Nezařazené

Samsung Galaxy S8 Plus

Ještě dřív než se objevil na trhu byl tento model korunován veřejným míněním na krále, respektive na staršího bratra krále. Nejlepší pověsti se těší model S8 a plusko by nemělo zůstávat pozadu. Impozantně působí už na první pohled, na první uchopení do ruky: Ušlechtilý černý objekt s oblými hranami, slícování je dokonalé, takže nevnímáte, že jde o kombinaci skla a kovového rámu. Slícování má i praktický efekt – mobil vydrží půlhodinové koupání v půldruhametrové hloubce. Je s rafinovaně čistou grafikou, s minimem ovládacích prvků. Sbohem hlavní tlačítko, současný trend je tlačítkům nepřátelský. Jen čistá plocha a klepání na určitá místa vás dovedou do ráje Samsungu.



Osmička plusko je pořádně vzrostlá slečna, má 6,2 palce, tedy po našem měří 160 x 73,4 x 8 mm a váží 173 gramů. Displej Super AMOLED 2960 x 1440 pixelů je chráněn sklem Gorilla Glass 5. Procesor je v Evropě osmijádrový Exynos 9 se 4 x 2,3 GHz a 4 x 1,7 GHz. Grafický procesor je v provedení pro Evropu Mali – G71 MP20. RAM paměť je čtyřgigová, pro data je rezervováno 64 GB s možností použít paměťovou kartu formátu microSDXC až 256 GB, vyrábí se model s jedním nebo dvěma sloty pro kartu. Operační systém je Android 7. Umí vás spojit přes GSM nebo HSPA nebo LTE, samozřejmě umí Wi-Fi a Bluetooth, spárování NFC. Přichází vybaven GPS, Glonass, BDS a Galileo navigací (a samozřejmě mapovým systémem Google). Zabezpečení je i přes skener oční duhovky, samozřejmě i před otisky prstů. Má 3500 mAh akumulátor a lze ho dobíjet i bezdrátově.

Fotoaparáty jsou dva. Ten hlavní je odvozený z předchozího modelu. Má 12 mpx, objektiv světelný F1.7 má ekvivalent 26 mm s fotodiodami o průměru 1,4 mikronu. Autofokus je hybridní, podporovaný fotodiodami s fázovou detekcí. Čip má 1/2.5 palce, jde opět o Sony IMX260 CMOS nebo Samsung ISOCELL S5K2L1. Fotoaparát zvládá JPEG i RAW, video až 4K a současně zaznamenává devítimegové fotografie. Přední fotoaparát je osmimegový, taktéž světelný F1.7. Jeho video je 1440p při 30 fps.

Ovládání a menu
Na boku přístroje vpravo je vypínač – pokud to povolíte v setupu, dvojím stiskem si zapnete fotoaparát. Na levém boku je větší tlačítko primárně určené k ovládání hlasitosti, v setupu fotoaparátu mu lze přiřadit i funkci spouště. Pod ním je menší tlačítko, určené k aktivaci hlasového asistenta Bixby. Tohle Bixby vyvolává emoce (u mne výrazně negativní), s ním jsou v našich českých luzích a hájích problémy. Nelze to vypnout a kdo nepoužívá Bixby, má zbytečné tlačítko navíc.

Po otevření aplikace Fotoaparát je dobré volit režim snímání. To souvisí se základem ovládání. Tažením vertikálně přepínáte mezi selfie a zadním fotoaparátem.Výchozí je Automaticky. Tažením prstu k pravému okraji nalezneme nabídku – je zde režim Pro, Panoráma, Selektivní ostření, Pomalý pohyb, Hyperčas, Potraviny a virtuální snímek. Začněme ale Automaticky.

V tomto režimu je displeje nabídka. Zcela vlevo je zase ten Bixby, variace Vision, specialita Samsungu. V režimu foto je to cosi jako umělá inteligence, spolupracuje to se systémem Pinterest- mělo by vám to říct, co momentálně na obrazovce je – že ten pán na koni je svatý Václav a za ním ten barák je Národní museum. Aby to fungovalo je třeba se přihlásit, je to tedy další chomout, do kterého jste nuceni nasunout hlavu, děkuji, nechci. Muzeum rozpoznám sám. Nejde to vypnout a otravuje to prakticky na každém kroku. Vpravo dole pak jsou dvě ikonky, jedna slouží ke zesvětlení obličejů a pak žertovná ikonka , po zapnutí můžete fotografované osobě přidělat netopýří uši a pod. Nejde to odstranit. Přetažením doleva se objeví nabídka rozmanitých barevných filtrů. Na horní straně displeje je vlevo přepínání přední a zadní kamery, HDR (defaultně vypnuto) blesk a setup. Zde se nastavuje především velikost obrazu a rozlišení videa. V automatickém režimu toho moc setup nenabízí.

Zajímavější je režim Pro. Jím si dole natáhnete cosi jako panel nástrojů, odleva je to ISO, čas, barevný filtr, ruční ostření, vyvážení bílé a korekci expozice. Změní se i nabídka nahoře, zůstává přepínání foto / selfie a blesk, následuje ale režim měření expozice a režim ostření – vícebodové nebo středové. Mnohem bohatší je setup a hlavně: v oddílu Velikost obrazu zadního fotoaparátu lze nastavit souběžné ukládání JPEG a RAW – velmi doporučuji pro vážně míněné focení.

Jak se s ním fotí
I v automatickém režimu velmi dobře funguje ostření i nastavení expozice. Korigovat expozici jde i zde, dole se ukáže linka se žárovkou a plusem a mínusem. Korigujeme tedy vodorovně, při svislém tažení se přepneme do selfíčka, nicméně i při focení na šířku lze tažením ve svislém směru měnit parametry. Chce to trochu zácviku.

Program line tohoto přístroje je rozumná. Při poklesu světelné hladiny navyšuje ISO už při 1/50 vteřiny a statečně drží 200 ISO až do 1/10. Pak kapituluje a navyšuje ISO až do hodnoty 1250, přičemž ručně nabízí nastavení maximálně 800 ISO. Proto je dobré pro street fotit s pevně nastaveným vysokým ISO (až 800), a nechat čas na automatickém přizpůsobení. Pro náročnější focení doporučuji RAW, a rozhodně netřeba propadat panice když zjistíme, že je DNG ve vašem obrazovém manažeru horší: je to náhled, nikoli datový soubor, a ten je opravdu značně rozpitý. Datový souboj je v pořádku a zejména v oblasti vyšších jasů z něho dostaneme rozhodně víc, než co podá JPEG v automatickém režimu. Ke specialitám tohoto přístroje patří Virtuální snímek. To je režim, ve kterém jste vybídnuti obcházet zvolený objekt (strom, sochu, psa, zbrusu nový motocykl), načež přístroj pořídí cosi jako video; při prohlížení můžete objekt zase vizuálně obcházet i podle naklonění přístroje doleva nebo doprava – podle náklonu se přizpůsobí směr prohlídky. Jistě si to každý vyzkouší, ale mnoho užitečného upotřebení nevidím. Jinou specialitou je selektivní ostření. Jde o rozostření pozadí za blízký objektem. Docela slušně to funguje u portrétu, při focení dejme tomu kytek se výsledek hodně násilný.

Ukázky: Obr. 1 – rozostřené pozadí se dá aplikovat i na selfíčka, obr 2 – softwarový zoom pořád ještě vede k velmi pochybným výsledkům. 3 až 14 běžné světelné podmínky, 15 a 16 nočka.