Nezařazené

Samsung NX300

Na prezentaci v Tančícím domě v Praze dnes Samsung, představí odborné veřejnosti svůj mirrorless NX300. Přístroj je už v prodeji za cca 17 tisíc, nebo dražší v kitu, jeho předchůdce jsem tu recenzoval prakticky všechny, včetně předchozího NX 200. Měl jsem příležitost ho pořádně vyzkoušet o Velikonocích v Římě. Zde jsou výsledky mých zkušeností.

Na prezentaci v Tančícím domě v Praze dnes Samsung, představí odborné veřejnosti svůj mirrorless NX300. Přístroj je už v prodeji za cca 17 tisíc, nebo dražší v kitu, jeho předchůdce jsem tu recenzoval prakticky všechny, včetně předchozího NX 200. Měl jsem příležitost ho pořádně vyzkoušet o Velikonocích v Římě. Zde jsou výsledky mých zkušeností.

Samsung nemohl opomenout segment systémových kompaktů či mirrorlessů, který zejména v Asii nezatížené fotografickou tradicí hrají větší roli než na našem zkostnatělém kontinentu (na př. v Singapuru mají DSLC přístroje 50% trhu). Od začátku se zaměřuje na poučené amatéry a nabízí jim kompaktní přístroje vybavené snímačem APS-C (jako mají zrcadlovky) 23.5 x 15.7 mm . Nabízí dvě vývojové řady, s dvouciferným označením s elektronickým hledáčkem a tříciferným jen s displejem na zadní stěně. Samsung NX300 je tedy Benjamínkem té druhé řady.

Na první pohled neznamená tak velký vývojový skok, jako byl NX100 a NX200, avšak v reálu zde došlo k zásadnímu posunu. Nicméně i ten pohled je jiný, Samsung jde v duchu módy dvboubarevných přístrojů, vršek jiný a polep jiný, já měl polep dokonce hnědý a velmi mu slušel. Zmohutněl mu grip, přístroj se velmi dobře drží.


Přístroj má sice nadále dvacetimegový CMOS, ale procesor je DRIMe IV. To se projevilo jak na rychlosti zpracování, tak i na snížení šumu, takže hranice nejvyššího ISO stoupla na 25600.
Senzor ale není totožný, jakkoli má stejné rozlišení. Má dvojí ostření. Je to vidět na schematickém zobrazení, širší rámec prezentuje oblast analýzy kontrastu, to je tradiční systém AF, kdy přístroj projíždí vzdálenosti, průběžně měří kontrast a nastaví AF systém na tu rovinu, v níž naměřil nejvyšší kontrast. Menší modrý rámeček je oblast, v níž jsou speciální fotodiody uzpůsobené fázové detekci. Systém porovnává světelný paprsek rozdělený na dva a podle posunu vln pozná, kterým směrem mají AF motorky optický člen posunout – proto jsou na schematu ty šipky. Tento hybridní ostřicí systém je momentálně state of art v technice AF v oblasti kompaktů.


Během tří dnů trvající zkoušky jsem se hodně zaměřoval na živou fotografii a přesvědčil jsem se, že spoušť opravdu reagovala bez pociťovatelného zpoždění. Živé fotografii velmi pomůže i rychlé snímání, zde se dosahuje v plném rozlišení 8.6 fps série. Navíc, závěrka dosahuje hraniční rychlosti 1/6000 sec. To jsem ani nezkoušel – pravda, na naši Noru musím mít 1/2000 sec, když je v akci, ale ta běžná 1/4000 zmrazí prakticky jakýkoli pohyb. Ale budiž, NX 300 jde s rychlostí ještě dál a to je jistě vítáno a najde se někdo, kdo to využije.


Nebyl by to Samsung, tedy přední výrobce tabletů a smartfonů, aby nevybavil přístroj výkonnou wifinou. Pozor, zde je duální, tedy vysílá na 2,4 Ghz a 5GHz. Kdyby vám neměla fungovat, může to být tím, že ve výchozím nastavení je 5 Ghz a já k iPhonu potřeboval 2,4 Ghz. Po přepnutí komunikace se samsunží app fungovala bez problémů. Fotky lze sdílet okamžitě po pořízení – jistě to mnoha lidem udělá radost. Já jsem k současné sdílecí mánii skeptický a tvrdím, že ti co radostně sdílejí svého dvouletého Pepíčka na Facebooku se budou moc divit, až Pepa půjde do školy a oni nebudou mít žádnou fotku, protože si ji nevytiskli. Ale to je jiná historie.


Další vylepšení věnoval Samsung ovládání. Displej je teď výklopný a dotykový, čímž ze NX300 dostává oproti NX200 do sféry jinam. Přístroj lze ovládat čtyřcestným voličem, ale také dotykově na AMOLED displeji (úhlopříčka 84 mm – 3,31 palce). Ten čtyřcestný volič s pátým tlačítkem uprostřed nahradil řešení z NX200, kdy kolem voliče byl roller. Znamená to návrat k tlačítkům, návrat k osvědčenému. Nicméně roller posazený kolmo na horní stěnu zůstal, takže k velkému ochuzení nedošlo.


Jak se s ním fotilo
Pro účely testu byl ten pobyt v Římě ideální, protože bylo jak mizerné počasí známé od nás, tak italsky krásné sluníčko – s obrovskými rozdíly v jasech. Měl jsem k disposici jen základní objektiv 18-55, tedy ten nejlevnější. Na stránce Samsungu teď nabízejí osm skel, od širokoúhlé palačinky 16 mm (ekv. 24 mm) po širokorozsahový 18-200 (28-300). Kupodivu tu není zajímavý 3D objektiv 4500 2D/3D – nicméně ho mám k disposici a ještě se k němu vrátím. Ten můj standardní měl i-Function, to je tlačítko, po stisknutí se dostáváme k ovládání funkcí, které je možno navolit. Rozsah 18-55 je dosti omezující, ale v podstatě je to velmi rozumně navržený rozsah a pro běžnou fotografii to absolutně stačí. Tlačítko iFunction je bezva, trochu jsem nadával na přepínání AF-MF – tlačítko je hodně robustní a snadno se mimoděk posune, když se to nejmíň hodí.

Rychlost autofokusu je zcela dostačující. Pravda, je dobře pro rychlé street focení používat hlavně spoušť, dotyk dotykového displeje přece jen jisté zpoždění má. Nicméně volba ostřicího bodu je velmi užitečná. Ale i dotykovou expozici použijeme – při živé fotce s vyklopeným displejem, kdy jsme zejména v hustém davu velmi nenápadní a lze tedy pořizovat i velmi bezprostřední snímky. Schopnost zpracovat vysoké ISO jsem velebil už při NX200. Do hodnoty 1600 se dá chodit naprosto bez problému, ale i vyšší hodnoty jsou dobře použitelné. Pro živou fotku rád používám automatické ISO a prioritu času, kdy 1/500 zajišťuje ostré fotky (ve spolupráci s rychlým autofokusem) i v nižších světelných hladinách.

Shrnutí
Z rodiny NX jsou v běžném prodeji ve výprodeji NX200s objektivem 18-55 , dále pak NX20 s elektronickým hledáčkem, tělo za 13 tisíc a NX300 za 19 taktéž s objektivem 18-55. Ta výprodejová cena NX200 za 12 tisíc (bavíme se o dubnu 2013) bude leckomu vrtat hlavou. To ovšem do té doby, až narazí na prodejní akci Samsungu – v nabídce je kit tělo + záklaďák plus tablet v hodnotě 5 tisíc korun, aby čerstvý majitel si nemusel o sdílení jen nechat zdát. To je, myslím, lákavá a nikoli lacině podbízivá pobídka, přinejmenším nabádající k přemýšlení.

Ukázky:

Obrázky 15 a 16 s vysokým ISO

1 2
3 4
5 6
7 8
9 10
11 12
13 14
15 16Zjistěte aktuální cenu, dostupnost a také podrobné parametry digitálního fotoaparátu Samsung NX300.