by s tradičními fotoaparáty neměl šanci zachytit. Hloubka ostrosti je na 400mm při cloně 2.8 opravdu malá a není snadné zachytit přesně ten motiv, který potřebujeme – zejména, když se rychle pohybuje.My jsme museli slepým testem potvrdit, že A9 (včetně gripu) je mnohem lehčí s 400/2.8 než ostatní výrobci fullframe fotoaparátů s objektivem stejného ohniska a clony. 400 mm je důležité ohnisko, které se často používá také s telekonvertory – s 1,4x a 2x – s 1,4 má pak clonu 4 a s 2x 5.6, ale i s nimi dokáže naprosto plynule a rychle ostřit, což rozhodně není standardem. Problémem je pak pouze horký vzduch.

Tak je to tady – opět je jedna kapitola uzavřena – teď mohou sportovní fotografové přejít na bezzrcadlovky a jeden z posledních pilířů chrámu zrcadlovek se bortí. Být sportovním fotografem teď je opět jednodušší a technika přestává být limitem.

Autor textu i fotek Michal Houdek, server F22.

Ukázky:
Dvě a dvě autíčka – z jedné série, všechny fotky ostré. Číslo pět, fotka z driftování, vidíte ho ve videu; obr. 6, to letadlo bylo přece jen vysoko, ale Michalovi to nedalo…

1 2
3 4
5 6