Nezařazené

Samsung NX1 na Photokině

Donedávna byl model NX 30 vlajkovou lodí, tak tohle příchodem NX 1 skončilo. Je to jeden ze šampionů letošní Photokiny a i na první osahání budí ten nejlepší dojem. Je to mirrorless s osmadvacetimegovým čipem APS-C, který je první vůbec s technologií předního osvitu: po sobě shora jdou čočky, filtry RGB, fotodiody a až vespod jsou obslužné obvody, tudíž na fotodiody se dostane více světla. Doposud byly BSI snímače nejvíce jednopalcové a ty mají třetinovou plochu než APS-C. 205 zaostřovacích bodů je rozeseto na 90% plochy (toho nemohou zrcadlovky z technických důvodů dosáhnout). Snímač je hybridní, s diodami pro fázovou detekci. Sériové focení s autofokusem dosahuje frekvenci 15 fps. Video je 4K, jak pro záznam na kartu, tak ve vyšší kvalitě přes HDMI k zápisu na externí médium. ¨


Tělo přístroje vyhlížejícího jako zrcadlovka je z hořčíkové slitiny, utěsněné proti vlhkosti a prachu. Displej je třípalcový dotykový AMOLED, elektronický hledáček je 2,4 megový AMOLED. Na horní stěně je stavový displej, uvnitř je wi-fi i Bluetooth. Už asi nepřekvapí, že USB je třídy 3.0. Stánku Samsungu v hale 5.2 tento model právem vévodí.


Málokdy ve mně vyvolal první dotyk takové nadšení. Přístroj skutečně bleskově ostří a jeho sériové focení 15 fps je skutečně rachot. Hledáček je naprosto skvělý, nemáme tu žádné nepříjemné pocity z nějakého mrkání nebo blikání. Je to jasný klidný obraz, můžeme do něho pochopitelně promítnout vše, co chceme vidět a o nastavení přístroje vědět.


 


Rozhodně se zrodila těžká váha, která bude klasickým DSLR s čipem APS-C drsně šlapat na paty. Jediné co mě nepřesvědčilo – nejen u tohoto přístroje – je sledovací AF. Měli tamroztomilou prezentaci, je to vidět na fotce, panáček jezdil sem a tam a AF bod ho sledoval. Ale stačilo to vzít do ruky a už se to nepodařilo nastavit, aby AF fungoval tak jak má. Ale pokud NX1 fakt doostří pohyb při 15 fps, toto je nepodstatná drobnost.