Nezařazené

Širokorozsahový Tamron pro Sony NEX

Tamron umí širokorozsahové objektivy dělat a je první z třetích výrobců, kdo se pustil s širokorozsaháčem do mirrorlesu. Zatím existují širokorozsahové objektivy pro mirrorlesy jen od originálních výrobců. Je to mimo jiné i ocenění důvěry v systém Sony E-bajonet, že se Tamron pustil zrovna do systému Sony. Zase připomenu: modelová řada Sony NEX je řada kompaktů s čipem APS-C, tedy velkým čipem, jaký mají zrcadlovky. Jeho crop factor je 1,5x, takže ohnisko 100 mm má zde úhel záběru jako objektiv s ohniskem 150 mm.

Zpátky k věci. Objektiv se jmenuje Tamron 18-200mm F/3.5-6.3 Di III VC. Tedy, je to širokorozsahový zoom s ohniskem odpovídajícím ohnisku 27 – 300 mm, tedy jde o rozsah od značně širokoúhlého objektivu do silného teleobjektivu. Světelnost má rozsah od F 3.5 do 6.3 na delším konci, to je vcelku obvyklý rozsah. Písmena VC naznačují, že je objektiv vybaven stabilizací. Tělo objektivu je kovové a objektiv se bude dodávat jak stříbrný, tak černý. Rozumí se samo sebou, že tento objektiv je určen výhradně pro fotoaparát NEX a že ho nelze použít na jiných přístrojích Sony Alfa, eventuálně na Minoltách, které vývojově předcházely zrcadlovkám Sony.

Výrobce oznamuje, že jeho stabilizace využívá nový systém. Ten starý byl založen na relativně těžkých elektromagnetech, kdežto nová generace má elektromagnety podstatně menší. Jsou tři a s pohyblivou čočkou jsou v kontaktu prostřednictvím ocelových kuliček. Díky tomu je systém klidnější a rychlejší. Objektiv má 17 členů v 13 skupinách. Ostří od půl metru v celém rozsahu zoomu. Průměr závitu pro filtr je 62 mm, délka objektivu v pohotovostním stavu je 97 mm, šířka 68 mm, váha 460 g. Clona má 7 lamel. Největší clona je od F22 do neobvyklé hodnoty F40 na dlouhém konci.

Vlastnosti objektivu samozřejmě nemůžeme znát. Tamron je zkušený výrobce širokorozsahových zoomů. Je zajímavé, že začal na rozsahu 70-200, přičemž pro zrcadlovky dělá objektivy 70-270. Zkrácení vzdálenosti od posledního optického členu k rovině čipu jistě přineslo nové problémy.
Nový objektiv oživí mirrorlessovou scénu. Přístroje systému Micro 4/3 mají k disposici objektiv Panasonic 14-140 s ekvivalentem 28- 280 a Olympus Zuiko 14-150 s ekvivalentem 28-300 mm. Samsung pro svůj NX systém nabízí objektiv 18-200, prakticky stejných výchozích parametrů, jako nabízí Tamron. Samotný Sony nabízí objektiv Sony 18-200 mm F 3,5-6,3 SEL, u nás za 20 tisíc. Takže důležitá bude jistě i cena, která zatím stanovena nebyla.