Nezařazené

Samsung Galaxy S7

Uzavíráme přehlídku fotomobilů. První byl Huawei P9, LG V10, pak přišel iPhone 6S Plus a minule  Microsoft Lumia 950 XL. Dnes je to tedy Samsung Galaxy S7.

Uzavíráme přehlídku fotomobilů. První byl Huawei P9, LG V10, pak přišel iPhone 6S Plus a minule  Microsoft Lumia 950 XL. Dnes je to tedy Samsung Galaxy S7.


Ve společnosti tří phabletů je tenhle mobil jako slečinka princeznička, zvyklá spát na hrášku. Kovový a skleněný, ten můj kus byl dokonce zlatý. Velký je 42.4 x 69.6 x 7.9 mm, váží 152 g. Jeho Super AMOLED displej má úhlopříčku 5,1 palce (rozlišení 1440 x 2560 bodů) pod ochranou Corning Gorilla Glass 5. Osmijádrový procesor je Exynos 8 Octa 8890 , který by měl být o 30 procent výkonnější a o 10 procent energeticky úspornější než jeho předchůdce. Tělo je chráněné proti vlhkosti a prachu, měl by půl hdiny vydržet v hloubce půl druhého metru – nezkoušel jsem. Operační systém je Android v6.0 (Marshmallow). Mobil zvládá 2G, 3G, 4G LTE, HSPA, GSM, v4.2 Bluetooth, NFC, Wi-Fi, A-GPS, a GLONASS navigační systémy. Baterie má 3000 mAh a je pevně vestavěná. K přednostem patří systém dobíjení baterie – kabelem se nabije na 100% za půl druhé hodiny a bezdrátově za dvě hodiny. Má 4 GB RAM, vnitřní úložiště 32 GB a slot na microSD kartu s kapacitou až 200 GB.

Fotoaparáty jsou dva, ten přední na selfíčka je pětimegový, hlavní fotoaparát je dvanáctimegový, opticky stabilizovaný objektiv je světelný F1.7 s ekvivalentem ohniskové vzdálenosti 26 mm. Čip je Sony IMX260 CMOS 1/2.6 palcový, nicméně se vyrábí i s čipem Samsung ISOCELL S5K2L1. Závěrka je jenom elektronická, přístroj nemá mechanickou závěrku. Videozáznam je až 4K, tedy 3840 x 2410 pixelů. Zaostřovací systém je PDAF, tedy na bázi fázové detekce. Pixely na snímači jsoou relativně rozměrné – mají 1,4 mikronu, přičemž jde o duální pipxely, tedy používají se k analýze fázového posunu při zaostřovacím procesu.

Ovládání a menu
Po otevření aplikace Fotoaparát se na spodní straně displeje otevře nabídka (lze použít i Rychlé spuštění, to je dvojí stisknutí tlačítka Domů, na spodní straně přední stěny přístroje). Odleva je to Režim, tedy v podstatě nastavení, dále pak přepínání přední a zadní kamery, spoušť fotoaparátu, spoušť videokamery a vstup do galerie obrázků.

Režimy jsou v zásadě dva – Automaticky a Pro. Defaultní je automatický režim. Ale i v něm nad námi systém bdí. Na klepnutí na displej reaguje aktivací nástroje „žárovka“, fakticky jde o korekci expozice. A na pozadí jsou i další pomůcky, například režim HDR, tedy vícenásobná expozice s následným složením do obrázku s velkým rozsahem kresby v jasech i stínech. Drobná vychytávka – nástroje a nastavení lze umístit na displej jako samostatného zástupce.

V režimu PRO se na spodní straně obrazovky objeví ikonky pro korekci expozice, rychlost závěrky, ISO až po 800, avšak v AUTO nastavení jde přístroj až na 1250 ISO. Lze tu nastavit i rychlost závěrky od 1/24000 až po 1/10 vteřiny. Delší časy nejsou k disposici.

Další nabídka je nahoře. Tam se nastavují poměr stran, blesk, samospoušť HDR a obrazové filtry. Pod Ozubeným kolečkem je pak podrobnější setup. Zde stojí za zmínku sledování AF (tracking, tedy sledování objektu v pohybu). Lze tu i zapnout ukládání do RAW – je to univerzální formát DNG, který lze otevřít v každém lepším editoru. V tomto setupu lze také určit, zda chcete ukládat fotky do vnitřní paměti anebo na kartu.

Jak se s ním fotí
Ovládání je velmi intuitivní a nejlépe je spolehnout se na automatiku. Podobně jako iPhone má i tento přístroj prakticky nulové zpoždění závěrky. Velmi se osvědčuje při street photo, tedy při momentních fotkách na ulici. Efektivita HDR režimu nestojí za zdržení – kdo by si přál opravdové HDR, udělá lépe, pokud si stáhne specializovanou aplikaci, například Pro HDR Camera. Plný manuál je i zde omezený v tom smyslu, že clona není ovladatelná. Zajímavou funkcí jsou stereoskopické snímky – je třeba obejít objekt a sériově ho snímat, přístroj tak vygeneruje 3D obraz. Rozumí se, že to funguje jen u nehybných objektů, nebo přinejmenším nehýbajících se. Přístroj umí i bracketing roviny ostrosti – je to milá funkce, ovšem při obrovské hloubce ostrosti fotoaparátů mobilních telefonů praktická použitelnost nemá zásadní význam. Podobně jako i ostatní fotomobily lze zde úspěšně snímat fotografie zblízka – a pochopitelně i pořizovat fotokopie textů v podivuhodně kvalitním zobrazení.