Nezařazené

Samsung Galaxy S4 Zoom

Zapomeňte na Galaxy Cameru, ten podivný hybrid, pro který jste si museli obstarat novou simku, aby s tím šlo posílat data! Tento model je kombinací skutečného fotoaparátu s desetinásobným zoomem se skutečným mobilem. Co ještě o něm víme?

Zapomeňte na Galaxy Cameru, ten podivný hybrid, pro který jste si museli obstarat novou simku, aby s tím šlo posílat data! Tento model je kombinací skutečného fotoaparátu s desetinásobným zoomem se skutečným mobilem. Co ještě o něm víme?
Bavme se o fotoaparátu, ten nás zajímá. Je to šestnáctimegový přístroj s rozsahem ISO 100 až 3200, schopný sériového focení 4 fps s průběžným autofokusem. Nabízí pozoruhodné množství obrazových formátů, JPEG, PNG, GIF, WBMP, BMP, AGIF. Ty první tři plus microsoftí bezztrátový a datově nesmyslně obsažná BMP budete znát. WBMP je Wireless Application Protocol Bitmap Format, ve specifikacích je uveden zřejmě jen aby toho bylo víc – jde o černo – bílý jednobitový foťák určený pro úsporné grafické prezentace na mobilních telefonech. AGIF je tam spíš taky do počtu, je to formát animovanéhgo GIFu, viz stránku Mageagif. Video má full HD 1920 s širokou nabídkou formátů.


Objektiv má fyzickou ohniskovou vzdálenost 4,3 – 43 mm, odpovídající ohnisku 24 – 240, tedy s crop faktorem 5,6x. Podle toho lze odhadnout, že použitý čip má úhlopříčku 1,5 palce, jako mívají běžné superzoomy. Ostatně, na rozsahu 1:10 superzoomy začínají a podle mého soudu by měly končit. Objektiv je stabilizovaný. Přístroj má ve výbavě SmartRing, kroužek kolem objektivu, kterým lze nastavovat rozmanité funkce. Dá se čekat záplava zábavných blbinek. Například lze během hovoru fotit a posílat fotku jako MMS tomu, s kým hovoříte. V režimu Smart Mode se dá pořídit série, kde pohyblivý objekt se násobí do jedné fotky – není to naprostá novinka, nicméně zase to není tak moc často vídaná věc (viz ukázku zcela dole).


Když přístroj otočíte, spatříte normální samsungovský smartfon se vším všudy, včetně (mnou) oblíbených tří hardwarových ovládacích prvků. Displej má úhlopříčku 4,3 palce AMOLED a rozlišení je tu 960 x 540 pixelů. Přístroj má dvoujádrový 1,5 Ghz procesor a 12,5 GB ppaměti RAM. Má osm giga paměti, k ukládání dat je vyčleněno 5 giga a lze doplnit mikroSD kartou až o 64 dalších giga. Operační systém je Android 4.2.2 Jelly Bean. Ke komunikaci slouží samozřejmě wi-fi a nechybí tu ani možnost přímého propojení s jiným zařízením NFC. Bude se dodávat buď pro GSM a 3G sítě (u nás skoro běžné) nebo LTE (u nás zdá se v nedohlednu).

Toto všechno zní velmi zajímavě a i proto se těším, že si budu moct přístroj vyzkoušet na chystané akci Samsungu dvacátého června v Londýně. Co ještě dodat? Vkus veřejnosti je nevyzpytatelný. Focení běžnými mobily je nenáročné. I současné přerostlé smartfony mají pořád ještě rozumné kapesní rozměry. Svůj iPhon (který mi čím dál víc pije krev) nosím často v zadní kapse kalhot – strčím tam tenhle Samsung? S obrazovou kvalitou bude zcela jistě potíž v tom smyslu, že ač 16 Mpx, nebude držet krok s velkými fotoaparáty a znáte to, jak lidi dovedou remcat kvůli šumu. Ten tu asi bude Achillovou patou, proto si přístroj troufá jen na 3200 ISO.

Buď jak buď, Samsung je neúnavný inovátor a snaží se nabídnout zajímavé a užitečné funkce. Toto je zajímavý pokus o univerzální přístroj a bezpochyby stojí za pozornost. Na závěrečné ukázce převzaté z reklamy Samsungu je ukázka vzorně složeného obrázku: