Nezařazené

Samyang 14/2.8 ED AS IF UMC

Ultraširokoúhlý objektiv za rozumnou cenu, co lepšího si může krajinář přát. Tento Samyang rozhodně stojí za pozornost. Ta pozornost je opravdu zapotřebí, protože Samyang je velmi produktivní výrobce a i těch světelných čtrnáctek vyrábí několikatero druhů. To o čem zde bude řeč je objektiv s elektrickými kontakty – objektiv je čipován a komunikuje s AF systémem fotoaparátu, je BEZ clonového kroužku.

Ultraširokoúhlý objektiv za rozumnou cenu, co lepšího si může krajinář přát. Tento Samyang rozhodně stojí za pozornost. Ta pozornost je opravdu zapotřebí, protože Samyang je velmi produktivní výrobce a i těch světelných čtrnáctek vyrábí několikatero druhů. To o čem zde bude řeč je objektiv s elektrickými kontakty – objektiv je čipován a komunikuje s AF systémem fotoaparátu, je BEZ clonového kroužku.Nenechte se zmást, že v katalogových náhledech je zobrazován stejný model, leč s clonovým kroužkem, výkonem je to ale stejný model:V tomto provedení s kontakty a bez kroužku má standardní cenu 14990, verze BEZ kontaktů je levnější a pak zaplatíte 10999.

Jaký je a komu je určen
Začnu netradičně jeho vzhledem: je to krásně vypravený, celokovový včetně bajonetu, s pevnou sluneční clonou. Ta chrání vypouklou přední čočku před nárazem. Na filtry ale musíme zapomenout. V dodávce je standardní zadní krytka a mohutná přední a také pytlíček na ochranu před oděrem. Vyrábí se v mnoha provedeních, počínaje plnoformátovými Canon, Nikon a Sony, ale jde též pro Pentax a MFT Olympus / Panasonic. Nabízí úhel záběru 110 stupňů a ostří od 28 cm. Má dva ED členy, jeden hybdridní asférický a jeden skleněný asférický. Členů je 14 v 10 skupinách. Má nano-vrstvy (to je ta zkratka UMC). Ostří se manuálně, výrazný prstenec krytý měkkou vroubkovanou gumou je jediný ovládací prvek. Na ostřicím prstenci jsou vynesené vzdálenosti, není tu ale stupnice hloubky ostrosti.

Sympatické jsou rozměry a váha. V poslední době jsme nuceni si navyknout na jednokilová monstra a proti těmto objektivům je tahle čtrnáctka drobeček – měřeno od konce clony k bajonetu jsme na 10 cm a průměr – opět té clony – je 87 mm. Příjemné!

Jak se s ním fotilo
Širokoúhlé Samyangy mívají značku nekonečna označená jakousi fajfkou: když jsme na dorazu, NEJSME na nekonečnu, začíná to od té fajfky.Nejbližší další zastávka jsou 3 metry a pak to postupuje až k 28 cm od roviny čipu – jenže to musíme ukroutit nějakých 260 stupňů. Vše zajímavé se tedy odehraje mezi tou trojkou a fajfkou. Na tomto troj-obrázku je zleva zaostření na dorazu, na fajfku nekonečna a na 3 metry – rozdíly jsou minimální, pokud vůbec nějaké, ovšem při F9.0.Teď ale musím už k té kresbě. Je velmi příjemná od F4.0 do nějakých F11, na plnou světelnost je to měkčí a ty dvě vysoké clony jsou horší, zvláště pak F22 je vcelku málo použitelná. To zní jako špatná zpráva, pospíším si tedy s dobrou zprávou. Krajinu fotí na F2.8 málokdo. Když jsme na clon kolem F8.0, je ostré prakticky všechno a nemusíme si s nějakým přesným nastavováním vzdálenosti dělat vrásky. Zkoušel jsem, jak je to s tou fajfkou a nekonečnem – rozdíl je opravdu jen při plné světelnosti, pak už je to vcelku jedno.Objektiv podle očekávání vinětuje – nahoře je při F2.8, dole je to mírnější, clona je F9.0.Za zmínku stojí i dobrá odolnost vůči protisvětlu, jistě je to důsledek těch nanovrstev. Horší je to se soudkovou vadou. To je technická slabina tohoto objektivu. Při krajinářské práci to nebude tak moc vadit, ale při focení architektury je třeba s tím počítat. Přirozeně že je možné vše softwarově do značné míry napravit, ale pak je to na úkor kresby. Jiná věc je, že jít se 14 mm objektivem a plnoformátem fotit domy je také dosti velká opovážlivost – ty kácející se svislé linie nejsou vada, to je vlastnost.Kresba je solidní, od F4.0 velmi slušná. S širokáčem Zeiss se to srovnávat nedá, ale jsme cenově někde úplně jinde. Zde je srovnání kresby v průběhu clon:Chromatická vada je neznatelná a také zkreslení v rozích tu samozřejmě je, ale kolem provozní clony F9.0 je nepodstatné.

Objektivy Samjang si u nás v krátké době získaly dobrou pověst, sám už několik let mám rybí oko pro MFT Olympus a jsem na výsost spokojený. Širokáč 14 mm není pro každodenní chleba, pokud máme plnoformát. Je to objektiv pro ty případy, kdy „Lchcete vyřiknout“. Pro formát APS-C už není tak atraktivní – je to potom ekvivalent 21 mm a efekt je mnohem menší a platíte za něco, co envyužijete. To dvojnásob platí pro MFT Olympus / Panasonic. Pro ně je lepší 10 mm Samyang, ale ono to stojí skoro stejně jako plnoformát… Těžké rozhodování!

Shrnutí
Samyang 14/2.8 ED AS IF UMC je pečlivě vyrobený solidní širokoúhlý objektiv určený převážně pro použití na plnoformátových přístrojích Canon, Nikon, Pentax a Sony, ale je možno ho získat s bajonetem MFT. V pásmu kolem středních clon má velmi uspokojivou kresbu, je však třeba počítat se soudkovou vadou. Ostří se ručně, avšak vzhledem k velké hloubce ostrosti při středních clonách to nedělá žádné mimořádné potíže. Ocenit je třeba velmi příznivý poměr výkonu a ceny.

Ukázky:

1 2
3 4
5 6
7 8
9 10
11 12
13 14
15 16


Chcete znát názor prodejce, znát aktuální prodejní cenu a vidět nové snímky objektivu Samyang 14/2.8?