Nezařazené

Samsung Galaxy S4 Zoom

Samsung má mezi výrobci fotografické techniky výjimečné postavení. Vyrábí v oblasti elektroniky všechno. Včas rozpoznal současnou mánii všechno sdílet a propojovat a protože je v oboru fota nový, jeho vývojářský tým není zatížen odborníky, kteří vědí, že tohle a tohle musí být tak a tak, protože se to osvědčilo v roce 1986. Byl mezi průkopníky dotykových displejů ve fotoaparátech -no a tento model S4 Galaxy nemá vůbec žádné jiné ovládání než dotykové. Loni zkřížil mobil s foťákem a vznikla Galaxy Camera – kombinace WB150F a mobilu S3, recenzoval jsem ji v prosinci a pozastavoval jsem se nad tím, že přístroj komunikuje se světem přes SIM kartu, avšak nelze jím telefonovat. Proto mě tak potěšil na tiskové konferenci v hale Earls Court v Londýně model S4 Zoom, který je skutečně bezespornou kombinací špičkového smartfonu a rozumně vybaveného fotoaparátu s desetinásobným zoomem – a přitom si zachovává rozměry velmi skladného přístroje. No a při nabídce zábavných i užitečných funkcí mi cena cca 11 tisíc (říjen 2013) připadá velmi příjemná.

Jaký je a komu je určen

Je to šestnáctimegový přístroj s rozsahem ISO 100 až 3200, schopný sériového focení 4 fps s průběžným autofokusem. Jako každý mobil mí i zpětný foťáček s 1,9 Mpx. Objektiv má fyzickou ohniskovou vzdálenost 4,3 – 43 mm, odpovídající ohnisku 24 – 240, tedy s crop faktorem 5,6x. Objektiv je stabilizovaný. Přístroj má ve výbavě SmartRing, kroužek kolem objektivu, kterým lze nastavovat rozmanité funkce. Procesor je dvoujádrový Cortex A9 s 1,5 GB RAM. Vnitřní paměť je 8 GB, přístroj akceptuje microSD až 64 GB. Displej chráněný tvrzeným sklem je 4,3 palcový AMOLED. Přístroj běží pod Androidem 4.2.2. Jelly Beam. Akumulátor má 2330 mAh a rozměry jsou 126x64x15.4mm.


Samozřejmě takový přístroj vyvolá debatu. Na odborných webech se těžko hledá, protože plně nepasuje ani do oddílu fotoaparáty, ani do oddílu mobily. Je to opravdový kočkopes, nicméně záleží na tom, kolik se na světě najde milovníků kočkopsů. Každopádně řeší problém dvou přístrojů – mobil plus kompakt. Špičkové mobily jako je Samsung S4 jsou obrazově vynikající, ovšem mají pevné ohnisko a zoomují jenom softwarově, kdežto tady je zoom optický s velmi kvalitní stabilizací. Samsung míří na ty lidi, kteří potřebují operativně sdílet fotky vysoké kvality. Pokud jde o design, tady není o čem vyprávět. Zezadu je to mobil a zpředu je to střízlivě řešený kompakt s minimem ovládacích prvků. Vše se nastavuje na dotykovém displeji, takže kromě spouště jsou zde jen tlačítka známá z androidích mobilů.

Ovládání a menu
Je to prakticky mobil, takže se nezapíná v pravém slova smyslu, on se oživuje stiskem tlačítka pod displejem anebo levým tlačítkem na horní hraně. Foťák se zapíná jako na mobilu, tedy poklepnutím na ikonu. Zde máme základní rozvržení. Vpravo máme volbu fotoaparát nebo kamera a volba Režim: ty jsou čtyři, automat, scény (zde: inteligentní), odborník a můj režim čili uživatelský.


Pokud jsme v režimu Odborník, dalším poklepem na displej můžeme aktivovat nastavení – ikona ozubeného kola. Dostaneme se na běžný setup, kde nastavíme především velikost obrazu a stupeň komprese, tedy kvalitu obrazu.


V režimu Odborník padneme nejdřív na režim C (=color, průvodce barvami), kde lze nastavit korekci expozice, barevnost, sytost, kontrast a ostrost. Dále zde je režim P, na něm můžeme nastavovat režim snímání (= jednotlivé snímky, série, bracketing – posupná expozice s různými hodnotami), režim měření expozice (celoplošné, střed, bod), vyvážení bílé a ISO a samozřejmě i korekce expozice. Následuje režim M: clona a čas se nastavují podle zvolené ikony. Clona má ale jen dvě hodnoty, největší a nejmenší (podle použitého ohniska, třeba: F4.9 a F13.9. Přechodem na další ikonu se dostaneme k nastavení času.


Je to poněkud nezvyklé, nicméně v principu jednoduché.

Jak se s ním fotí
Asi nejvíc na nervy z počátku půjde pomalé nabíhání. Pokud postupujeme standardně, tedy od aktivace přístroje po volbu aplikace Fotoaparát, musíme počítat s pětivteřinovým zpožděním. Lze to urychlit tím, že po ukončení práce fotoaparát nevypneme stiskem kulatého tlačítka pod obrazovkou, ale stiskem vypínače na hraně. Pak aplikace zůstane otevřená a hned po uvolnění přístroje (přejedeme prstem po obrazovce) můžeme pokračovat ve focení v tom režimu, kde jsme posledně skončili. Pomalé je i elektronické ovládání zoomu. Ten se ovládá kroužkem u objektivu, ale také ikonkami plus a minus (vlevo na první ukázce). Kroužek je hodně pomalý, přes plus a mínus zazoomujeme rychleji. Ostření probíhá se slušnou rychlostí na kompakt. Jaký režim bych doporučoval?

Upřímně, nejspíš tu Automatiku anebo Inteligentní, tedy scénické režimy. Položka Můj režim, to je fakticky zásobárna zkratek – má dva oddíly, inteligentní a odborník. V oddílu odborník si zaškrtneme, co má přístroj nabídnout po aktivaci volby odborník (doporučoval bych Program). V oddílu Inteligentní si navolíme, které scénické režimy nás zajímají.

Ovládání čistě dotykovou obrazovkou není nejoperativnější, o to hůř, pokud svítí prudké slunce – o důvod víc, proč se svěřit automatice. Navíc, jeho procesor nemá dostatečný výkon, pokud je otevřeno více aplikací. Obrazová kvalita nevzbudí nadšení. K okrajům zorného pole výrazně slábne kresba a na hranách je patrné brutální doostřování. Přístroj nabízí množství zábavných funkcí, jako je série v jednom obrázku anebo animovaný gif – dovedu si představit dobré použití pro webaře. Poměrně slušně si přístroj vede ve zvládání jasových rozdílů – nemá smysl experimentovat s HDR, které vede k nepřirozeným, jakoby vyšisovaným obrázkům. Přístroj nemá výrazné sklony k přepalům. Pokud jde o šum, ten je patrný už při 100 ISO a použitelnost v podstatě končí na 800 ISO.

Shrnutí
Samsung Galaxy S4 Zoom je spojený mobil s šestnáctimegovým fotoaparátem vybaveným normální optikou, tedy zoomem s rozsahem 1:10. Přístroj nepřesahuje rozměry a váhou kategorii kompaktu, takže nic nebrání v tom, aby se stal stálým společníkem uloženým v kapse nebo kabelce. Je dobře si zvyknout na myšlenku, že jde především o mobil a to, co je fotoaparát, je přídavek a zlepšeníá oproti jiným fotomobilům. Pak oceníme desetinásobný zoom a možnost manuálních nastavení. Pokud bychom ho ale vnímali opačně, tedy jako fotoaparát s nadstavbou plnohodnotného mobilu, nevyvarovali bychom se zklamání. V březnu jsem tu recenzoval Samsung WB250F, o obrazové kvalitě jsem se vyjadřoval opatrně, ale pořád je to „někde jinde“ (výše) než tento přístroj. Své fanoušky si nejspíš najde mezi milovníky neobvyklých technických řešení.

Ukázky: 1 až 4 rozsah zoomu, 9 rozsah jasů, 10 a 11 protisvětlo, 13 a 14 malé vrtochy automatiky, 15 při 3200 ISO, 16 makro

1 2
3 4
5 6
7 8
9 10
11 12
13 14
15 16


Zjistěte aktuální cenu, dostupnost a také podrobné parametry digitálního fotoaparátu Samsung Galaxy S4 Zoom.