Nezařazené

Sigma Art 14-24/2.8 DG HSM

Sigma rozšiřuje nabídku svých špičkových profi objektivů o širokoúhlý zoom. Určen je pro Canon a Nikon a z pietních důvodů i pro Sigmu. Konstrukčně sestává ze 17 členů ve 14 skupinách. Úhel záběru na plnoformátovém přístroji je 114 – 84 stupňů. Největší clona je F22, clona má 9 lamel. Ostří 26 – 28 cm od roviny čipu, což vede k zvětšení 1:5,4. Váží 1150 g a měří 96,4 x 135,1 mm.

Sigma rozšiřuje nabídku svých špičkových profi objektivů o širokoúhlý zoom. Určen je pro Canon a Nikon a z pietních důvodů i pro Sigmu. Konstrukčně sestává ze 17 členů ve 14 skupinách. Úhel záběru na plnoformátovém přístroji je 114 – 84 stupňů. Největší clona je F22, clona má 9 lamel. Ostří 26 – 28 cm od roviny čipu, což vede k zvětšení 1:5,4. Váží 1150 g a měří 96,4 x 135,1 mm.V tiskové zprávě Sigma upozorňuje, že ve svém výrobním závodě v Aizu zahájila výrobu lisovaných čoček o průměru 80 mm – inovace je uplatněna i v tomto objektivu, čímž, píše se tu, je stanoven nový standard skvělosti v ultraširokoúhlých objektivech. Připomínám, že lisované čočky jsou asférické, přičemž je možno realizovat i velmi složitý průběh křivky v řezu čočkou. Doposud byly 70 mm lisované asférické čočky technologické maximum, pozn. Digineff. Podle zprávy je objektiv počítán na rozlišení 50 mega a více (opět náznak toho, co se chystá, pozn. Digineff). V soustavě jsou 3 členy z FLD skla, 3 z SLD skla a tři jsou asférické, jeden z nich ten zmíněný 80mm. Tato čočka je vstupní a jejím účelem je snížení zkreslení pod 1%. Přesto se počítá s tím, že objektivy s Canon bajonetem budou spolupracovat s korekcí aberace fotoaparátů Canon. Objektiv je mnohonásobně utěsněný proti vodě a prachu. Objektiv nabízí rychlý autofokus s možností ručního doostřování. Je zaručena spolupráce s Sigma USB Dock na přehrávání aktualizovaného firmware a počítá se s konvertorem MC-11, ten umožní použít objektiv ve fotoaparátech Sony Alpha 7.

Názor Digineffu
O kvalitách objektivu netřeba mít pochyby, označení Art je osvědčená záruka. Sigma přichází čtyři roky po Tamronu 15-30/2.8, je o něco málo širší. Obří rozměry jsou obdobné, Tamron je o 5 g lehčí a o centimetr delší – prostě, tyhle superkvalitní širokoúhlé objektivy jsou dnes doslova šíleně velké a těžké. Sigma vyrábí pevný širokáč 14/2.8, ten si v rozměrech a váze v ničem nezadá, ten stojí 42 tisíc, cenu nového zoomu neznám, jak se dozvím, doplním. Na užitečnost zoomu v rozmezí – zde – méně než 2x jsou různé názory. Užití pevných ohnisek vede k tříbení pozornosti a vnímání prostoru. Kdo se s ohniskem sžije už ví, jaký segment skutečnosti pokryje, kdežto ustavičné dohánění zoomem snižuje tuto vnímavost. Ale to naprosto nesnižuje bezpochyby vysoké kvality nového objektivu, na který jsem upřímně zvědavý.

Inzerce

Techniku a služby nejlépe nakoupíte ve: