Nezařazené

Seminář o kompozici

V neděli jsem vedl v Břežanech (mám tam ateliér a pidiučebnu PC) seminář o kompozici. Možná vás pár detailů zaujme. Je tam moc hezký Keltský park a u něho jezírko s rybičkami. To jezírko vypadalo nějak takto:

V neděli jsem vedl v Břežanech (mám tam ateliér a pidiučebnu PC) seminář o kompozici. Možná vás pár detailů zaujme. Je tam moc hezký Keltský park a u něho jezírko s rybičkami. To jezírko vypadalo nějak takto:


Tohle je zachycená situace jaksi bez ladu a skladu. Vždy je třeba vnímat, co nás zaujalo, jaký motiv nás bije do očí. No, vcelku zajímavý je odraz stromů ve vodě plus odraz docela dramatické oblohy. Pak ovšem je třeba odstranit všechno, co tam nepatří. Určitě ne výřezem! Musíme volit takové stanoviště, odkud – pokud je to možné – vyfotíme to, co se nám líbí – bez ohledu na možnosti dalších úprav. Najdeme vhodné místo, případně si pomůžeme zoomem:


A co takhle zkusit to zvednout? Uřízneme naopak spodek a funguje to docela dobře:


Shrnu poučení – je třeba si ujasnit, CO mě zaujalo a pokusit se odstranit vše, co do obrázku nepatří, tedy, vše co s motivem nesouvisí.
Bylo pošmourné počasí a tak jsem zaměřil pozornost na cvičení na téma linie, tvary a struktury. To jsou významné stavební prvky obrazu. Je to užitečné kompoziční cvičení. Sestavujeme prvky tak, aby hrály dohromady. Je vhodné zvolit jeden jako dominantní, zde je to trám. Linie tu převažuje šikmá, myslíme na pravidlo třetin, tedy na to, že je třeba obraz členit po třetinách, a na to, že je skoro zakázáno lézt doprostřed. Toto je jedna z mnoha možných variant:


Je třeba to opravdu brát jako cvičení, jako když se někdo učí hrát na piáno stupnice. Záleží i na takových detailech, jako že – zde ten trám – nesmí vlézt do okraje obrázku.

Zatímco jsme si hráli s trámy, trochu se vyčasilo a my šli dál do Keltského parku. Vypadá asi takto:


Je to tam hezké, ve skutečnosti. Na fotce, takto vyfocené je to jiné. Chaos, binec v obraze. Takhle to nesmíme nechat. Je třeba vybudovat zdání prostoru, a toho docílíme nejlíp tak, že něco postavíme do popředí. Může to být skoro cokoli, jen aby to bylo výrazné a čitelné. Třeba takto:


Můžeme si dovolit jít hodně blízko, pak se ten markant projeví ještě víc.


V Keltském parku v Dolních Břežanech najdeme takových motivů bezpočet. Zde je to natupo, bez markantu:


Stačíjít stranou dva metry, přiblížit se výraznému prvku a vypadá to úplně jinak.


Ještě odstranit ty hnusné podpery kříže… Ale za to fotka nemůže.