Nezařazené

Samsung NX Mini

Novou řadu mirrorless přístrojů zahájil Samsung tímto modelem, který je v současnosti nejmenší a nejlehčí přístroj s výměnnou optikou. Bude mít specifické objektivy, ale díky redukci bude možno používat i stávající NX objektivy. Přístroj má CMOS čip s předním osvitem, s 21 miliony fotodiod. Je palcový (13.2 x 8.8 mm, jako má na př. mirrorless řada Nikon 1) s RGB filtry. Citlivost má rozsah od 160 do 12800, s rozšířením 25600, formáty jsou JPEG ve třech stupních komprese a RAW. Přístroj má třípalcový dotykový displej, výklopný až do extrému 180 stupňů pro focení na dlouhou ruku, rozlišení 460 tisíc pixelů. Hledáček zde není, zato je velký rozsah časů od 30 sec do 1/16000.


Režimy snímání jsou automatické, priorita času a clony a plný manuál. Ve scénických režimech je i malování světlem. Přístroj nemá vestavěný blesk, má speciální aktivní sáňky pro externí blesk, synchronizační čas je 1/200 sec. Sériové focení má frekvenci 6 fps, samospoušť lze nastavit od 2 do neobvyklých 30 sec. Video s mono zvukem je ve formátech MPEG-4, H.264 s rozlišením HD 1920 / 30 fps. Snímky zapisuje na karty micro SD. Jak se dalo čekat od Samsungu má wi-fi i NFC, přičemž lze komunikovat až se čtyřmi zařízeními současně prostřednictvím Group Share. Ze smartfonu lze přístroj ovládat a v režimu Baby Monitor umí hlídat miminka (reaguje na zvuk). Objektivy mají bajonet NX-M a při faktoru 2,7 x jsou zatím k disposici nebo oznámené pro blízkou budoucnost tři. Je to 9 mm pevné ohnisko, v základním kitu to bude 9-27 (přibližně 24 x 70 mm kinofilmový přístroj) a čeká se vysoko světelný 17/1.8 (cca 24 mm ekv.). Přes adaptér (ED-MA4NXM lze použít kterýkoli z existujících patnácti NX objektivů.


Přístroj je bezesporu zajímavý svými malými rozměry a vahou, flexibilita dotykového displeje je pozoruhodná. Pochybnost budí snad jen to vysoké rozlišení na jednopalcovém čipu. Kdyby měl „jen“ 16 mega, asi by se to příznivě projevilo nižší úrovní šumu. Ale to je spekulace, přístroj má 21 mega a jeho šum budeme muset prověřit.