Nezařazené

Sigma 24-35/2.0 Art

Sigma si svou sérií pevných skel Art rychle vydobyla výtečnou pověst. Teď přichází s širokoúhlým zoomem pro full frame se skvělými parametry. Nálepka Art slibuje skvělý výkon.

Sigma si svou sérií pevných skel Art rychle vydobyla výtečnou pověst. Teď přichází s širokoúhlým zoomem pro full frame se skvělými parametry. Nálepka Art slibuje skvělý výkon.

První co zaujme, je vysoká světelnost F2.0 v rozsahu zoomu, byť ten zoom není zas tak moc rozsáhlý, je spíš málo rozsáhlý a vede k poznámkám, že pak je lépe zoomovat nohama. Nicméně je fakt, že 24ka je značně široký objektiv a pětatříca je klasický širokáč a na doladění kompozice bude ten zoom užitečný tím spíš, že v rozsahu je i osmadvacítka, což je tradičně velmi oblíbený objektiv pro živou fotografii. Výrobce tlačí veřejnosti do hlavy, že v tomto objektivu nabízí tři pevná ohniska. To je úsměvné, protože zoom je vůz a pevné ohnisko koza, takže se tu pletou dvě věci dohromady. Chce se tím říct, že objektiv by měl mít optické vlastnosti pevného ohniska, na což se dá říci jen, vyzkoušíme a uvidíme, až uvidíme a vyzkoušíme. Pravděpodobné to ale je.

Objektiv se odvolává na příbuznost zoomu Sigma 18-35/1.8, který ovšem je určen pro maloformátové zrcadlovky APS-C. Na Photozone ho obsypali hvězdičkami s tou výhradou, že rozsah zoomu je malý na to, aby se objektiv stal standardním objektivem, jako je 24-70. Totéž ovšem platí pro přicházející 24-35, i ten je fakticky pevné – nepevné ohnisko, ale asi ho sotva kdo bude mít nasazené pořád. Leda že by jo.

Takže dodejme, že má 18 členů ve 13 skupinách, 1 člen je FLD, 7 SLD (nízký rozptyl) a dva jsou asférické. Ostří od 28 cm a zvětšení má tedy 0,23x. Autofokus je ultrasonický kruhový motor, ostření je vnitřní, stejně jako zoomování. Bajonet je mosazný, upravený proti oděru a připravený k dlouhodobému intenzivnímu používání. Sigma zavedla před dvěma lety novou službu Mount Conversion Service: kdybyste změnili systém, tedy přešli z těla A na tělo B, tahle služba vám předělá bajonet (plus elektriku plus čipování, děs mě jímá při tom pomyšlení, ale oni jistě vědí, co dělají, když s tím přišli). Výměna se děje v Japonsku, stojí do 200 dolarů plus poštovné. Psalo se o tom tehdy před dvěma lety a nějak to vyšumělo. Přes USV Dock je možné měnit firmware přístroje, což naprosto není tak ztřeštěné, jak by se zdálo na první pohled. A jsme u malého velkého háčku, je to zase obr, 940 g těžký, 88 napříč a 123 mm, průměr pro filtr 82 mm. Sluneční clona je v dodávce.

Podstatné je, že se objektivy vyrábějí v Japonsku a každý kus prošel přísnou výstupní kontrolou, zaměřenou na optické i mechanické vlastnosti. Termín dodávky ani cena zatím nebyly oznámeny.