Nezařazené

Samsung NX 30

Samsung už má ve světě fotografie pevné místo. V oboru komunikace se smartfony nemá rovného a podává vynikající výsledky i v malých přístrojích, i ve vážně míněných mirrorlessech, systémových kompaktech. Model NX 30 je momentálně jeho vlajková loď. Jeho koncept je už pevně daný. Dvouciferné en-iksy mají vestavěný elektronický hledáček, tříciferné odkazují jen na displej. Jde tedy v tomto případě o přístroj na první pohled od APS-C zrcadlovky těžko rozeznatelný, jak tvarem, velikostí i váhou.

Samsung už má ve světě fotografie pevné místo. V oboru komunikace se smartfony nemá rovného a podává vynikající výsledky i v malých přístrojích, i ve vážně míněných mirrorlessech, systémových kompaktech. Model NX 30 je momentálně jeho vlajková loď. Jeho koncept je už pevně daný. Dvouciferné en-iksy mají vestavěný elektronický hledáček, tříciferné odkazují jen na displej. Jde tedy v tomto případě o přístroj na první pohled od APS-C zrcadlovky těžko rozeznatelný, jak tvarem, velikostí i váhou.

Jaký je a komu je určen
Čip je dvacetimegový, ISO dosahuje dnes obvyklých 25600 a sériové focení dosahuje 9 oken za vteřinu. To je výhoda mirrorlessů – není tu pohyblivé zrcátko, takže s vysokými frekvencemi nejsou problémy. Procesor je DRIMeV IV Čip je hybridní. Obsahuje 123 senzorů vyhodnocující fázový posun a 237 ostřicích bodů na bázi analýzy kontrastu. Prodlužovací faktor pro použité objektivy je 1,5x, jsou k němu potřeba objektivy s bajonetem NX.


Video je 1080 bodů při 60 fps, MPEG-4 a H.264, video má k disposici konektor pro externí snímání zvuku, a těší se jak optické, tak digitální stabilizaci. K disposici je i vstup pro mikrofon. Nebyl by to Samsung, aby neměl wi-fi, včetně NFC (spojení přiložením k NFC zařízení, typicky k androidímu mobilu). Přirozeně že ho tudíž lze dálkově ovládat, ale v nabídce je i „hlídání dětí“ – tedy dohlédací kamera… Zrodil se další velký bratr, příště koukejte, až budete na návštěvě u sousedky, jestli se na polici neválí foťák. Zapisuje na karty SD rodiny, měří 127×95.5×58.4mm a váží bez baterky 342g. Baterka se nabíjí přes USB rovnou do těla přístroje, velmi nešikovné pro toho, kdo chce mít zálohu v dalším akumulátoru. Samsung vyrábí nabíječku ED-BC3NX01 a rychlonabíječku ED-QBC1NX01, ale k použitému aku se nehodí.

Přístroj vypadá jako zrcadlovka, chová se tak (do jisté míry) a slouží k týmž účelům.
Je určen k náročnějšímu fotografování a využije ho poučený fotograf. Je k němu nabídka výměnných objektivů, v tom se shoduje se zrcadlovkami. Elektronický hledáček s vysokým rozlišením podává informaci o nastavení přístroje a lze v něm samozřejmě vidět výsledek, to je něco, co zrcadlovky mít nemohou, pokud nepřejdou na hybridní hledáčky. Navíc je ten elektronický hledáček výklopný, já to mám rád a používám to. Displej AMOLED s rozlišením jednoho mega je výklopný a dotykový, to je vymoženost, kterou vidíme ve světě DSLR jen zřídka. Navíc je displej velmi kvalitní. Podstatná je i rychlost, jak rychlost ostření tak rychlost snímání. V základní sadě s objektivem 18-55/3.5-5.6 stojí necelých 27 tisíc. Zrcadlovka obdobného výkonu by stála o pět, spíš o deset tisíc víc.

Ovládání a menu
Přístroj se zapíná páčkou u spouště, snadno ji nahmátnete, aniž hrozí samovolné spuštění. Na horní stěně pak je kruhový volič s režimy PASM, tedy program, priority času a clony a plný manuál. Dále je tu obyčejná automatika, wi-fi, inteligentní „smart“ automatika, to je v podstatě ruční volba scénických režimů, jenom se to jinak jmenuje, a specialita domu, priorita objektivu. Objektiv má na levé straně tlačítko, které v tomto režimu přepíná mezi režimy i-depth (jde o změnu clony a tudíž hloubky ostrosti, je to pro laiky), pak je tu ovládání kontrastu (opravdu je to ovládání kontrastu, jakkoli to může vypadat divně) a třetí nabídka je digitální zoom: vše se ovládá rollerem na horní stěně. Pak zde zbývají dvě pozice pro uživatelské nastavení C1 a C2. Vpravo od kruhového voliče je mechanické přepínání režimu pohonu, tedy: jednotlivé snímky, série, samospoušť a bracketing.


Dvě poznámky.
To tlačítko na objektivu je specialita Samsungu a je to jedna z těch věcí, které generují výhody mirrorlessu oproti DSLR. V jiném režimu než priorita objektivu (ten je fakt pro lamy) je to velmi rychlý přístup k cloně, ISO, korekci expozice, nastavení bílé a konečně i k tomu digitálnímu zoomu, což je fakticky výřez, takže nedegraduje obraz, jen zmenšuje rozlišení – ale při 20 mega je tu obrovská rezerva. To je velice příjemné a užitečné, výhradu mám jen vůči ergonomii, do tlačítko je trochu nešikovně posazené, ale lze si zvyknout.
Druhá poznámka k uživatelským nastavením – velmi snadno se tu nadefinuje, zdali má jít o prioritu clony, času, program nebo manuál; velmi, velmi užitečné!

Na zadní stěně je nahoře tlačítko spouště videa, doleji je korekce expozice – po stisku ji nastavujeme rollerem na horní stěně. Níže je uzávěr ostření, menu a Fn tlačítko nad čtyřcestným voličem. Fn je funkční menu, velmi rozumné, s málo položkami, všechny jsou důležité a snadno pochopitelné, k těm méně snadno patří “průvodce snímky“, ikonka kapátko. Jsou to v podstatě kreativní filtry, příjemné jsou tři pozice pro vlastní. Dostaneme se k nim od defaultního „žádný“ směrem doleva a tam lze nastavit doostření, kontrast či sytost snímku.

Kolem čtyřcestného voliče je zadní roller, ten v základním nastavení v manuálním režimu ovládá clonu a horní roller čas. Na pozice voliče jsou navolené funkce, nahoru je to režim displeje, vlevo nastavení bílé, vpravo nastavení autofokusu a dole je ISO. Pokud jde o autofokus, „sekvenční automatické ostření“ je kontinuální autofokus. Přehledné, velmi funkční. Dole je prohlížení a mazání snímků.

Menu je velmi jednoduché a přehledné, se čtyřmi oddíly, foto, video, a dva setupy, ikonka panáčka a ozubeného kolečka. V „panáčkovi“ se nastavuje, co všechno lze ovládat prstencem na objektivu. Defaultně je tam clona a korekce expozice, lze ještě ISO a WB. Dále je zajímavé „přiřazení tlačítka“. Zde je možno nastavit manuální nastavení bílé, to je velmi užitečná funkce! Zde se nastaví kroky změny ISO, defaultně je to po celých EV, lépe je nastavit po třetinách. Půvabný je překlad nastavení šumu, jsou tam možnosti normální, potichu a hlasitě. Redukce šumu dlouhé expozice je „dlouhodobá redukce“, taky milé, ale hlasitý šum hned tak něco nepřekoná. Rozsáhlé a podrobné je tu nastavení bracketingu (postupné expozice s různou hodnotou), doporučuji věnovat pozornost s manuálem u ruky. V oddílu Panáček je i ruční doostřování DMF, ne moc použitelné. V panáčkovi se musí zapnout dotykové ovládání. Pak ovšem ho lze vypnout zase dotykem na displeji. V oddílu Nastavení (ozubené kolečko) lze nastavit dobu náhledu, vypínání displeje apod., ale také lze vypnout nápovědu.

Jak se s ním fotí
Přístroj jsem zkoušel s kvalitním základním objektivem Samsung 16-50/2.0-2.8. V tom je trochu háček, protože sám objektiv stojí 33 tisíc a bývá ošemetné, když je objektiv dražší než tělo. To že má minimální optické vady se dá jaksi předpokládat, na ukázkách je neznatelná aberace v rohu i vinětace při cloně F2.0.


 


Ostří i při plné světelnosti:


Velmi dobrá je i jeho optická stabilizace, snímáno osminou při ohnisku 50 (ekv. 75), použitelné jsou prakticky všechny:


Pokud jde o šum, to už je záležitost čistě těla přístroje. Přístroj si vede velmi dobře, jistě na vyšší příčce toho, co dnes dovedou APS-C aparáty. Lze nastavit stupně odšumění. Na ukázkách je odšumění Normal.:


Myslím ale, že je zbytečné se trápit vyšším odšuměním, které vede k nepřirozenému rozmydlení snímku. Na obrázku je „tiché“ a „hlasité“, přičemž to tiché, tedy nízké odšumění, při 4000 ISO vypadá velmi dobře:


I pak je odšuměný, o čemž se přesvědčíme, když si jeho RAW originál otevřeme v Camera Raw:


Nic nebrání ho odšumět ručně a výsledek je očividný – podotýkám, že jde o 4000 ISO:


V kategorii prosíťovaných přístrojů dostal tento model letos cenu EISA, to je vysoké prestižní ocenění, o to cennější, že dostal i ocenění TIPA s stříbrnou na Dpreview.

Shrnutí
Samsung NX30 je špičkový mirrorless s čipem zrcadlovkového APS-C formátu. Výrobce nabízí jedenáct objektivů, od dalších výrobců a s barevnými variantami jsem jich napočítal 54. Je výtečně ovladatelný a obrazově i rychlostí provozu plně na výši. Mimořádně si cením výklopného hledáčku s vysokým rozlišením a výklopného dotykového displeje. Jediné co je na pováženou a týká se to celé modelové řady, je velikost a váha. Zde neplatí, že výhoda mirrorlessu je miniaturnost a nenápadnost. Vypadá to jako zrcadlovka a chová se tak. Uživatele přesvědčí, jen když se bude líp chovat – a zde je přednost opravdu hlavně v elektronickém hledáčku a vysokorychlostním snímání. V úvahu je třeba vzít i tichost provozu, ta je na mirrorlessu pochopitelně další klad, spolu sdůmyslným provázáním k sítím via wi-fi.

Ukázky:

1 – 2 rozsah zoomu, 11vyrovnání s bleskem, 12 vysoký kontrast bez navýšení dynamického rozsahu, 13 s navýšením, 14 ři ISO 1600.

1 2
3 4
5 6
7 8
9 10
11 12
13 14
15 16


Zjistěte aktuální cenu, dostupnost a také podrobné parametry digitálního fotoaparátu Samsung NX30.