Nezařazené

Sony 24/1.4 GM

Zprávu z první ruky máme od Michala Houdka, který byl na Sicílii při uvedení nejnovějšího, v pořadí třicátého objektivu Sony pro plnoformátové bezzrcadlovky Sony. Nejdříve tedy holá fakta.

Zprávu z první ruky máme od Michala Houdka, který byl na Sicílii při uvedení nejnovějšího, v pořadí třicátého objektivu Sony pro plnoformátové bezzrcadlovky Sony. Nejdříve tedy holá fakta.Třicátý objektiv této řady vyniká jednak výkonem, tak ale i rozměry a váhou. Objektiv má kompaktní a lehké provedení s průměrem filtru 67 mm, rozměry 75,4 mm x 92,4 mm a váží pouhých 445 g. Tady bych rád upozornil na průměr závitu pro filtr, to opravdu u jedna čtyřkového objektivu je unikum. Optická soustava sestává z 10 skupin, z nichž každá obsahuje 13 členů, včetně dvou XA (vysoce asférických) a tří ED (s extra nízkým rozptylem). Dva členy XA účinně potlačují předozadní odlesky a umožňují přesnou reprodukci bodového světla. Zkratkou XA označuje Sony extrémně asférické čočky ( všechny asférické čočky nemají kulový povrch a tudíž broušení takových čoček je do krajnosti složité, nicméně XA jdou v tomto ohledu do krajnosti). Zajímavé je, že XA čočka je v této soustavě i ta první, ta sbírá světlo a má rozhodující úlohu při vytváření obrazu. Antireflexní povrchová úprava je Nano AR Coating, omezuje odlesky a dvojité okraje (tzv. ghosting). K omezení váhy přispěl i nový systém lineárního motoru pro autofokus DDSSM (Direct Drive SSM), který je zhruba třikrát výkonnější než předchozí systém DDSSM. Nejkratší ostřicí vzdálenost je 24 cm od roviny čipu. Každý objektiv je zvlášť testován a upravován, aby bylo dosaženo nejvyšší kvality obrazu a bokehu. To nejsou jen marketingové řeči – při návštěvě továrny Sony v Chonburi v Thajsku jsem to viděl: opravdu každý GM objektiv je individuálně testován.

Model FE 24mm F1.4 GM je dále vybaven několika ovládacími prvky, které usnadňují ovládání při fotografování i pořizování videí. Clonový kroužek umožňuje přímé a intuitivní nastavení clony, zatímco přepínač cvakání clony umožňuje podle potřeby zapnout či vypnout cvakání kroužku clony. Zaostřovací kroužek nabízí manuální ostření s lineární odezvou pro dokonalé a přesné ovládání manuálního ostření – není zde nepříjemný pocit, který někdy vychází z ostření elektrického by wire. Tlačítko aretace zaostření je nastavitelné a pomocí přepínače režimu ostření lze rychle vybrat automatické nebo manuální ostření v závislosti na měnících se podmínkách snímání.
Model FE 24mm F1.4 GM bude v Evropě v prodeji od října 2018 a jeho cena bude činit přibližně 1600 EUR.
Michal Houdek ho měl při prezentaci krátce v ruce a oceňoval jak jeho malé rozměry a váhu, tak i kvalitu obrazu, která je kresebně dokonalá i v rozích při použití clony F1.4. O svých dojmech hovoří ve videu, které jsme po jeho návratu ze Sicilie pořídili.