Nezařazené

Samsung WB250F

Korejský výrobce přišel skoro na den přesně rok po uvedení modelu WB150F, recenzoval jsem ho tu v dubnu. Bude užitečné se podívat na změny, ke kterým za rok došlo.

Korejský výrobce přišel skoro na den přesně rok po uvedení modelu WB150F, recenzoval jsem ho tu v dubnu. Bude užitečné se podívat na změny, ke kterým za rok došlo.


Jde o čtrnáctimegový kompakt s čipem typu 1/ 2,3 palce (6,17 x 4,55), je to však tentokrát CMOS s předním osvitem, nikoli už CCD. Parametricky se čip nemění, citlivost snímání až 3200 ISO, 5 předvoleb pro vyvážení bílé. Objektiv je osmnáctinásobný ultrazoom odpovídající úhlu záběru 24 x 432 mm plus čtyřnásobný digitální zoom. Displej je pevný třípalcový, 460 tisíc bodů TFT LCD. Světelnost je 3.2 až 5.8, ostření na bázi analýzy kontrastu. Zlepšilo se video, je nyní full HD.
V ovládání jsou změny, byť ne zásadní.

Ovládání a menu Přístroj se zapíná tlačítkem na horní stěně. Není moc šikovně umístěné, protože nelze ho zapnout jednoručně: když držíme přístroj v pravé ruce, s ukazovákem na spoušti, museli bychom mít ukazovák teleskopický, což nebejvá. Takže musí zaskočit levá ruka.


Kruhový volič režimů je vpravo nahoře. Hlavní je poloha AUTO, chytrý automat. Sousedí s ním klasický P, tedy program, automat s možností ovlivňování parametrů. Podstatná je úprava expozice a barevnosti, kvůli kompenzaci i WB je nutno jít do menu. Následuje ASM, tedy „kreativní oblast“ s prioritami času a clony, respektive manuální nastavení. To bylo i dřív. Teď následuje oblast zvaná inteligentní. V podstatě jsou to scénické režimy, jako je překrásná tvář (fakticky jde o vyhlazení pleti), krajina, makro, série a zastavená akce – to je v podstatě nastavení na 1/180 sec i ve špatném světle a následné navýšení citlivosti. Je tu i akce „vodopád“, snímek při špatném světle – několikanásobná expozice apod. Následuje “nejlepší tvář“, používá se při focení skupin. Zde je možné vybrat ze skupiny šklebounů nejméně se šklebící jedince a zkombinovat je do více méně snesitelné skupinky, velmi zajímavá aplikace! Pak je v pořadí nabídka rozmanitých filtrů a rámečků. Některé ty filtry jsou vynalézavé a rozhodně i zábavné. U každého je nápověda, ale objeví se na tak krátkou dobu, že nejde přečíst. Na kruhovém voliči je i setup. Zde se dá nastavit, čas, jazyk, ale také konektivita wi-fi a věc která se jmenuje i-launcher. To je komunikační software pro spolupráci foťáku s počítačem. Poslední položka je wi-fi, zde je možné nastavit vše potřebné pro bezdrátovou komunikaci. Model WB150F byl průkopnický, za rok jsme si zvykli, že samsungy dovedou dobře komunikovat. A to dovedou fantasticky. Přijdete do mekáče, zvolíte si wi-fi síť a už posíláte fotky mailem. Loni jsem brečel, že přístroj nemá dotykový displej a že je řehole vypisovat adresy. To teď je vyřešené, takže v podstatě posíláte fotky asi tak jako z mobilu. Na Facebook, Picasu, YouTube a SkyDrive se dostanete přes položku SNS a Cloud. Jednodušší to zatím těžko může být, dokud nebude plnohodnotné hlasové ovládání.


jednoduchá je i komunikace s chytrým telefonem. Tam se na to musí trochu obráceně. Zatímco v prvním případě jsme připojovali foťák k síti na které je připojen PC, tentokrát naopak musíme připojit mobil k foťáku. V nabídce w-fi sítí se objeví kód přístroje. Připojíte se, načež se musí otevřít aplikace Samsung Smart Camera App. Pak už následuje volba fotek a přenos, v případě iPhonu do Camera Roll a odtud můžete směle do celého světa. Šťastnou cestu.

Jak se s ním fotí
Loni jsem jen zdvořile naznačil, že fotky nejsou nic moc a při tom zůstalo. On je to v podstatě takový lepší fotomobil s rozsáhlým 18x zoomem a stojí šest tisíc. Je hodně dotykový a proto je třeba se naučit s ním zacházet. Ten volbami nabitý kruhový volič zprostředkuje vstup, ostatní si vyťukáte na displeji. Samozřejmě lze přes displej ostřit a exponovat. Panoramatické snímky pro čelní stěnu hlavního nádraží s ním nepořídíte, ale radosti na Facebooku si s ním užijete habaděj.

Shrnutí
Samsung WB250F je doladěný model 150F, především doplněný o dotykový displej. To je pro práci s wi-fi zásadní zlepšení. Ke kladům jistě patří ekvivalent 24 mm širokoúhlého konce zoomu. Se skepsí vůči ultradlouhým ohniskům kompaktů jsem se nikdy netajil. Obrazová kvalita odpovídá domácímu určení přístroje. Nečekejte obrazové zázraky, ty vám aparát neposkytne. Je stavěn na zábavu, dobrou náladu a komunikaci. V tom nejspíš nezklame. K jeho sexappealu ale patří i nabídka Samsungu, že ke každému tomuto přístroji v ceně cca 6 tisíc dostanete zdarma fotomobil Galaxy Pocket. A to už stojí za uvažování!

Ukázky:

1 a 2 rozsah zoomu, 14 režim „hračka“ s výraznou vinětací.

1 2
3 4
5 6
7 8
9 10
11 12
13 14



Zjistěte aktuální cenu, dostupnost a také podrobné parametry digitálního fotoaparátu Samsung WB250F.