Nezařazené

Samsung NX1

Mirrorless Samsung NX1 jsem už krátce představil v referátu z Photokiny, kde na mě udělal výborný dojem. Samsung teď přišel s podrobnou tiskovou zprávoou, obsahující maximum specifikací. K přístroji se vrátím, až bude k disposici k testu.

Mirrorless Samsung NX1 jsem už krátce představil v referátu z Photokiny, kde na mě udělal výborný dojem. Samsung teď přišel s podrobnou tiskovou zprávoou, obsahující maximum specifikací. K přístroji se vrátím, až bude k disposici k testu.

Tisková zpráva
Samsung Electronics představil nový fotoaparát NX1, který v sobě kombinuje špičkový design a nejmodernější technologii. Je výsledkem dlouhodobého úsilí společnosti Samsung vytvořit výjimečně rychlý kompaktní fotoaparát typu CSC. NX1 přináší vynikající kvalitu fotografií a bezkonkurenční použitelnost, nastavuje nový standard pro fotografy kdekoli na světě a skutečnou alternativu k fotoaparátům typu DSLR. Ve své třídě nejlepší kontinuální AF snímání 15FPS, jedinečný Auto Focus (AF) System III s 205 body AF Phase Detection a 28MP APS-C BSI CMOS snímač zajišťující vynikající kvalitu fotografií, všestranné použití a precizní zpracování, nenechá chladným žádného byť klasického fotografa.


Bezkonkurenční rychlost a přesnost
Výkonný a rychlý obrazový procesor DRIMe V posiluje vynikající reprodukci barev a redukuje šum, zatímco výkonné jádro umožňuje vysokorychlostní focení, které profesionálové vyžadují. Tato špičková technologie také podporuje nahrávání videí v kvalitě 4K UHD bez potřeby externího vybavení. Filmaři tak mohou natáčet a následně sdílet své inspirativní příběhy v živých, jasných a širokoúhlých formátech.

Díky novému NX AF (Auto Focus) System III s 205 body AF Phase Detection boří NX1 hranice mezi poloprofesionální fotografií díky své rychlosti, hbitosti a zaměřovacím schopnostem. I když nevšední okamžiky pomíjí velmi rychle, rychlost AF zaměření za 0,055 sekundy umožní jejich zachycení a uchování v bohatých barvách. Kromě toho kontinuální snímání rychlostí 15FPS zajišťuje bezproblémový záznam celých akčních sekvencí.


Wide Phase Detection také znamená, že NX1 umí instinktivně zaznamenat objekty v téměř jakémkoli místě rámečku bez ohledu na jejich umístění. Fotografům se tak naskýtá možnost zachycení těch nejprchavějších okamžiků bez nutnosti opakování záběru. Stačí jim pouze zaměřit a mohou hned fotit extrémní rychlostí. Tato technologie zaujme také video nadšence, kteří mohou tuto funkci využít během natáčení videa a proloží tak klasický film sérií strnulých fotografických záběrů téže akce.

Další body na žebříčku oblíbenosti získává NX1 za inteligentní funkci Samsung Auto Shot (SAS), která opravdu automaticky fotí v ten správný okamžik. Díky novému procesoru DRIMe V pokročilý hardwarový algoritmus rozpozná rychlý pohyb a v ten okamžik spustí závěrku. I s rychlou závěrkou a s režimem vysokorychlostního snímání může být obtížné zachytit jedinečný okamžik, např. když hráč baseballu odpálí míček. SAS jej přesně vystihne a výsledkem je dokonalé zachycení těch nejlepších momentů.

Zachytí i dříve nemožné
NX1 je vybavena novým 28MP APS-C CMOS snímačem, jehož strukturu Back Side Illumination (BSI) tvoří mikročočky. V porovnání s konvenčními CMOS senzory minimalizuje BSI šum efektivněji tím, že udržuje cestu mezi čočkou a snímačem čistou, a tak se skrz ni může světlo lépe dostat ke každému pixelu bez snižování kvality signálu. V důsledku této inovace již uživatelé NX1 nemusí nikdy slevovat ze svých představ dokonalé fotografie, a to ani za zhoršených světelných podmínek. Vynikající kvalita fotografie a ohromující výsledky jsou zaručeny v jakémkoli režimu a při focení jakéhokoli předmětu. Samsung NX1 podporuje přirozené ISO 100-25600 a rozšířené ISO až do 51200, díky tomu lze vyfotit skvěle exponované snímky s nižším množstvím šumu i v zešeřeném prostředí. Navíc nová technologie speciálně navržena pro NX1 dokáže účinně snížit i množství pouhým okem neviditelného šumu. Tato technologie funguje tak, že rozlišuje jednotlivé zobrazovací plochy, jako jsou hrany, textury, nebo nebe, a inteligentně uplatňuje různé typy redukce šumu na jednotlivé části. Tato metoda zachovává detaily bez změkčení tak, jak je běžné u ostatních světových technologií na redukci šumu.


NX1 podporuje nahrávání videa ve 4K i Ultra HD (UHD) rozlišení a poskytuje tak flexibilitu a výběr pro jejich tvůrce. UHD nabízí čtyřikrát vyšší rozlišení než Full HD, což pozná každý divák při sledování působivých videí pořízených fotoaparátem NX1. Vestavěný HEVC kodek (H.265) a nejpokročilejší dostupná kompresní technologie umožňují efektivní uchovávání videoklipů tím, že jejich velikost zmenší až o polovinu v porovnání s H.264, aniž by to mělo jakýkoliv vliv na kvalitu záznamu. Všechny soubory jsou pohodlně uloženy na SD kartě, takže externí 4K rekordér není potřeba. Požadavky postprodukce také nebyly zanedbávány a uživatelé mají k dispozici konverzní software pro úpravu 4K záběrů.

Klasický design a extrémní užitek Vysoce odolné tělo fotoaparátu je vyrobeno ze slitiny magnézia. Je robustní a velmi odolné, přesně takové, na jaké jsou fotografové zvyklí. Ergonomicky tvarovaný NX1 disponuje speciálně vytvarovanou rukojetí, která umožňuje pevný úchop při focení. Pro zájemce je k dispozici příslušenství Vertical Grip (prodáváno samostatně), které umožňuje využít větší baterii a snadnější focení na výšku i na šířku. Vysoká kvalita zpracování NX1 je ještě podpořena odolností vůči prachu a stříkající vodě včetně gumového těsnění kolem všech tlačítek. Všechny tyto vlastnosti umožní fotografům zachytit všechny inspirující momenty bez ohledu na venkovní podmínky.

Elektronický hledáček (EVF), XGA OLED displej s 2,36 miliony bodů, nabízí uživatelům extrémně živý obraz a skvělý výhled na aktuální kompozici snímku. DRIMe V obrazový procesor zkracuje prodlevu mezi reálnou událostí a jejím zobrazením na displeji na pouhých 0.005 sekundy, a tak hledáček EVF zobrazuje snímané scény téměř v reálném čase bez zpoždění.

Třípalcový FVGA Super AMOLED displej s dotykovým ovládáním je skvěle osvětlený a má přirozený vzhled. Jako jediný CSC fotoaparát má NX1 horní LCD panel s UI synchronizovaným rozhraním, kde jsou jasně zobrazeny pokročilé funkce fotoaparátu od WB, pohonu a stavu baterie, takže přístroj lze snadno a rychle ovládat.

Špičková konektivita
NX1 je vybaven možností komunikace skrze Wi-Fi a díky tomu nabízí nejrychlejší a nepokročilejší dostupnou konektivitu, s níž mohou uživatelé sledovat 4K filmy na UHD televizorech prostřednictvím bezdrátového streamingu. Díky mimořádné přenosové rychlosti lze posílat velké fotografie a Full HD videa rychle a bez zdržení. NX1 je také první CSC fotoaparát na světě vybavený technologií Bluetooth, což je v souladu s filozofií zařízení Smart Camera. Uživatelé se mohou vždy jednoduše propojit a sdílet obsah se smartphony a tablety.

Nové všestranné objektivy NX
Řada objektivů NX se rozšiřuje o nový typ špičkových profesionálních objektivů 50-150mm 2.8 S ED OIS. Objektiv nabízí světelnost F2.8 v celém rozsahu ohniskové vzdálenosti 77-231mm (35mm ekvivalent). Díky tomu je tato víceúčelová řada objektivů s označením S vhodná pro mnoho různých scénářů včetně sportu, divoké přírody a portrétní fotografie. Další vlastnosti včetně stabilizačního systému Advanced Multi-Axis Optical Image Stabilization (OIS) s až o 4,5 kroky (ve střední řadě, pod standardy CIPA), Samsung Ultra Precise Stepping Motor (UPSM) a odolnosti vůči prachu a stříkající vodě nabízí Samsung Hyper Shield (SHS). Více informací naleznete na www.samsungmobilepress.com. Oficiální video můžete shlédnout zde: www.youtube.com/samsungcamera Technické specifikace NX1