Nezařazené

Seriál o klonovacím razítku – 3. díl

Seriál uzavřeme malou editační vychytávkou – ukážeme si, jak fungují na klonovacím razítku režimy prolnutí Ztmavit a Zesvětlit. Režimů prolnutí se nebojte, není to žádná kabala! Než si řekneme, oč běží, podívejme se na obrázek – je to příklad, kdy klonovací razítko takto nastavené použiju. Máme tu lesní scenérii, šlo mi o lesky na kapradinách. Jenže mi velmi vadí ty bílé fleky v pozadí. Je to obloha prosvítající mezi větvemi. Mohl bych to samozřejmě vyklonovat celé, jenže by to byl asi nepříjemný tvrdý zásah a přišel bych o ten strom.

Seriál uzavřeme malou editační vychytávkou – ukážeme si, jak fungují na klonovacím razítku režimy prolnutí Ztmavit a Zesvětlit. Režimů prolnutí se nebojte, není to žádná kabala! Než si řekneme, oč běží, podívejme se na obrázek – je to příklad, kdy klonovací razítko takto nastavené použiju. Máme tu lesní scenérii, šlo mi o lesky na kapradinách. Jenže mi velmi vadí ty bílé fleky v pozadí. Je to obloha prosvítající mezi větvemi. Mohl bych to samozřejmě vyklonovat celé, jenže by to byl asi nepříjemný tvrdý zásah a přišel bych o ten strom.Použiju tedy klonovací razítko. Nahoře na liště v Zoneru (ve všech Zonerech) je položka Režim, a implicitně je tam Základní. Tento režim znamená, že co naberu razítkem, to přenesu tak, jak to leží a běží. Všechny ostatní režimy (= režimy prolnutí) nejen přenesou obraz, ale způsobí nějaké vzájemné interakce. Tyhle režimy prolnutí najdeme u štětců a taky ve vrstvách, ale o tom někdy jindy.Pokud jde o klonovací razítko, v Zoneru má smysl režim Ztmavit a režim Zesvětlit. Když nastavím Ztmavit, znamená to, že se do cílové oblasti přenese jen to, co je tmavší než to, co je v cílové oblasti. To co je tmavší se obtiskne tam, kde je to světlejší, ale zůstanou nedotčené tmavší oblasti. Musím volit zdroj velmi světlý, ale s barvou a strukturovaný, a jím pak přemáznu bílé fleky. Tady je vidět ve velkém zvětšení, jak to funguje:No a je to. Kdyby měly být přechody vidět, odstraníme to nástrojem žehlička (ty bílé flíčky jsou ostře ohraničené).Takto nějak to vypadá po aplikaci klonového razítka v režimu Ztmavit:Režim Zesvětlit
Režim Zesvětlit dělá opak než Ztmavit. Používám ho méně často, obvykle k zmírnění- vrásek. Ukážu to na příkladu mého selfíčka, nechci mučit fotky nevinných lidí.Tady je nastavení – volím malý průměr razítka, krytí raději 20%, ono je dobře tam nechat stopu vrásek, jinak to vypadá komicky, rozmazání může být menší, je třeba upravit podle okolností. Vždy je třeba nabírat z blízkého místa – při velkém zvětšení. Tady za zásada nikdy se nenimrat platí dvacetinásobně. Klidně pracujte ve 100% nebo i ve větším zvětšení.Po pravdě řečeno, tento režim Zesvětlit má pro daný případ efekt. nicméně pokud máte Zoner X, tak tam už od loňské zimy je funkce Vyhlazovací štětec a ta dělá s vráskami divy. Zde výsledek funkce Zesvětlit + klonovací razítko, část vlevo editována.Opakuji, Vyhlazovací štětec není klonovací razítko! Pokud bychom zůstali u tématu, tak závěrem jenom zdůrazním a dvakrát podtrhnu, že funkce Ztmavit a Zesvětlit je něco zcela jiného než Ztmavit barvy a Zesvětlit barvy – pozor, neplést si to! Mimochodem, ten lesk na mém vysokém čele, jak ho odstraníme, studente Mazánku, klonovacím razítkem a režimem a) Ztmavit, b) Zesvětlit? „A“ je správně!