Nezařazené

Samsung NX2000

Jde o systémový kompakt s čipem velikosti APS-C a výměnnými objektivy, za deset tisíc tělo s objektivem 20-50 mm, tedy za cenu lepšího kompaktu. To je méně, než stál předchůdce NX 1000 (12 tisíc), ten je ve výprodeji s týmž objektivem za osmičku. Model NX2000 nepřináší mnoho změn. Má týž dvacetimegový čip rozměru APS-C 23,5×15,7 mm (jako mají zrcadlovky) produkující obrázky 5472 x 3648 velké. Prodlužovací faktor ohniska je tedy 1,5x, takže základní objektiv má ekv. rozsahu 30 – 75 mm. Procesor je DRIMe IV. Ostření je na kontrast, na snímači. Maximální citlivost stoupla z 12800 na 25600 ISO.


Pevný displej nyní má 3,7 palců s rozlišením 1,152 tisíc bodů (milion a něco) – vzpomeneme si na tendenci Samsungu vyrábět stále větší a ještě větší mobilní telefony. Displej je dotykový, pevný. Sériové focení má frekvenci 8 oken za vteřinu, sáňky pro blesk jsou pro pidiblesk SEF8A. Video je nadále full HDS 1920×1080 bodů MPEG4. Zápis ale je už na MicroSD karty. Spojením wi-fi byl vybaven už stávající model, nyní je zde i technologie NFC (Near Field Communication ) umožňující přenosy na zařízení blízko sebe. Zvýšena je nejvyšší citlivost na 25600 ISO a to je spolu s lepším displejem (větším a dotykovým) hlavní přednost nového modelu. Změnilo se i záznamové médium – místo standardních SD karet pracuje s modifikací MicroSD. To naznačuje, že se moc nepočítá s vyjímáním karty a čtečkou – jde zde spíš o komunikaci s chytrým telefonem, eventuálně USB přenosem, jak o tom půjde řeč později. Váží 228 g a měří 119 x 65 x 36 mm .


Čip celé řady NX je velký jako mají zrcadlovky, takže lze čekat dobrý až velmi dobrý obrazový výkon. Nicméně tento model tvoří low end, tedy spodek modelové řady NX a nelze tedy čekat stejný obraz jaký získáme přístrojem dejme tomu NX300. Je určen především méně náročným amatérům a lze odhadnout i mladým lidem, kterým nejde na nervy takřka exkluzivní ovládání přes dotykový displej. K přednostem je třeba přičíst i přiložený Lightroom coby bonus – užitečný při vyvolávání RAW snímků.

Ovládání a menu
Mnohé jsem už naznačil jedinou větou. Je to stoprocentní dotykáč a komu takové ovládání vadí, měl by se mu vyhnout – takový NX210 je aktuálně v doprodeji a nabízí plnohodnotné ovládání přes mechanické voliče a tlačítka. Ne snad, že by zde zde nebyla vůbec žádná mechanická ovládání.

Na horní stěně je spoušť sdružená s vypínačem, pak je zde tlačítko Direct Link: jím se zapne wi-fi a z foťáku se stane hot spot, velmi rychle schopný přenášet fotky do smartfonu přes aplikace, jako je smart camera app.. Vpravo pak je kolečko bez jakéhokoli označení: to je přesně ten typ ovládacího prvku, který pokaždé dělá něco jiného. Je to řešení, které můžete buď milovat nebo nenávidět, vyberte si. Na zadní stěně je umístěna pod oporou pro palec spoušť pro video, pod ní tlačítko Home, nahrazující kruhový volič režimů, tudíž má v podstatě stejnou funkci jako to němé kolečko na horní stěně. Tlačítko pro přehrávání je úplně dole a tím jsme dotlačítkovali.

Jak se tedy přístroj ovládá?
Zapnutí je standardní. Posunem kruhového voliče se na displeji objeví nabídka automatický, inteligentní, expert a wi-fi. Totéž si otevřeme tlačítkem Home na zadní stěně, doporučuji spíš toto tlačítko a na kruhový volič zapomenout. Režim Auto je velmi příjemný automatický režim. Přístroj dělá všechno sám. Na displeji se nám ale otevřou další ovládací možnosti. Vlevo dole je to Menu a vpravo dole Fn, tedy funkční menu. Jelikož jde o automatický režim, moc toho tady nenastavíme, v podstatě jen velikost obrazu a režim snímání (jednotlivé obrázky, série, panorama, samospoušť). Na displeji dále uvidíme ikonku pro wi-fi přenos (autoshare) – jde v podstatě o totéž jako je tlačítko Direct Link na horní stěně.


Položka Inteligentní neznamená iA, jak by se dalo čekat – Samsung i na jiných modelech tento název chápe jako zcela prostě nabídku scénických režimů: jako je překrásná tvář (fakticky jde o vyhlazení pleti), krajina, makro, série a zastavená akce – to je v podstatě nastavení na 1/180 sec i ve špatném světle a následné navýšení citlivosti. Je tu i akce „vodopád“, snímek při špatném světle – několikanásobná expozice apod. Následuje “nejlepší tvář“, používá se při focení skupin. Zde je možné vybrat ze skupiny šklebounů nejméně se šklebící jedince a zkombinovat je do více méně snesitelné skupinky, velmi zajímavá aplikace! Poslední v řadě je Kreativní snímek, je to fakticky silná vinětace /(tmavé okraje obrazu).

Třetí možno je Expert. Je to nabídka PASM, klasická čtveřice Program, priorita času / clony a plný manuál a navíc uživatelské nastavení, které má tři pozice. Expoziční parametry, třeba tedy clona v režimu A(aperture) se ovládá tak, že zmáčkneme hranu kolečka na horní stěně kolmo na svislou osu, pak otáčením cloníme. Opětovné úspěšné stisknutí hrany vede k expoziční korekci a zpět. Chce to trochu nacvičit, po zácviku shledáme, že je to docela vtipné minimalistické řešení. Clonit, ale i korigovat lze přes volbu Fn na dotykovém displeji, a co je velmi chytré a příjemné – odsud se dá snadno volba ukládat na pozici v uživatelském menu. Například – vysoké ISO. Přes menu je možné nastavit, co v uživatelském Fn menu chceme mít. To vše je velmi operativní a jak jsem předeslal, ocení to hlavně mladí lidé, kteří se poprvé dotykáče dotkli, ledva vyplivli dudlík. Čtvrtý v pořadí je wi-fi přenos. Je třeba vzít na vědomí, že do tohoto oddílu je dobře jít hned, jakmile si usmyslíme s wifinou pracovat. Pochopitelně je nutné mít na smartfonu instalovanou aplikaci Samsung Smart Camera App, ta je zadarmo ke stažení ve formátu Android jakož iOS. Tato app má tři pod-apps, totiž AutoShare, MobileLink a Remote Viewfinder. Ty se však nedají volit ze smartfonu, před zahájením komunikace si je musíme zvolit na fotoaparátu, zde je i automatické zálohování vyžadující instalaci i-Launcher a AutoBackup. O praktičnosti, neřkuli nezbytnosti této položky vážně pochybuji, nevidím žádnou výhodu v automatickém zálohování. Ake i to je osobní volba, ta možnost tady je a někdo ji může uvítat. AutoShare se zapne, jakmile stiskneme Direct Link. Po spárování s telefonem se automaticky přenášejí nafocené snímky do Camera Roll fotoaparátu. To může být v jistých případech praktické. Nicméně pozor, toto tlačítko lze přenastavit v menu a místo AutoShare lze zvolit jakýkoli jiný mód wi-fi komunikace, včetně přímého přístupu na Facebook. Což je docela hustý když uvážíme, že hot spot je dnes v kdejakém bufetu. Příjemný je MobileLink, zde je možno přenášet fotky z aparátu do mobilu, ale i opačně a lze vybírat, co chceme přenést. Remote Viewfinder je příjemný dálkový ovladač s možností zapnout / vypnout samospoušť a měnit rozlišení obrázku. Tím ale vše nekončí – komunikovat lze i přes wi-fi hot spot. Pak v podstatě posíláte fotky asi tak jako z mobilu. Na Facebook, Picasu, YouTube a SkyDrive se dostanete přes položku SNS a Cloud. Jednodušší to zatím těžko může být, dokud nebude plnohodnotné hlasové ovládání.


Jak vidno, ovládání a menu zde do značné míry splývá a nelze ho oddělit ostrou hranicí. V menu upozorňuji na položku Průvod. snímk. (v anglickém menu Picture Wizard) a Inteligentní filtr, jsou to v podstatě kreativní filtry. Na jeden bych rád upozornil: Prales není žádný prales, ale normální ovládání sytosti, kontrastu a doostření, čili velmi užitečná věcička. Ještě užitečnější je Vlastní 1 až 3, tam si totéž nastavíte v různých variantách. Jak se s ním fotí
Jakmile šla řeč o ovladatelnosti, nelze zapomenout na objektiv 20-50 disponující funkcí iFn. To je tlačítko na boku objektivu. Po stisknutí lze ovládat nejdřív clonu (v režimu A), respektive čas (režim S) a postupné obé (režim M), jakož i ISO a WB. To pak je skvělá pomůcka a je to velký argument pro použití tohoto objektivu.
Je to low end NX řady a podle toho výsledky vypadají. S objektivem 20-50 je aberace dosti výrazná, takže v aktuální době holých stromů to jde docela do fialova.


Ani dynamický rozsah není valný a připomíná spíš výsledek z kompaktu než APS-C snímače – na ukázce jsou tyrkysově označené slité stíny, žlutá je vypálená bílá a modrá ev. červená značí přepaly v modrém, ev. červeném kanálu.


Procento neostrých snímků bylo překvapivě velké. Kitový objektiv 20-50 není stabilizovaný, takže i tato skutečnost se na výsledku možná podepsala. Každopádně je třeba si dát na držení a tisknutí spouště velký pozor.

Shrnutí
Samsung NX2000 je systémový kompakt s velkým čipem a výměnnou optikou. Jeho hlavní síla je v dobře vypracované konektivitě, ať už via chytrý telefon, nebo přes hotspot wi-fi. Po zácviku práce s dotykovou obrazovkou je dobře ovladatelný s tou výhradou, že za ostrého slunce vždy nastávají při práci s displejem problémy. Dotykový displej je velký pokrok oproti předchozímu modelu, této řadě bych pak přál displej výklopný. K řadě NX se dodává mimo jiné i pevný 16 mm objektiv (ekv. 24 mm) a širokorozsahový 18-200 (28 – 300). Zajímavý je i stabilizovaný 18-55 standardní objektiv. No a ke kladům třeba přiřadit i velmi příznivý poměr cena / výkon.

Ukázky:

 

1 2
3 4
5 6
7 8
9 10
11 12
3 14
15 16