Nezařazené

Samsung NX 1

Tento fotoaparát, který byl jednou z hvězd Photokiny, jsem představil už v referátu z kolínského bienále, jednak tiskovou zprávou Samsungu. Je to nejvýkonnější systémový kompakt současné doby a troufnu si tvrdit, že nastavuje nový standard.

Tento fotoaparát, který byl jednou z hvězd Photokiny, jsem představil už v referátu z kolínského bienále, jednak tiskovou zprávou Samsungu. Je to nejvýkonnější systémový kompakt současné doby a troufnu si tvrdit, že nastavuje nový standard.

Jaký je a komu je určen
Pod pojmem systémový kompakt se rozumí mirrorless, tedy přístroj s výměnnou optikou a bez pohyblivého zrcátka, tedy nikoli – zrcadlovka. Za hlavní výhodu se uvádí malé rozměry a váha. Obvykle to platí, bezesporu pro Pentaxy a MFT třídu vedenou Olympusem a Panasonicem a samozřejmě i Nikonem, který má též svůj vlastní standard a vsadil na miniaturizaci. Firmy Fujifilm. Samsung a Sony vsadily na formát APS-C (Sony dokonce v jedné řadě A vsadil na full frame 24×36 mm), tedy na formát, jaký se používá v amatérských zrcadlovkách i v některých profi přístrojích. Obrazová kvalita by tedy měla být větší než jakou poskytnou menší formáty snímačů,zvláště pak za složitých světelných podmínek s užitím vyššího ISO. Pak ovšem jsou rozměry srovnatelné se zrcadlovkami. Když tedy srovnán tohoto Samsunga s konkurenčními zrcadlovkami Canon 7D Mk II a Nikon D7100, vychází sice lehčí, 550 g oproti 765 g Nikon a 910g Canon, ale rozměrově ne o moc: 139x102x66 oproti 136x107x76 mm Nikon a 149x112x78 Canon.

Pro test jsem měl objektiv 16-50/2.8 a ten sám o sobě je pěkný macek, takže jsem pocitově třímal pořádnou zrcadlovku. V rozměrech a váze tedy velká výhoda není. Aby takový přístroj měl smysl, musí nabídnout víc než umí zrcadlovka.

Rychlost, to je hlavní deviza. Inzerovaných 15 oken za vteřinu je teoretická frekvence za ideálních podmínek, nicméně i v praxi se dostaneme na deset a více oken a to je rychlost nedosažitelná na zrcadlovce této cenové třídy (cena v korunách je dosud neznámá v prosinci 2014, v BH Photovideu je to 1500 dolarů bez daně). K tomu musí přispět i autofokus. Ten je zde hybridní, jak na kontrast, tak na fázovou detekci. Má Auto Focus (AF) System III s 205 body AF Phase Detection. Body kryjí 94 -98% plochy (šířka x výška). Elektronický hledáček s 2360 body má větší a jasnější obraz než full frame zrcadlovek, o APS-C zrcadlovce vůbec nemluvě. Velikost obrazu v hledáčku, to je málo zdůrazňovaný argument, po mém soudu velmi důležitý. Zde je v hledáčku jasný obraz, i při vysokorychlostní frekvenci je motiv pořád vidět – do hledáčku si lze promítnout menu a volitelně vše co potřebujeme ke kontrole nastavení obrazu. Když bychom pak srovnávali parametry, nemá zrcadlovka oproti takto vybavenému přístroji žádnou výhodu.

Koncept DSLR dnes drží hlavně tři tradiční výrobci, Canon, Nikon a Pentax, částečně pak Sony. Ti mohou nabídnout v oblasti APS-C (DX) přístrojů hlavně výběr optiky. Samsung má pro NX třídu výběr zoomových i pevných objektivů s nejdelším ohniskem 200 mm. Delší sklo k němu není. To je velký hendikep, protože ultrarychlý fotoaparát, jímž Samsung NX1 bezpochyby je, by si zasloužil pro sportovní a přírodní fotografii aspoň třístovku, lépe půlmetr. Samsung zavedl prémiovou řadu S a nabízí v ní zatím dva špičkové objektivy, zmíněný 16-50/2,0-2,8 a 50-200/2.8, první je za 33 tisíc, cena druhého zatím není známa.

Přístroj je na první pohled od zrcadlovky nerozeznatelný. Má tělo z hořčíkové slitiny s odolností vůči prachu a vodě. Elektronický hledáček je chráněný dobře tvarovanou očnicí. Displej Super AMOLED je vyklápěcí a dotykový, vyklápěcí v jedné ose, nikoli tedy přetáčecí – pokud někdo nefotí převážně na výšku, je to pohodlnější a rychlejší řešení. Přístroj má vestavěný blesk, schopný řídit externí blesky, a konektivitu bluetooth i wifi. Za zmínku stojí přístup k slotu na SD kartu z boku – to je vždy znamení vyšší třídy fotoaparátu. Ocení to ten, kdo fotí ze stativu.

Snímač je BSI-CMOS 23,5 x 15,7mm, tedy snímač s předním osvitem, bez anti-aliasového filtru, s obrovským rozlišením 28.2 megapixelů. Ve třídě APS-C se BSI-CMOS objevuje poprvé. ISO má rozsah 100 až 25600, v rozšíření 51200, rozsah časů od 30 sec do 1/8000. Procesor je čtyřjádrový DRIMe 5. Snímky ukládá v JPEG a RAW.
Baterka je BP1900, vydrží 500 fotek, váhu a rozměry jsem už uvedl.

Je to přístroj budoucnosti, zrcadlovky APS-C budou mít vůči takovému konceptu čím dál horší pozici, protože nemají moc prostoru, kam se rozvíjet. Rychlý, skvěle pohotový, tichý a přesný, to jsou funkční charakteristiky tohoto přístroje. Standardní zrcadlovka vypadá vedle něho jako nějaké hrkadlo ze starých časů.

Ovládání a menu
Přístroj se zapíná páčkou u spouště, nejlepší a nejpohodlnější řešení. Vedle spouště je spoušť videa a tlačítko aktivující korekci expozice, za ním je přední roller.


Na horní stěně je vlevo od hledáčku vtipně řešený ovladač, který mechanicky přepíná samospoušť, sérii a singl focení. Na něm jsou čtyři tlačítka pro ovládání ISO, nastavení bílé, nastavení autofokusu a měření expozice. Prosté, efektivní, leč vyžaduje to práci obou rukou. Na druhé straně je kruhový volič s obvyklými volbami PASM (program, priorita clony a času a ruční nastavení, dále dvě pozice pro uživatelské nastavení a volba pro plný automat s předvolené scény. Na zadní stěně toho je méně než bývá zvykem. Vlevo nahoře je volba zobrazování elektronický hledáček – displej, vpravo aktivace wifiny. Pod hranou je zadní roller a na rožku uzávěr expozice. Pod rollerem je aktivace autofokusu (obvykle to bývá jedno tlačítko a zde je to rozumně odděleno), pak je dvojice menu a funkční Fn menu. Čtyřcestný volič má potvrzovací tlačítko uprostřed a strany doleva a doprava lze nastavit podle libosti. Tlačítka pro přehrávání a mazání hovoří sama za sebe.


Menu má čtyři oddíly, foto, video, individuální přizpůsobení a setup. Ve fotomenu nejsou žádné léčky, doporučuji zapnout inteligentní dynamický rozsah, trošku to srovnává rozdíly velmi kontrastních scén. V třetím oddílu je několik důležitých položek. Především je to Vlastní režim, tedy individuální konfigurace, kterou lze uložit pod zvoleným jménem.

V další položce nastavujeme rozšíření ISO a nastavujeme, až kam má režim AUTO jít, defaultně je to 6400 ISO. Pobavíte se v oddílu Redukce šumu, kde se počítá s redukcí hlasitě a potichu, roztomilé „ztraceno v překladu“ jsem zachytil už v modelu NX30. Jde pochopitelně o sílu redukce, nesahal bych na to, i v režimu normálně je to redukováno možná až moc.

Dále je zde možno navolit, co chcete mít v Fn menu. Ono moc potřebné není, všechno je přístupné zvenčí. V oddílu Přiřazení tlačítka lze osadit podle sebe ovládací prvky. Pod názvem Ovládací volič rozumějme roller a zde se dá nastavit, co má přední a zadní roller dělat.

Jak se s ním fotí
Pocitově je to skvěle vybavená zrcadlovka. K disposici jsem měl špičkový 16-50/(2.8 objektiv, týž jako jsem měl při nedávné recenzi NEX30. Ten je hodně velký a těžký (662 g), kreslí výtečně, horší je to s jeho chováním v protisvětle.
Startuje okamžitě. Pokud jde o autofokus, výtečně se choval i ve velmi špatných podmínkách, když jsem fotil noční záběry v mlze v naší vesnici – a někdy zase podivně zaváhal. Norský test, tedy focení pejska Nory, eventuálně jejího alter ego Gari, dopadl velmi dobře, ovšem hlavní smysl by to mělo s dlouhoohniskovým objektivem.


Skvělý je výklopný dotykový displej. V menu se dá navolit unikátní systém, kdy jedním dotykem zvolíte bod (=rovinu) zaostření a druhým dotykem exponujete.

Sériové focení, to je velká radost tohoto fotoaparátu. Inzerovaných jedenáct oken za vteřinu lze dosáhnout i v praxi, na deset se můžete spolehnout, foceno rychlostí závěrky 1/1250 sec.

Vysoké ISO zvládá nadprůměrně dobře. Nutno ovšem podotknout, že je velmi žádoucí fotit do RAW a zvláště ve vysokých hodnotách ISO dosáhneme lepších výsledků, než co předvede procesor fotoaparátu. Camera Raw od Adobe ver. 8.7 už NX1 chválabohu umí. Jeho zacházení s šumem je o to zajímavější, že má nadstandardní rozlišení před 28 megapixelů. Snímač s předním osvitem a čtyřjádrový procesor dělají dobrou práci. Velmi přesně měří expozici, takže v podstatě není třeba se starat o její korekci – tím spíš, když budete fotit v RAW.

Shrnutí
Samsung NX1 je naprosto špičkový fotoaparát, srovnatelný se zrcadlovkami střední třídy, především s Canonem 7D Mk II a Nikonem D7100. Jeho cena není v půli prosince v Česku stanovena, ale ke čtyřiceti se tělo vyšplhá. Je to ovšem naprosto špičkový přístroj, s největším rozlišením v třídě APS-C a bezkonkurenční rychlostí v této třídě. Vidím jediný stín na té kráse, totiž absenci objektivů s delším ohniskem než 200 mm. Předpokládám, že to v budoucnu Samsung nebo nějaký třetí výrobce vyřeší, ale recenzuji to co je a ne to, co bude. Přístroj si zasloužil velké ovace už při uvedení na Photokině a teď, po bližším seznámení musím uznat, že jsou oprávněné.

Ukázky:

9 – světelné podmínky přituhují, 11 je protisvětlo, slabina objektivu 16-50, 13 při 1600 ISO, 14 a 15 při 6400, 16 při 12800, foceno do JPEG a dšumění na NORMAL.

1 2
3 4
5 6
7 8
9 10
11 12
13 14
15 16


Zjistěte aktuální cenu, dostupnost a také podrobné parametry digitálního fotoaparátu Samsung NX1.