Nezařazené

Setkání s Lensbaby

Objektivy Lensbaby jsem poprvé uviděl na Photokině v roce 2006 a od té doby po nich pokukuju. Pokukoval jsem, až mi Petr Jedinák svoji sadu půjčil a já mohl pár fotek udělat!
V roce 2004 s tím začal americký fotograf Craig Strong. Spojil uříznutou hadici od vysavače s velkoformátovým objektivem, nechal si to patentovat a v roce 2005 vznikl model Lensbaby 2.0 – to je ten, o kterém je teď řeč. Už se nevyrábí, ale má prakticky totožného nástupce a princip se na něm dá dobře prezentovat.

Objektivy Lensbaby jsem poprvé uviděl na Photokině v roce 2006 a od té doby po nich pokukuju. Pokukoval jsem, až mi Petr Jedinák svoji sadu půjčil a já mohl pár fotek udělat!
V roce 2004 s tím začal americký fotograf Craig Strong. Spojil uříznutou hadici od vysavače s velkoformátovým objektivem, nechal si to patentovat a v roce 2005 vznikl model Lensbaby 2.0 – to je ten, o kterém je teď řeč. Už se nevyrábí, ale má prakticky totožného nástupce a princip se na něm dá dobře prezentovat.Z hadice od vysavače zbylo pružné plastové tělo typu husí krk. Optika je vsazená do osazené snadno dosažitelného prsty. Objektiv má v sobě pevnou planžetovou clonu F5.6. Ostříme přítlakem na osazení, přičemž je možné v určitém rozmezí optickou osu vychylovat. V tom je velká výhoda proti – dejme tomu – objektivům Lomo Petzval, které jsem tu prezentoval, anebo historickým objektivům jako je Helios: tam je (jakž takž) ostrá kresba vždycky uprostřed, kdežto zde můžete (jakž takž) zaostřené centrum posadit mimo středovou oblast. Zde je to na střed:Na další ukázce je naše Nora mimo střed. Tohle bychom s Petzvalem neudělali.Na tento základní modul se dají přišroubovat předsádky, telepředsádka a širokoúhlá. Ta telepředsádka neměla moc velký efekt, ale širokoúhlá příjemně záběr rozšířila. Toto je bez předsádky:Po nasazení předsádky:Tím vyosením prokreslené partie dosáhneme zajímavých efektů.Ale i na této ukázce vidíme určitou ošidnost – přinejmenším tohoto (již nevyráběného) modelu: ten přechod (jakž takž) ostrého a pekelně neostrého je velmi náhlý. I větší série by mohla vypadat únavně, bylo by to na jedno brdo.

Lensbaby dnes nabízí jen v Megapixelu 33 položek. Zde prezentovanému modelu 2.0 odpovídá Lensbaby Spark za 2500 Kč. I k němu jsou předsádky – řada Optic Swap.Vyšší třídu prezentuje Composer Pro Sweet – principiálně jde o totéž, ale místo „hadice od vysavače“ je tu kulový kloub a také příslušenství je širší. Stojí ovšem 9 tisíc. Nabídka Lensbaby je široká, vyrábějí se i tradičněji řešené Lensbaby objektivy bez hadic a bez kloubů.

Shrnutí:
Moje první setkání se systémem Lensbaby na mě zanechalo příjemný dojem. Přirozeně že se s tím nedá fotit pořád, ale pro rozmarné experimentování to vhodné je a nestojí to moc peněz.


Chcete znát názor prodejce, znát aktuální prodejní cenu a vidět nové snímky objektivu Lesbaby Spark?