Je to nezamýšlená ironie, že publikuji tuto zprávu krátce po recenzi levného kompaktu Samsung PL120. Jde o prestižní kompakt s výměnnými objektivy a velkým snímačem APS-C, osazeným 20,3 miliony efektivních megapixelů. Boj se zrcadlovkami se přiostřuje! Dvoustovka přichází rok po uvedení modelu NX 100, který jsem tu recenzoval loni v prosinci.
Je to nezamýšlená ironie, že publikuji tuto zprávu krátce po recenzi levného kompaktu Samsung PL120. Jde o prestižní kompakt s výměnnými objektivy a velkým snímačem APS-C, osazeným 20,3 miliony efektivních megapixelů. Boj se zrcadlovkami se přiostřuje! Dvoustovka přichází rok po uvedení modelu NX 100, který jsem tu recenzoval loni v prosinci.
Základní situace se od té doby takřka nezměnila – v této kategorii fotoaparátů Olympus a Panasonic vsadily na formát micro 4/3, kdežto Sony v řadě NEX a Samsung v řadě NX vsadily na klasický formát čipu APS-C, velký 23.4 x 15.6 mm . K nim se letos přiřadil Fujifilm modelem X-100, jeho recenzi najdete zde. Bez ohledu na to, že aparáty tohoto typu ještě nedostaly název (mirrorless nepokládám za název, ale za východisko z nouze), jde očividně o nezanedbatelný vývojový trend. V klasické fotografii také byly zrcadlovky a vedle nich špičkové kompakty, toto je tedy vývojová obdoba a je kupodivu, že Canon s Nikonem stojí opodál a baví publikum trousením poznámek o zkoumání vývoje. Ale to je jejich starost, nikoli naše, a v klidu se tedy věnujme novému mirrorlessu (uf!) od Samsungu.
Soudě podle fotografií má NX200 přinejmenším stejně skvělý vzhled, jako Sony NEX7, který jsem v ruce už měl. Jeho tělo je kovové s plastovými doplňky, řešené ve stylu „Retro Modern“. Tělo v sobě skrývá nově vyvinutý snímač s 20,3 efektivních pixelů, který má v sobě integrovaný analog – digitální převodník. Tato integrace by měla vést ke snížení šumu. ISO je v rozsahu 160 až 1280 , video 1080 pixelů na 30 snímků/ sec a sériové snímání je 7 fps, zápis na karty rozměru SD. Tělo má rozměry 117 x 63 x 36mm , váží 220 g, formát JPEG a RAW jsou samozřejmostí. Výstup je USB a HDMI pro přímé propojení s televizorem.
V praxi budeme nejspíš srovnávat tento přístroj s modelem Sony NEX7 a zde vynikne jeden zásadní rozdíl – NEX7 je vybaven vysoce kvalitním elektronickým hledáčkem v levém horním rohu (z pohledu fotografa), kdežto NX200 má jen OLED displej na zadní stěně, nevýklopný, kdežto NEX7 ho má výklopný. Uvidíme, jaký to bude mít ohlas. Naopak výhodou systému NX je možnost užívat s adaptérem objektivy Pentax, a zde je opravdu velká nabídka perfektních skel. Ovládání je klasické, na zadní stěně je speciální tlačítko pro expoziční kompenzaci a ISO, je tu i volitelné tlačítko, na něž půjde nadefinovat WB. Funkcemi uspokojí začátečníka i pokročilého fotografa. Pro tu první kategorii je tu „smart“ automatický režim, kdežto pokročilí fotografové využijí poloautomatické i manuální režim, případně si budou hrát s „magic“ nabídkou „uměleckých filtrů“, jako je vinětace, starý film a podobně. Nechybí tu ani blbinky typu „magic frame“, které ostatně jsou i na zmíněném pidi foťáčku SP120, totiž „magické rámečky“.
Mirrorless přístroje potřebují specifické objektivy a ty nabízí Samsung čtyři, s vyhlídkou na pátý v prosinci. Zajímavý je palačinkový monofokál 16 mm/F2.8. Portrétní objektiv má 85mm ohnisko a světelnost F1.4, ultrazoom 18-200 má rozsah světelnosti 3.5-6.3 a makro má 60 mm na F2.8. V prosinci by se měl objevit objektiv 16-80 /3.5-4.5. To je věru rozumný výběr. Objektivy jsou vybaveny „i-funkcí“, ta umožňuje ovládat rovnou z objektivu šest různých smart filtrů, jakož i digitální zoom. Budoucnost systému hodně závisí na doplnění řady objektivů, zvlášť palčivě tu chybí pořádně širokoúhlé sklo. Předpokládejme také, že přístroj bude mít ošetřený rychlý autofokus a pak ve srovnání se Sony NEX7nastane… souboj Titánů.