Nezařazené

Sigma 35mm f/1,4 DG HSM Art

Je to novinka půl druhého roku stará a mé zpoždění si vysvětlete tak, že nedůvěřuju tomu, co se moc chválí. Všichni tuhle Sigmu vychvalovali, až mi ji znechutili a když jsem k ní přišel, musím jim dát za pravdu. Je úžasná!

Je to novinka půl druhého roku stará a mé zpoždění si vysvětlete tak, že nedůvěřuju tomu, co se moc chválí. Všichni tuhle Sigmu vychvalovali, až mi ji znechutili a když jsem k ní přišel, musím jim dát za pravdu. Je úžasná!

Na poslední Photokině 2012 Sigma oznámila, že bude dělit své objektivy na tři větve: Contemporary, dalo by se říci Užitkové, Art a Sport. Předmět našeho zkoumání patří do kategorie Art. Je to objektiv s pevným ohniskem 35 mm a světelností F1,4. To je druhý důvod k mé nedůvěře. Zatím se mi nikdy nepodařilo udělat kloudnou fotku s objektivem se světelností F1,4. A jak znám lidi co vlastní ty pětaosmdesátky na jedna čtyři, cloní na F5.6, aby měli pěkné ostré fotky. Zkrátka, byl jsem Tomáš, vložil prst do rány a Haleluja, ejhle Spasitel!

Jaký je a komu je určen
Je to objektiv s pevným ohniskem 35 mm na světelnosti F1.4 s rozumnou největší clonou F16. Konkurenční výrobci FF zrcadlovek, tedy Canon, Nikon i Sony vyrábějí objektiv s tímto základním parametrem 35/1.4. Navíc je v nabídce Samyang a Car Zeiss této třídy. Sigma se tedy pustila do přetěžké konkurence.


Má hypersonický HSM motor umožňující ruční doostřování, ostří od 33 cm. Vyrábí se v provedení Canon, Nikon, Pentax a Sigma,já ji zkoumal v provedení Canon na Canonu EOS 5D Mk III. Ostření má vnitřní, nic se tedy vnějškově nehýbe. Úhel záběru je na full frame 63 stupňů. Sama Sigma na své webové stránce charakterizuje tento objektiv jako standard, tedy jako záklaďák, nikoli širokoúhlý, ale o tom později. Má 13 členů v 11 skupinách, dva členy jsou asférické, jeden z fluoritového skla čtyři jsou SDL, tedy ze skla s extrémně nízkým indexem rozptylu.


To vše vede k minimalizaci optických vad, tím spíš, že Sigma veřejně uvedla, že se každá čočka individuálně prověřuje, než je zařazena do montáže. Čočky jsou kryté vrstvami Super-Multi-Layer Coating . Rozměry jsou 77 x 94 š/d, průměr filtru 67 mm. Výrobce upozorňuje, že mohou u některých fotoaparátů Nikon a Pentax (starší výroby) dojít k problémům, protože objektiv nemá clonový kroužek. A pokud fotoaparát nepodporuje sonické ostření, nebude fungovat autofokus – zkrátka, není to objektiv pro staré vykopávky. Objektiv je tedy dosti velký a se svými 665 g taky není žádný střízlík, v konkurenci je nejtěžší a nejdelší.

Komu je určen?
Především budiž řečeno, že skutečný smysl má jen pro full frame zrcadlovky. Na APS-C/DX formátu je v důsledku cropu ohnisko ekv. 50 mm a to je celkem nudné ohnisko s úhlem záběru kolem 45 stupňů. Není úplně k zahození, vede k zajímavému rukopisu, ale co je to platné, je to mrzuté omezení. Přitom FF zrcadlovky se už cenově hodně přiblížily do snesitelných sfér a pamětníkům dob, kdy kompakt stál padesát litrů připadají EOS 6D a D610 levné. Je to artový objektiv pro formát 24×36, tečka.

Tento formát má svoji tradici a opodstatnění.
Ne nadarmo ho Sigma zařadila jako standard. Má rozumný úhel záběru, nezkresluje, dá se s ní fotit živá fotka, street i reportážní portrét. Což je návod, jak se rozhodnout, zdali je to objektiv pro mne nebo není. Dovedu si ho představit jako záklaďák, k němu hodně širokoúhlý objektiv a pak dlouhé sklo, a je vystaráno.
Volba pevného ohniska je existenciální rozhodnutí. Vede totiž k pevnému pohledu. Je třeba se naučit vidět tím úhlem. Tam se nedá nic dotáhnout hnutím prstu. Ale to je námět na úplně jiný článek.
Vraťme se k objektivu samému.
Je kovový, v matném povrchu, s hrdým logem A naznačujícím náležitost do Art třídy. Ovládací prvky tu jsou jen dva, široký prstenec pro doostřování a přepínaní do manuálního módu. Na horní straně je okénko pro stupnici metrů. Ve specifikacích se píše, že objektiv není odolný proti vodě a prachu. Nezkoušel jsem to, nicméně jen Nikon 35/1.4 tohle těsnění nabízí. Ruční ostření je pevné a hladké, dá se říci potěšující. Jen někde vzadu v hlavě hudruje rarášek, že bejt to Leica, vážilo by to deset deka a bylo to velké jako kámen do dámy. Je to opravdu velký kus kovu a skla.

Jak se s ním fotí Ostří rychle a perfektně, co k tomu víc dodat. Ale vážně, vlastnosti tohoto objektivu souvisejí s použitím. Má smysl jen pro toho, kdo má fotografický rukopis postavený na mírně širokoúhlém záběru. Pak ho zkušenost naplní nadšením. Tam kam zaměříme, objektiv zaostří tiše a bleskově – v prvních dnech jsem dokonce zkouše nastavenou dlaní, jestli to ostří. Díky obrovské světelnosti je možné libovolně korigovat hloubku ostrosti. Při cloně F1.4 lze vyloupnout postavu z davu a kompozice obrazu se uspořádá jaksi sama, je to až příliš snadné. Při mírném zaostření prudce vzroste ostrost. Svádí to k focení na plnou světelnost – ostrost je dokonalá, tak proč ne? Ale pak hrozí nebezpečí určité monotónnosti, jako když někdo fotí s LensBaby.
Tohle ale jsou volné úvahy, protože s tvůrčími problémy se musí vyrovnat každý sám.

Shrnutí
Sigma 35mm f/1,4 je špičkový objektiv s pevným ohniskem, určený především pro použití ve full frame zrcadlovkách Canon, Nikon a Sony. Na APS-C formátu ztrácí půvab širokoúhlosti. Je rychlý a kresebně dokonalý. Využije ho ten fotograf,kdo dokáže vnímat hloubku ostrosti jako obrazotvorný prvek. Umožňuje v tomto smyslu plnou kontrolu. Problémy nastávají ve slunečném počasí venku, protože pak se dostáváme expozičně do problémů, ale mohl by to spravit kvalitní ND filtr. Objektiv stojí 22 tisíc (červen 2014). Canon stejných parametr stojí 40 tisíc, Nikon 47tisíc, Sony 45 tisíc. K tomu nelze nic dodat. V mých recenzích se soustřeďuji jen na dobré výrobky. Vždycky chválím, protože špatné nerecenzuji. Je ale rozdíl v nadšení.
V tomto případě je nadšení maximální, dá si říci absolutní. Patří k nejlepším objektivům, bez ohledu na cenu, jaké jsem kdy měl v ruce.

Objektiv zapůjčila k testu firma Alza, která ho prodává za 22 tisíc, odkaz je zde.

Ukázky:

 

 

 

1 2
3 4
5 6
7 8
9 10
11 12
13 14
15 16