Nezařazené

Sigma Art 14-24/2.8 DG HSM

Sigma rozšiřuje nabídku svých špičkových profi objektivů o širokoúhlý zoom. Určen je pro Canon a Nikon a z pietních důvodů i pro Sigmu. Konstrukčně sestává ze 17 členů ve 14 skupinách. Úhel záběru na plnoformátovém přístroji je 114 – 84 stupňů. Největší clona je F22, clona má 9 lamel. Ostří 26 – 28 cm od roviny čipu, což vede k zvětšení 1:5,4. Váží 1150 g a měří 96,4 x 135,1 mm.

Sigma rozšiřuje nabídku svých špičkových profi objektivů o širokoúhlý zoom. Určen je pro Canon a Nikon a z pietních důvodů i pro Sigmu. Konstrukčně sestává ze 17 členů ve 14 skupinách. Úhel záběru na plnoformátovém přístroji je 114 – 84 stupňů. Největší clona je F22, clona má 9 lamel. Ostří 26 – 28 cm od roviny čipu, což vede k zvětšení 1:5,4. Váží 1150 g a měří 96,4 x 135,1 mm.V tiskové zprávě Sigma upozorňuje, že ve svém výrobním závodě v Aizu zahájila výrobu lisovaných čoček o průměru 80 mm – inovace je uplatněna i v tomto objektivu, čímž, píše se tu, je stanoven nový standard skvělosti v ultraširokoúhlých objektivech. Připomínám, že lisované čočky jsou asférické, přičemž je možno realizovat i velmi složitý průběh křivky v řezu čočkou. Doposud byly 70 mm lisované asférické čočky technologické maximum, pozn. Digineff. Podle zprávy je objektiv počítán na rozlišení 50 mega a více (opět náznak toho, co se chystá, pozn. Digineff). V soustavě jsou 3 členy z FLD skla, 3 z SLD skla a tři jsou asférické, jeden z nich ten zmíněný 80mm. Tato čočka je vstupní a jejím účelem je snížení zkreslení pod 1%. Přesto se počítá s tím, že objektivy s Canon bajonetem budou spolupracovat s korekcí aberace fotoaparátů Canon. Objektiv je mnohonásobně utěsněný proti vodě a prachu. Objektiv nabízí rychlý autofokus s možností ručního doostřování. Je zaručena spolupráce s Sigma USB Dock na přehrávání aktualizovaného firmware a počítá se s konvertorem MC-11, ten umožní použít objektiv ve fotoaparátech Sony Alpha 7.

Názor Digineffu
O kvalitách objektivu netřeba mít pochyby, označení Art je osvědčená záruka. Sigma přichází čtyři roky po Tamronu 15-30/2.8, je o něco málo širší. Obří rozměry jsou obdobné, Tamron je o 5 g lehčí a o centimetr delší – prostě, tyhle superkvalitní širokoúhlé objektivy jsou dnes doslova šíleně velké a těžké. Sigma vyrábí pevný širokáč 14/2.8, ten si v rozměrech a váze v ničem nezadá, ten stojí 42 tisíc, cenu nového zoomu neznám, jak se dozvím, doplním. Na užitečnost zoomu v rozmezí – zde – méně než 2x jsou různé názory. Užití pevných ohnisek vede k tříbení pozornosti a vnímání prostoru. Kdo se s ohniskem sžije už ví, jaký segment skutečnosti pokryje, kdežto ustavičné dohánění zoomem snižuje tuto vnímavost. Ale to naprosto nesnižuje bezpochyby vysoké kvality nového objektivu, na který jsem upřímně zvědavý.