Nezařazené

Software za předplatné

Náš článek Macphun versus Lightroom měl velký ohlas na našem Facebooku. Vyjímám dva zajímavé příspěvky z diskuse a přidávám, co si o věci myslím. Nejdřív tedy ty příspěvky:

Předplatné je vynikající věc, výrobce se nemusí snažit vylepšovat, protože na tento model postupně přejdou skoro všichni a tím má jistý příjem s nohama na stole, vlastně podobná „pracovní“ činnost jako neziskové organizace, bez práce mají koláče!!

Náš článek Macphun versus Lightroom měl velký ohlas na našem Facebooku. Vyjímám dva zajímavé příspěvky z diskuse a přidávám, co si o věci myslím. Nejdřív tedy ty příspěvky:

Předplatné je vynikající věc, výrobce se nemusí snažit vylepšovat, protože na tento model postupně přejdou skoro všichni a tím má jistý příjem s nohama na stole, vlastně podobná „pracovní“ činnost jako neziskové organizace, bez práce mají koláče!!

Jenže tomuhle „dokonalému“ systému ještě něco chybí, aby všichni výrobci čehokoliv, co neprojde žaludkem do septiku, zavedli na svoje výrobky nájemné, nekoupíte auto, ale budete platit nájem, nekoupíte kuchyň, postel, židli, lustr, cihly, maltu, střešní krytinu, na vše hmotné, co má trvanlivost a neprožere se, švihnout nájem, samozřejmě jeho velikost vzhledem k ceně zboží, takže za auto bude větší nájemné, než za židli nebo cihlu. Samozřejmě se dá říct, že to bude výhodnější, protože neutratíme za nákup, tedy pořádný výdaj, ale zdání klame, nájem bude po celou dobu, co výrobek budeme vlastnit, což se zákonitě od určitého data od podepsání nájemní smlouvy prodraží než by stál výrobek bez nájmu a v tom zase bude pozitivum, výrobek vyhodíme a na nájem pořídíme nový, záleží na ceně nájemného, jak brzo se tak stane, možná auto za půl mega vyhodíme do roka!!

Jeden problém zde ale je, jak docílit, aby nájemník, když nezaplatí, tak si nesedl na židli, nesvezl autem a nebo aby střešní krytina nesloužila ke svému účelu, tedy chránit proti dešti a nebo, když fešné holčiny nebudou mít zaplacené nájemné za bikiny, to by na koupalištích bylo narváno, kolik hadýrek by poletovalo vzduchem!!

Absurdistán? Možná, na to se zeptejte těch, co nájemné zavádí, začaly antiviry, pak nějaké programy a pokračují foto programy průkopníkem Adobe a i Zoner se pochlapil.
Aleš Bena

Jakou bude mít Adobe motivaci něco vylepšovat, když budou mít předplatitele? Za dva roky přidali jednu drobnost a trošku zlepšili rychlost. Podle mě nejenom tento software dospěl do stadia kdy není moc co vylepšit a z obavy před propadem prodejů přechází všichni na modely předplatného…
Jan VintrNázor Digineffu:
Netvrdím, že mám patent na rozum a moje zkušenosti jsou omezené tím, s čím jsem se blíže seznámil. Dívám se na věc tak, že Photoshop / Lightroom jsou profesionální produkty určené k náročné práci. Protože vydávám deník věnovaný fotografii, mám tedy předplatné a ani nemrknu. Naprosto souhlasím s panem Vintrem, že od určité úrovně je už těžké něco zásadního vymyslet. Podle mě byl přelom Photoshop CS3 a ten vyšel před deseti lety. Současná verze je pochopitelně mnohem lepší, nicméně i s sou CS3 se dá velmi dobře žít – až na to, že si neotevřeme novodobé obrázky RAW. Kromě této profi verze nabízí Adobe verzi Elements. Ta pro běžné účely skvěle vyhovuje. Sice prodražila, cena je teď přes 3 tisíce, nicméně je to každopádně zajímavý a vysoce výkonný editor a prodává se za jednorázovou cenu.

Velké rozladění vyvolalo předplatné Zoneru ZPS. Je třeba ocenit, že Zoner zatím drží slib přijít každých čtvrt roku s inovacemi. Poslední podzimní inovace přinesla vrstvu úprav do systému Vrstvy a to je významné zlepšení, je to elegantněji provedeno, než ve slavném Photoshopu. Na tiskových setkáních vývojáři zdůrazňují, že jim nové řešení uvolňuje roce, že nejsou vázáni rytmem jednou ročně a že mohou produkt plynule doplňovat. Zní to logicky, je to ovšem problematické pro občasného uživatele, který si upravuje fotky příležitostně a vrstvy nepoužívá, protože se jich bojí (odhaduji, že je to 95 procent i uživatelů Zoneru). Může se nám to nelíbit, ale to je asi jediné, co s tím dělat – Zoner je soukromník a může vést obchodní politiku, jakou si usmyslí. Odhaduju, že ho zajímají korporátní zákazníci, kdežto drobní uživatelé nikoli a že mu tedy nevadí, když tahle zatěžující pakáž postupně opadne, ale to je moje domněnka nezaložená na faktech, anžto nemám přístup k zoneřím obchodním datům.

Varianta? U Zoneru obstarat si libovolnou starší verzi, já používám ZPS 14 z roku 2011 a jsem toho názoru, že v této verzi dosáhl Zoner inovačního vrcholu využitelného běžným domácím fotografem.