Nezařazené

Samyang Premium MF 85/1.2

To co je u Sigmy řada Art, to zavedl Samyang jako Premium – vysoce kvalitní objektivy za dostupné ceny. Zatím jsou venku dva, nedávno jsem recenzoval 14/2.8 a s touto pětaosmdesátkou jsem vás už taky krátce seznámil, když jsem s ním fotil kytičky. Podívejme se tedy na tento objektiv blíže.

To co je u Sigmy řada Art, to zavedl Samyang jako Premium – vysoce kvalitní objektivy za dostupné ceny. Zatím jsou venku dva, nedávno jsem recenzoval 14/2.8 a s touto pětaosmdesátkou jsem vás už taky krátce seznámil, když jsem s ním fotil kytičky. Podívejme se tedy na tento objektiv blíže.

Jaký je a komu je určen
Je to úctyhodný kus kovu a skla s krásným designem – dnes je v módě to, co zavedl Zeiss, jsou to objektivy s matným povrchem a půvabnými oblými tvary. Uvnitř je deset členů v sedmi skupinách, jeden člen je asférický a dva s nízkým indexem lomu (paprsky o různé vlnové délce se méně od sebe rozcházejí). Čočky jsou opatřeny nejmodernějšími antireflexními vrstvami. Objektiv se ostří ručně, lze ostřit od 80 cm. Macek je to pořádný, váží kilo padesát a měří na délku deset centimetrů. Dodává se s bajonety Canon, Nikon a Sony a lze ho použít jak na plnoformátových přístrojích, tak na tělech s APS-C čipem. Rozumí se, že objektiv je celokovový, přirozeně včetně bajonetu. Prstenec pro ostření je vroubkovaný, nad škálou vzdáleností je další prstenec krytý měkkou černou gumou pro snazší, pohodlnější uchopení. Na škále není vyznačena hloubka ostrosti, to poznamenejme s tím, že hloubka ostrosti věru není to, co bychom od tohoto objektivu čekali. Z kraje do kraje je třeba otočky cca 180 stupňů, tedy půlkruh. Ostří se vnitřně, na povrchu se nic nehýbe. Průměr filtru je 93 mm, tedy neobvyklá míra. Stojí cca 26 tisíc, ale pozor, Samyang vyrábí několik pětaosmdesátek, se světelností F1.4 a odvozeninu 85/1.5 s trochu jinými prstenci, to ovšem není Premium a stojí míň než polovic, tedy něco přes 10 tisíc.



Jak se s ním fotí
Kontakt s tímto objektivem je potěšující. Dobře sedí v ruce a ostření jde zvolna a přesně. Je to ovšem ostření ruční. Problém je v tom, že více méně slušné ostrosti dosáhnete velmi snadno – díky vysoké světelnosti obraz v hledáčku dobře vidíte, na mém Canonu fungovala i kontrolní dioda, takže blikla, když jsem najel do pásma ostrosti, ovšem když je pořádně zaostřeno, obraz je super – a opravdu pořádně zaostříte věru že méně snadno. Tohle je argument pro bezzrcadlovky – z objektivu se mohou radovat majitelé Sony A7, ti mají v elektronickém hledáčku focus peaking a hlavně – mohou si obraz zvětšit a pak ostří zcela pohodově.

Na mé zrcadlovce jsem taky mohl ostřit při zvětšeném zobrazení, ale v režimu přímého náhledu. Tyhle pětaosmdesátky hodně lidí používá i na živou fotografii – pro takové to méně rizikové focení na ulici. To zde nepřichází v úvahu. Hlavní doménou bude jistě portrét, přičemž ne nutně budeme fotit na plnou světelnost. Ta hloubka ostrosti je skutečně velmi malá. Zde je ukázka portrétu, fotila mě moje žena Ljuba Krbová:



Když se ale podíváme pořádně zjistíme, že jedno oko je výrazně ostřejší než to druhé. Poučka praví – ostřete na oko… ale na které?



Tohle je vůbec první můj obrázek pořízený tímto objektivem. Tady byla volba oka jednoduchá.



Když ale porovnáme 100% výřez ze dvou po sobě jdoucích fotek, vidíme, jak nepatrné vzdálenosti dělí ostrou a méně ostrou oblast.



Fotit přírodu na plnou světelnost nemá tímto objektivem valný smysl.



Když si uděláme výřez z kraje, ano – kreslí to, ale i tady je zásadní rozdíl v ostrosti podle toho, jak je objekt vzdálený od fotoaparátu.



Ovšem separační efekt je skvělý – vyčlení ostrost z úplně rozpitého pozadí.



Ale i pak můžeme narazit na otázku, co má být ostré…



Na delší vzdálenost můžeme odložit tyhle starosti od clony F2.8 nahoru:



Ostrost je pak stabilní – a drží se dobře i do maximální clony F16.



Optické vady jsou zde v podstatě nevystopovatelné. Všechny tři ukázky byly pořízeny při plné světelnosti F1.2. Nejdříve vinětace – nezbadatelná.



Soudkovou vadu jsem nečekal a nemračil se, že jsem se nedočkal.



Ani aberace se neprojevila – jde o výřez ze 100% z rohu obrázku:



O optické kvalitě objektivu tedy nemůže být pochyby a v tomto ohledu si Premium proti Artu nezadá.

Shrnutí
Samyang Premium MF 85/1.2 je manuálně ostřený objektiv s extrémním ohniskem a střední ohniskovou vzdáleností. Je určen k uvážlivé, zvláště pak k portrétní fotografii. Je Má špičkovou kresbu – je připraven i pro snímání videa v 8K, a clona zde slouží v podstatě jen k určení hloubky ostrosti, kterou máme plně pod kontrolou. Dobře poslouží zkušenému fotografovi, který jednak využije schopnosti čarovat s clonou, jednak zvládne ruční ostření. Méně odvážnému bych doporučil stejně kvalitní, leč dražší objektiv s podobnými vlastnostmi, Sigmu 85/1.4 DG HSM Art, která ovšem stojí o pět tisíc víc.

Ukázky:

1 2
3 4
5 6
7 8
9 10
11 12
13 14
15 16
17 18


Chcete znát názor prodejce, znát aktuální prodejní cenu a vidět nové snímky objektivu Samyang 85/1.2?